نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/5/1      13:10:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:114


نسخه چاپی
پلیس در تراز انقلاب اسلامی
گروه استان ها - همدان -امنیت یکی از نیازهای اصلی جوامع بشری است و پلیس را از جمله نهادهای اصلی دخیل در ایجاد، حفظ و افزایش امنیت دانسته‌اند.

پلیس برای انجام وظایف ذاتی خود و ارائه بهترین خدمات به مردم، نیازمند دو مقوله‌ اصلی اقتدار و اعتماد مردمی است. اقتدار باعث ایجاد توانایی اقدام است و امین دانسته‌ شدن توسط مردم زمینه‌ ساز موفقیت پلیس در انجام وظایف و اقدامات خود است.

نتایج تحقیقات متعدد نشان دهنده‌‌ آن است که پلیس برای آنکه بتواند به اقتدار لازم دست یابد، باید از زمینه‌ها و عوامل ایجاد اقتدار برخوردار شود که برخی از مهمترین این عوامل عبارتند از: اتکا و وابستگی به خدای متعال به عنوان اصلی‌ترین عامل اقتدار و قدرت و تلاش مداوم برای کسب معنویت، اتصال به مردم و کسب حمایت مردمی، سخت‌کوشی، مجاهدت و آمادگی برای فداکاری، آموزش و تربیت صحیح نیروی انسانی، اعتماد به نفس و باور به توانایی‌های خود، سازماندهی و مدیریت مناسب، نظم و انضباط نظامی، قانون‌گرایی و پایبندی به اصول در عین انعطاف، همکاری و هماهنگی با سایر نهادهای حکومتی، آشنایی با رسانه‌ها و جنبه‌های رسانه‌ای اقتدار و استفاده صحیح از ابزارهای نوین رسانه‌ای و در نهایت برخورداری از تجهیزات و امکانات لازم که پلیسی که این ویژگی‌ها و شاخصه‌ها را در خود گردآوری کند، مورد اعتماد و اطمینان مردم نیز قرار می‌گیرد.

در عین حال ، عوامل زیر را می‌توان در جلب اعتماد مردم بسیار موثر دانست: معنویت حقیقی و کار برای خدا، تامین معاش و رسیدگی مادی و مالی لازم به نیروهای انتظامی، رفتار مهربانانه پلیس با مردم در عین اقتدار و کارآمدی و توانمندی پلیس در انجام وظایف و ایجاد امنیت.

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه و آله و سلم: نِعْمَتَانِ مَجْهُولَتَانِ الْأَمْنُ وَ الْعَافِیَةُ. (فتال نیشابوری، 1375ش، ج2(472: ترجمه: حضرت رسول اعظم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: دو نعمت است که قدر و جایگاه آن نزد مردم مجهول و ناشناخته است، امنیت و عافیت.

امنیت یکی از نیازهای اصلی همه‌ جوامع بشری است. پلیس یا نیروی انتظامی را از جمله نهادهای اصلی دخیل در ایجاد، حفظ و افزایش امنیت دانسته‌اند. مشخص است که تامین امنیت به صورت جامع آن منحصر در وظایف پلیس نیست و نهاد‌های مختلفی در تامین امنیت دخالت دارند، اما پلیس در هر کشوری با این شاخصه برجسته شده که نام آن با امنیت گره خورده و یکی از اصلی‌ترین عوامل ایجاد، حفظ و افزایش امنیت در جامعه است.
امروزه وظایف پلیس در عرصه‌های مختلف به حدی پیچیده و گسترده شده است که تقریبا همه‌ آحاد جامعه به نحوی از انحاء با برخی از ماموران نیروی انتظامی و نیروهای پلیس سر و کار دارند. گستردگی وظایف و وسعت خدماتی که پلیس قرار است در اختیار مردم بگذارد باعث شده که در هر کشوری پلیس آن کشور نمادی از حاکمیت و یکی از چهره‌های اصلی حکومت محسوب شود که قضاوت در مورد آن کشور و وضعیت آن توسط مردم با قضاوتی که از پلیس و عملکرد آن دارند رابطه دارد. از ورزش گرفته تا سیاست، در شهرها و روستاها و جاده‌ها، در سفر و در منزل مردم به نحوی از انحاء‌ از خدمات پلیس برخوردارند و به نوعی نیازمند به سر و کار داشتن با پلیس هستند.

به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی: «اهمیت نیروی انتظامی که این‌قدر ما روی آن تکیه می کنیم، ناشی از اهمیت مأموریّت نیروی انتظامی است. اهمیت هر انسانی به‌ قدر آن مسئولیّتی است که بر دوش می‌گیرد و یا انسان یا این مجموعه یا این سازمان به همان اندازه اهمیت پیدا می کند. مأموریّتی که شما آن را بر عهده گرفته‌اید، استقرار امنیت در کشور است. امنیت خیلی مهم است؛ آنجایی که امنیت نیست، مردم قدر امنیت را می‌فهمند؛ آنجایی که مرد از خانه خارج می شود، زن از خانه خارج می شود، جوان و فرزند از خانه خارج می شوند بدون اینکه خاطرجمع باشند که دوباره به خانه بر خواهند گشت؛ خیابان ،کوچه و بیابان ناامن است، حوادث در انتظار شهروندان است؛ آنجایی که انسان ها در داخل خانه‌ خودشان احساس ناامنی می‌کنند، اینجا است که انسان می‌فهمد امنیت چقدر مهم است. ایجاد این امنیت، استقرار این امنیت، عمومیّت بخشیدن به این امنیت، کار شما است. مهم‌ترین سازمانی و مجموعه‌ای که این وظیفه‌ مهم را بر دوش گرفته است، نیروی انتظامی است و این خیلی کار مهمّی است. بنابراین سازمان با نگاه به این مأموریّت اهمیت پیدا می‌کند .» بیانات در دیدار فرماندهان نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، ۱۳۹۴/۰۲/۰۶

از سوی دیگر پلیس برای انجام وظایف ذاتی خود و ارائه بهترین خدمات به مردم، نیازمند 2 مقوله‌ اصلی اقتدار و اعتماد مردمی است. اقتدار باعث ایجاد توانایی اقدام است و امین دانسته‌ شدن توسط مردم زمینه‌ ساز موفقیت پلیس در انجام وظایف و اقدامات خود است. پلیسی که مقتدر نباشد توان انجام وظایف و کار ویژه‌های خود را پیدا نمی‌کند و پلیسی که امین مردم نباشد و مردم به آن اعتماد و اطمینان نداشته باشند در انجام وظیفه‌ خود به تقابل با مردم رسیده و دچار شکست و فشل می‌شود.
عوامل دخیل در اقتدار:
به نظر می‌رسد که عوامل متعددی در اقتدار نیروی انتظامی موثر هستند. از جمله مهمترین این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. اتکای به خدا و کسب معنویت
2. اتصال به مردم و حمایت مردمی
3. سخت‌کوشی و مجاهدت و آمادگی برای فداکاری
4. اعتماد به نفس و باور به توانایی‌های خود
5. سازماندهی و مدیریت مناسب
6. نظم و انضباط نظامی
7. قانون‌گرایی و پایبندی به اصول در عین انعطاف
8. همکاری سایر نهادهای حکومتی
9. رسانه‌ها و جنبه‌های رسانه‌ای اقتدار#

                        تهیه و تنظیم : سرتیپ دوم ستاد پاسدار کامرانی صالح

                                                     فرمانده انتظامی استان همدان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون