نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/4/29      12:42:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:92


نسخه چاپی
در سايه حجاب، جامعه‌اي به دور از آسيب‌هاي اجتماعي خواهيم داشت
گروه استان ها – لرستان- از جمله آثار و فوايد حجاب اسلامي بر تحقق امنيت اجتماعي ، ايجاد آرامش رواني بين افراد جامعه ، كاهش چشمگير مفاسد فردي و اجتماعي ، حفظ ارزش هاي انساني، عفت ، هدايت ، كنترل و بهره مندي صحيح از اميال و غرايز انساني و مبارزه با تهاجم فرهنگي غرب را مي توان نام برد .

 

امنيت يكي از اصلي ترين نياز انسان ها در زندگي فردي و اجتماعي است؛ چرا كه در سايه امنيت و آرامش، زمينه هاي تلاش و فعاليت و در ادامه آن، رشد و تكامل فراهم خواهد شد.

جامعه ای که می خواهد از توسعه و پیشرفت لازم ، ظرفیت ها و فرصت های لازم اجتماعی و فرهنگی بهره ببرد، همواره نیازمند به این است که در هر بُعد از امنیت، بالاخص امنیت اجتماعی بهره مند شود.

عفاف و پاکدامنی، پیامد نیکوی تقوای الهی و مایه قرب خداوندی و بازایستادن از حرام و زشتی است.

حجاب با اين كه مانع و پوشش است داراى دو بعد ایجابى و سلبى است، بعد ایجابى وجوب پوشش بدن و بعد سلبى خودنمایی به نامحرم است و این دو بعد باید در کنار یکدیگر باشند تا حجاب اسلامى محقق شود، بنابراین حجاب و پوشش زن نیز به منزله یک حاجب و مانع در مقابل افراد نامحرم است که قصد نفوذ و تصرف در حریم ناموس دیگران را دارند.

خانواده از منظر اسلام ، اساسي ترين نهاد اجتماعي و هسته اوليه جامعه است و بر همين اساس، در مكتب اسلام از خانواده به عنوان كانون مقدسي ياد شده است كه بايد از هر گونه آسيب و آفت در امان باشد.

از منظر اسلام نبايد هيچ عاملي اساس اين كانون را متزلزل كند و مودت و رحمتي را كه در پي ازدواج ميان زن و شوهر ايجاد شده خدشه دار سازد ، بر همين اساس، مكتب حيات بخش اسلام از زنان و مردان خواسته است كه تمام مهر و محبت و عواطف و احساسات خود را تنها در كانون خانواده بروز دهند و با هر عاملي كه موجب كم رنگ شدن مهر و محبت آنان نسبت به يكديگر مي شود، مقابله كنند.

حجاب و عفاف زنان در جامعه و پرهيز آنها از هر گونه گفتار و كردار تحريك آميز، در گفتار و رفتار عفيفانه مردان و خودداري آنان از چشم چراني و نگاه به نامحرم، موجب مصونيت بخشيدن به كانون خانواده و پايداري مهر و محبت همسران نسبت به يكديگر مي شود.

امروزه بعضي از كشورها رعايت حجاب و پوشش اسلامي را مانع حضور زنان در اجتماع تلقي كرده و مدعي هستند كه رعايت حجاب براي خانم ها، دست و پاگير بوده و مانع فعاليت هاي آنها در عرصه هاي سياسي، اجتماعي و فرهنگي مي شود و از اين ناحيه، آسيب هاي اقتصادي به جامعه مي زند و پيامدهاي روحي و رواني براي خانم ها دارد.

برخي كشورهاي ديگر، قانون حجاب را مغاير آزادي و دموكراسي معرفي کرده و با جديت تمام با آن مخالفت مي كنند و با كساني كه با ميل و رغبت، حجاب و پوشش اسلامي را به عنوان يك وظيفه و تكليف، رعايت می کنند برخورد کرده و از امتيازات اساسي و مهم اجتماعي مثل رفتن به مدرسه، دانشگاه، استخدام در ادارات دولتي، گرفتن گذرنامه و... محروم مي كنند.

در زندگي دنيوي نيز رعايت پوشش اسلامي، مقام و منزلت زن محجبه را افزايش داده و باعث آرامش و امنيت او، خانواده ها و جامعه خواهد شد.

بدون شك جامعه‌اي از امنيت كامل برخوردار است كه خانواده به عنوان جزء كوچك آن از سلامت و استحكام كامل و كافي برخوردار باشد زيرا در سايه حجاب، جامعه‌اي سالم، داراي امنيت، ‌پويا و به دور از آسيب‌هاي اجتماعي خواهيم داشت.

در هر جامعه ای برخورداری از امنیت در هر سطحی به صورت پایدار و همه جانبه از اهداف اساسی هر نظام اجتماعی است بنابراین جامعه تا حد زیادی از بنیان‌های خود تأثیر می پذیرد و بر این اساس می‌توان گفت كه امنیت اجتماعی از مهمترین مؤلفه های اساسی و پایدار امنیت در هر جامعه‌ای است، هر چه میزان این مؤلفه در بین سایر عوامل پایدار و امنیت قوی تر و بیشتر باشد، امنیت ملی پایدارتر، کم هزینه تر و شکوفاتر خواهد بود.

با اشاره به اقدامات فرهنگي، آموزشي و اجتماعي فرماندهي انتظامي در حوزه حجاب و عفاف بايد گفت كه برپايي نمايشگاه حجاب، توزيع بروشورهاي آموزشي و فرهنگي، برگزاري ميزگردهاي تخصصي، حضور كارشناسان انتظامي در مساجد و دانشگاه ها و استفاده هدفمند از ظرفيت هاي مبلغان ديني و مذهبي از شاخص اقدامات فرماندهي انتظامي در مسير توسعه فرهنگ حجاب و عفاف است.

بايد گفت كه براي ريشه كن كردن بدحجابي فرهنگ سازي مناسب و همكاري همه دستگاه‌ها، ادارات و نهادها مورد نياز است چراكه امنيت و آرامش در سايه رعايت عفاف و حجاب به وجود مي‌آيد.

تقويت باورهاي ديني ضرورتي اجتناب ناپذير در توسعه فرهنگ حجاب و عفاف است و پايبندي به حجاب و عفاف آثار مثبت و بركاتي را براي جامعه به ارمغان مي آورد كه سرآمدترين آن كنترل و پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي است.

آنچه موجب تحکیم پیوند خانوادگی و سبب صمیمیت رابطه زوجین شود، برای تقویت کانون خانواده مفید است و در ایجاد آن باید حداکثر تلاش را مبذول داشت و برعکس هر چیزی که موجبات سستی روابط زوجین و دلسردی آنان را فراهم می کند و برای زندگی خانوادگی آنها زیانبار است، باید با آن مبارزه کرد. بدیهی است رعایت حجاب صحیح عامل مؤثری در حفظ زینت‌های زنان از نامحرمان و عامل مهمی در تقویت بنیان‌های خانواده است.

حفظ حجاب و امنیت اجتماعی باعث تبلیغ فرهنگ ناب اسلامی و تشویق جوانان به ازدواج موفق اسلامی می‌شود و جوانان را جهت تقویت روحیه و حفظ آرامش درونی به جای سوق دادن به محیط فحشا و اعمال مبتذل، به شرکت در فعالیت‌های هنری، ورزشی، فرهنگی و مذهبی رهنمون می کند.

امنیت اجتماعی همواره به عنوان یکی از نیازهای اساسی هر جامعه انسانی مطرح بوده است، زیرا وجود این پدیده در سطح جوامع نظم و بقاء را به عنوان مهمترین کارکرد اساسی خود به وجود می آورد.

از جمله آثار و فوايد حجاب اسلامي مي توان بر تحقق امنيّت اجتماعي ، ايجاد آرامش رواني بين افراد جامعه ، جلوگيري از تهييج و تحريك جنسي و خنثي نمودن لذايذ نفساني ، كاهش چشمگير مفاسد فردي و اجتماعي در جامعه اسلامي ، حفظ ارزش هاي انساني، مانند عفت، حيا و متانت در جامعه ، هدايت، كنترل و بهره مندي صحيح از اميال و غرايز انساني و مبارزه با تهاجم فرهنگي غرب اشاره كرد.#

 

سردار حاجي محمد مهديان نسب فرمانده انتظامي استان لرستان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون