نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/5/15      10:7:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:208


نسخه چاپی
امنیت، محصول مشارکت اجتماعی است
گروه استان ها – غرب استان تهران- اعتماد به اصل مشارکت اجتماعی در پیشگیری اجتماعی در نیروی انتظامی به منظور توسعه امنیت و ارتقاء احساس آن در سال های اخیر بر هیچ کس پوشیده نیست.

مقدمه:

امنیت در معنای لغوی آن که عبارتست از در امان بودن، آرامش و آسودگی، حفاظت در مقابل خطر، به عنوان یکی از نیازهای اولیه و اساسی انسان ها، از آغاز زندگی اجتماعی بوده است، به طوری که از منظر امام علی (ع)، امنیت به مثابه گواراترین نعمت، مایه رفاه زندگی و یکی از اهداف ذاتی و ماموریت های اساسی حکومت اسلامی است.

امنیت، حالت فراغت نسبی از تهدید یا حمله یا آمادگی برای رویارویی با هر تهدید و حمله است. بر اساس یک قاعده کلی می توان گفت که انسان های ایمن، جامعه ایمن و انسان های نا ایمن، جامعه نا ایمن را تشکیل می دهند.

مفهوم امنیت از یک سو بسیط است؛ بدین معنا که هر انسانی، امنیت یا نا امنی را درک می کند و از سوی دیگر، پیچیده است و تعاریف متعدد و متنوعی برای آن ارائه می شود؛ لذا در مطالعات امنیتی، تلاش بر آنست تا به منظور درک بهتر مفهوم امنیت، این مفهوم به اجزا کوچکتر و قابل فهم تری نظیر ارکان ، مرجع و غایت امنیت و ... تجزیه شود.

امنیت اجتماعی به عنوان یکی از حساس ترین و مهمترین نوع امنیت از عناصر اساسی حیات انسان هاست و همانند سایر پدیده های اجتماعی، دارای گونه های مختلفی است که از معنی و مفهوم فقدان جرایم و آسیب ها فراتر رفته و شامل موارد و مصادیقی از نظر روحی، اخلاقی، بهداشتی، اقتصادی و همچنین در برگیرنده ثبات و نظم واقعی و عقلانی در اجتماع شده است که از آن به امنیت اجتماعی تعبیر می شود.

بر این اساس،  می توان اذعان داشت که هرچه میزان توسعه یافتگی یک جامعه بیشتر باشد، ضریب امنیت اجتماعی نیز افزایش می یابد و در نتیجه، نرخ جرم، جنایت و آسیب های اجتماعی نیز کاهش می یابد اگر چه امنیت یک مسئله مهم حیاتی است، اما بسیاری از جامعه شناسان، احساس امنیت را مهم تر و ضروری تر از امنیت می دانند و معتقدند که امنیت یک پدیده احساسی و ادراکی است که به احساس روانی شهروندان از عوامل تهدید کننده جرم بر می گردد؛ بنابراین نمی توان گفت در جامعه ای که امنیت وجود دارد، حتما احساس امنیت نیز وجود دارد، زیرا که احساس امنیت از موارد دیگری همانند ذهنیت مردم از جامعه هدف نشات می گیرد.

نکته حائز اهمیت در تولید امنیت پایدار و حفظ آن و نیز ارتقای احساس امینت شهروندان، پیشگیری و پیش بینی عوامل تهدید اجتماعی است که تحقق این مهم، مستلزم همکاری نهاد های انتظامی، قضائی و سایر شرکای اجتماعی می باشد؛ بر اساس ماده 3 قانون پیشگیری از وقوع جرم، مصوب شهریور ماه 1394، تصویب طرح ها و برنامه های پیشگیری از جرم، تبیین نقش و وظایف هر یک از دستگاه ها و سازمان های دولتی در امر پیشگیری از جرم در چارجوب وظایف قانونی آنها، اتخاذ تدابیر مناسب به منظور هماهنگی و توسعه همکاری بین دستگاه های مسئول، بررسی لوایح مورد نیاز، اقدام مناسب برای اصلاح قوانین و مقررات جرم زا، اتخاذ سیاست های لازم برای توسعه و گسترش فرهنگ پیشگیری از جرم، اتخاذ تدابیر لازم برای جلب مشارکت مردم و نهاد های مدنی در تهیه، تدوین و اجرای طرح ها و برنامه ها، ارزیابی نتایج اجرای طرح ها، برنامه ها و عملکرد دستگاه های مسئول در زمینه پیشگیری از جرم و تخصیص اعتبار های لازم و استفاده بهینه از منابع و امکانات موجود با هدف پیشگیری از جرم، از جمله وظایف پیش بینی شده برای شورای پیشگیری از جرم است که به ریاست قوه قضائیه و با حضور مقامات عالی 22 دستگاه مسئول دیگر تشکیل می شود.

نتیجه گیری:

اعتماد به اصل مشارکت اجتماعی در پیشگیری اجتماعی در نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به منظور توسعه امنیت و ارتقاء احساس امنیت در سال های اخیر، بر هیچ کس پوشیده نیست. اما یکی از عوامل و مولفه های مهم شکل گیری بر همکنش های اجتماعی و روابط اجتماعی سازنده و مشارکتی، اعتماد در میان کنشگران است؛ لذا با توجه به رویکرد جامعه محوری پلیس و فراهم شدن زیر ساخت های اعتقاد به مقوله اعتماد در حال حاضر با تامین مشارکت اجتماعی از طریق ایجاد تشکل های مردمی از جمله سازمان های مردم نهاد و اقشار اجتماعی ، فعالیت همه جانبه سازمان های دولتی، به فضل خداوند متعال و عنایات حضرت ولی عصر ( عج)، تحت زعامت فرمانده معظم کل قوا، امروزه امنیت پایدار ایران اسلامی، زبانزد دوستان و دشمنان این مرز و بوم است.#

تهیه و تنظیم سرهنگ " مهدی سرپناه" معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی غرب استان تهران


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون