نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/5/5      9:10:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:118


نسخه چاپی
دغدغه های فرهنگی
گروه استان ها- خراسان شمالی- مقابله با نا امنی های اخلاقی یکی از وظایف ناجاست و خدارا شکر علی رغم اینکه دستگاه های دیگر غیر از ناجا بر اساس مصوبه شورای انقلاب فرهنگی قبل از این نیرو در این رابطه مسئولیت دارند، ناجا توانسته به این مهم توجه ویژه داشته و وظایفش را انجام دهد و با پشتوانه مردم و حمایت آنان انجام خواهد داد.

 

مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در رابطه با موضوع فرهنگ می فرمایند:

"و اما در عرصه فرهنگ بنده به معنای واقعی کلمه احساس نگرانی می کنم و حقیقتا دغدغه دارم این از آن دغدغه هایی است که آدمی به خاطر آن گاهی ممکن است نصف شب هم از خواب بیدار شود و به درگاه پروردگار تضرع کند من چنین دغدغه ای دارم"

برابر نظریه متفکران رویکرد غالب قرن 21 چیرگی قدرت نرم بر قدرت سخت است ماهیت قدرت نرم، جنگ افزار ها و توانایی های اقتصادی، تولید منابع و ثروت ها نیست بلکه توانایی گسترش هنجارهای جوامع غربی به جوامع اسلامی و تبدیل آن به باورهای اعتقادی، ارزشی و مطالبه خواسته دیگران است.

در حالی که مولفه های قدرت نرم در فرهنگ اسلامی برابر آموزه های دین مبین اسلام بوده و شاخصه های اصلی آن توجه به نیاز های فطری انسان، ترویج معنویت، عدالت، آزادی، پرهیز از دنیا گرایی محض و نگاه به زندگی دنیوی و حیات جاوید اخروی است.

تا پیش از انقلاب اسلامی در ایران دین اسلام فقط یک ایدوئولوژی مذهبی محسوب می شد اما انقلاب اسلامی جنبه های بالقوه سیاسی آن را به فعلیت درآورد و تفکر اسلام ناب با انسجام ساختاری خود در ایران نشان داد که توانایی ایجاد یکی از انقلاب های بزرگ تاریخ را دارد.

برابر اصل دوم و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، فرهنگ در قانون اساسی مورد توجه خاص قرار گرفته و زیر بنای تمامی بخش های دیگر است و توجه به این مقوله به عنوان زیر بنای تمام شئون و استقلال فرهنگی است و ایجاد محیط مساعد برای رشد فضائل اخلاقی بر اساس ایمان و تقوا و مبارزه با تمام مظاهر فساد و تباهی و بالا بردن سطح آگاهی عمومی در همه زمینه ها است.

در نظر بگیریم که در این راه نیز می توان با استفاده صحیح از مطبوعات و رسانه های گروهی این موضوع را نهادینه کرد.

متاسفانه در چند وقت اخیر در سطح جامعه و در بعضی از مکان ها شاهد نوعی از رفتار ها هستیم که از آن به عنوان منکر یاد می شود و عده ای تحت عنوان آزادی، رفتاری را از خود بروز می دهند که مغایر فطرت انسان ها و قانون و مقررات و اخلاق و عفت عمومی است و زمانی که مأمور مجری قانون قصد ارشاد و اجرای قانون را دارد تحت عنوان آزادی نه تنها تمکین نمی کنند بلکه گستاخانه به مقابله پرداخته و از کلمه آزادی، استفاده ابزاری می کنند.

تن دادن به دین و معنویت نه تنها مانع آزادی بیرونی نیست و التزام های دینی فرد را سست نمی کند بلکه از آزادی و حقوق دیگران پاسداری می کند و عشق به خدا، ارتباط با او و تسلیم شدن در برابر قوانین شریعت  به معنای روی گردانی از آزادی سیاسی و اجتماعی نیست.

دین مبین اسلام به تمام ابعاد زندگی انسان ها توجه داشته و دستورات و راهکارهایی برای سعادت دنیوی و اخروی بشر و آرامش و آسایش او داده است؛ از جمله نیازهای بشری مورد توجه دین می باشد وجود امنیت است.

طبق قانون ناجا هدف از تشکیل ناجا استقرار نظم و امنیت و تأمین آسایش عمومی، فردی و نگهبانی و پاسداری از دستاوردهای انقلاب اسلامی در قلمرو کشور  است و مقام معظم رهبری نیز یکی از وظایف مهم نیروی انتظامی را حفاظت از ارزش ها مشخص نموده اند.

یکی از ابعاد امنیت، امنیت اخلاقی است که رهبر فرزانه انقلاب در شرفیابی فرماندهان و کارکنان ناجا در 19 اردیبهشت ماه سال 95 می فرمایند "مسئله دیگر مسئله اخلاقی است امنیت اخلاقی مهم است محیط جامعه از لحاظ اخلاقی هم بایستی مورد توجه قرار بگیرد؛ بعضی قمه می کشند، این شرارت است و محیط را نا امن می کند بعضی قمه نمی کشند ولی هنجار شکنی می کنند یک گناه را رواج می دهند و در جامعه ترویج می کنند، این ها فرقی ندارد و اگر این اولی از دومی بدتر نباشد، اهمیتش کمتر نیست مسئله امنیت اخلاقی، دغدغه های مردم در این زمینه مهم است"

مقابله با نا امنی های اخلاقی یکی از وظایف ناجاست و خدا را شکر علی رغم اینکه دستگاه های دیگر غیر از ناجا بر اساس مصوبه شورای انقلاب فرهنگی قبل از این نیرو در این رابطه مسئولیت دارند، ناجا توانسته به این مهم توجه ویژه داشته و وظایفش را انجام دهد و با پشتوانه مردم و حمایت آنان انجام خواهد داد.

در استان خراسان شمالی همانند سایر استان ها این مطالبه به حق مردم مورد توجه قرار گرفته و با اجرای طرح های ارتقاء امنیت اخلاقی، توفیقات خوبی نیز حاصل شده که رضایتمندی مردم، خانواده معظم شهدا، مسئولان مربوطه و ائمه جمعه و جماعات را به دنبال داشته و ان شاءالله با کمک مردم، سعی بر این خواهد بود که با اقتدار توام با مهربانی به این ماموریت در کنار هزاران ماموریت دیگر پرداخته شود.

البته این اطمینان را به مردم خوب استان می دهیم که خط قرمز همکاران من امنیت مردم و حفظ ارزش های اخلاقی است در حالی که همیشه به یاری و مساعدت توده مردم نیاز داریم.#

به قلم: سرتیپ دوم "علیرضا مظاهری" فرمانده انتظامی استان خراسان شمالی


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون