نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/5/19      14:54:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:251


نسخه چاپی
ديدگاه
تاج بندگي بر سر گوهر معرفت !

 

 

بد پوششي و آرايش هاي زننده نتيجه بي تعهدي به خود و جامعه و همچنين زمينه ساز بي بند و باري  و بي تعهدي اجتماعي است و امنيت جامعه را به خطر مي اندازد.

خانم جواني كه 2 جوان موتور سوار در خيابان مزاحمش شده بودند اقرار مي كرد نوع پوشش و حركت و رفتارش باعث شده برايش ايجاد مزاحمت كنند .

زن جوان ديگري كه در اثر دوستي  با زن همسايه تعهدات خود را زير پا گذاشته  و  با انتشارعكس هاي خود  در فضاي  مجازي، مزاحم مجازي پيدا كرده و دچار مشكل شده بود نيز مي گفت : هيچ وقت فكر نمي كردم درآستانه 40 سالگي  و آن هم در اثر دوستي با زن همسايه اي كه شناخت درست و حسابي از او نداشتم درگير چنين ماجرايي بشوم و با مزاحمت هاي فردي در فضاي مجازي ، بناي اعتماد در خانه و كاشانه ام از بين برود.

زن در جامعه ما رسالت بزرگي دارد و معمولا اين رسالت  را به كسي مي سپارند كه از عهده آن برآيد و با توجه به اين رسالت و مسئوليت خطير بايد بگوییم گوهرامنيت با حضورموثر و نقش آفريني زنان متعهد به شكوفايي مي رسد. 

برخي از رسالت ها زباني است و برخي عملي و بعضي ديگر فراتر از عمل ، يعني در حد الگو شدن  و الگو سازي  است كه به عنوان معيار مي توان آن را در نظر گرفت.

زن در جامعه ما مسئوليت الگو شدن و الگو سازي  را بر عهده دارد  تا به دنيا ثابت كند اسلام با موضوع توجه به عفت و حجاب  و متانت و كارآمدي ويژه اي را براي سعادت جامعه در بطن خود دارد .

عفت مداري زن مي تواند پايه هاي زندگي و زمينه هاي پيشرفت تعالي جامعه را بسازد  و در اين وضعيت ، استحكام انگيزه ها براي تلاش  و تحمل در برابر سختي هاي زندگي را شاهد خواهيم بود.

اين در حالي است كه اگر فضاي خانه هاي ما آن تعالي و تقدس واقعي را نداشته باشد بي اعتمادي، دو رويي و خيانت در آن رشد مي يابد و فرزندان اين خانواده ها نيز قرباني تزلزل و آشفتگي خواهند شد.

البته پرداختن به موضوع حجاب و نوع پوشش از ابعاد مختلف بايد مورد مطالعه و بررسي قرار گيرد، توجه به مصداق هاي عيني از تجربه هاي عبرت آموز در سير اين نگاه مطالعاتي مي تواند  مكمل بحث هاي آموزشي و بسترو پشتيبان راهبرد خوبي براي مان باشد.

اما نكته اي مهم وجود دارد و آن اين كه  از نگاه ديگري نيز بايد به مسئوليت هاي خطير و نقش آفريني زن در جامعه بنگريم.

«سهيلا» زن جواني است كه  به طور اتفاقي در يك آرايشگاه ، با خانمي غريبه دوست مي شود و پس از مدت زمان كوتاهي ، نوع پوشش و حجاب  او تغيير مي كند و بعد هم توسط اين زن به مواد مخدر و در آستانه اعتياد قرار مي گيرد و ... .

او مي گويد شوهرش مردي سخت گير، سرد و بي تفاوت و خونسرد است، مي گويد حتي اجازه نداشتم با برادر شوهرم سلام و احوالپرسي كنم  و در چنين وضعيتي ، در خانه نيز به من توجهي نمي كرد و انگار نه انگار كه من شريك زندگي اش هستم و زير يك سقف زندگي مي كنيم.  

او كه دل پردردي داشت دوباره تاكيد مي كرد: اصلا مرا نمي ديد ، حرف نمي زد  و نظرها و خواسته ها و علايقم برايش مهم نبود ؛ تازه اگر در مورد خانواده اش يك كلمه حرف مي زدم واويلا مي شد و از اين وضعيت متعصبانه خسته و كلافه شده بودم و... .

ما بايد براي آسيب شناسي ها و روند آموزش هاي علمي و كاربردي ، در مطالعات خود مصداقي حرف بزنيم و عيني ببينيم و مراقب باشيم كه نه از اين سوي بام بيفتيم و نه از آن سوي بام سقوط كنيم.

شناخت حد تعادل و مهارت هاي ارتباطي و مهارت هاي حل مسئله در كنار فرهنگ سازي مطالعات شخصي و توجه به سبك زندگي اسلامي با پشتوانه آموزه هاي قوي ديني و اعتقادي مي تواند كمك خوبي براي پيدا كردن  و حركت در مسير درست زندگي مان باشد. موضوع بد پوششي و بي تعهدي ها امروز چشم و ابرو و پوشش و حالت موي سر و نوع لباس پوشيدن بضعي از مردهاي جوان ، ما را هم تحت تاثير خود قرار داده و اين موضوع و نكته اي است كه در جامعه هنري ، ورزشي و افراد شاخص كه الگو معيار هستند بايد به طور جدي مد نظر قرار گيرد.

اگر چه جامعه ما ، جامعه اي است اسلامي و مقيد به اصول و ارزش هاي انقلابي  و الگوها و نخبه هاي زيادي از استقامت، صبر و بردباري ، تلاش و پيكار و مقاومت در برابر مشكلات و سختي ها را مي بينيم كه در برابر فراز و نشيب ها و مشقات و شرايط سخت ، مستحكم و استوار ، پا برجا مي مانند واين الگوها نيز بايد به بهترين شكل ممكن معرفي شوند.

نكته پاياني اين كه آنچه به اين مشكلات و آسيب ها دامن مي زند ورود ناآگاهانه  و بي شناخت افراد به فضاي مجازي و شبكه هاي اجتماعي از يك سو و ناآگاهي مردان و زنان از مهارت هاي ارتباطي و زناشويي است و اين مسائل را نيز بايد جدي بگيريم .

امروز رسالت خطيري  بر دوش داريم ، بايد دست به دست هم دهيم  و هريك از ما از خود شروع كنيم و خود واقعي مان را به نمايش بگذاريم نه خود نمايشي مان را.#

نويسنده : غلامرضا تديني راد – سايت خبري پليس خراسان رضوي


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون