نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/5/19      14:57:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:260


نسخه چاپی
لزوم هم افزایی دستگاه ها در حوزه عفاف و حجاب
گروه استان ها– خراسان شمالی- همه نهاد ها و سازمان ها به ويژه خانواده ها در حوزه عفاف و حجاب نقش دارند و مي توانند گام هاي موثري را درموضوعات فرهنگي بردارند.

نهادينه سازي فرهنگ حجاب و عفاف به عنوان يکي از ضرورت هاي ديني مستلزم برنامه ريزي صحيح در سه حوزه فرد، خانواده و جامعه است.

پيش از برنامه ريزي صحيح بايد عناصر مفهومي چون فرد، خانواده و جامعه را در زمينه فعاليت علمي و فرهنگي به خوبي شناخته و جايگاه هر يک را بررسي کرد؛ سپس در سه مرحله نهادينه سازي (تعميق)، گسترش فرهنگ (ترويج) و حفظ و پاسداري از باورهاي ترويج شده (تحفيظ)، با استفاده از ابزار و شيوه هاي کاملاً مدرن و مؤثر به فعاليت پرداخت.

براي اجرايي و عملياتي شدن هر يک از مراحل پيش گفته، نيازمند حرکت جمعي در نهادهاي فرهنگي ـ اعم از خصوصي و دولتي ـ خواهيم بود که اگر اين هم سويي و هم پوشي در سطح فراگير صورت نگيرد، به نتيجه مطلوب نخواهيم رسيد و گستره عمل فرهنگي همچون گذشته به گروه و دوره خاصي محدود خواهد شد.

براي نهادينه سازي، گسترش و حفظ فرهنگ عفاف و حجاب بايد از همه توانايي ها، اختيارات و امکانات موجود در نهادهاي کشور از جمله آموزش و پرورش، حوزه ها، دانشگاه ها، نهادهاي اقتصادي، فرهنگي و حتي بهداشتي کشور در رسيدن به هدف مورد نظر بهره گرفت، به ويژه آموزش و پرورش که در رأس همه نهادها نقش به سزايي دارد.

بحث حجاب و عفاف جزو بحث هاي فرهنگي و مذهبي به شمار مي رود که بيش از امور نظامي، سياسي و اجتماعي به برنامه ريزي تدريجي و ريشه اي نياز دارد؛  تمام نهادها و سازمان ها اعم از خصوصي، دولتي و شهروندان در اين فرهنگ سازي نقش دارند و به همين دليل، بدون ريشه يابي، آسيب شناسي و شناسايي ورودي هاي فرهنگي، نمي توان برنامه اي درست و کارآمد طراحي کرد.

در حوزه فرهنگي با توجه به اينکه ده ها کانال ماهواره اي، اينترنتي و سايت هاي مختلف، ارزش ها و باورهاي ديني ما را نشانه گرفته اند اما باز هم گام هاي موثري در بخش آموزش هاي همگاني برداشته شده است.

همه نهاد ها و سازمان ها به ويژه خانواده ها در اين حوزه نقش دارند و مي توانند گام هاي موثري را در موضوعات فرهنگي بردارند.

تهيه برنامه‌هاي تبليغي و فرهنگي به منظور ترغيب انگيزه دروني آحاد جامعه، بروز حساسيت در قبال مظاهر مخل حريم عفاف در جامعه اسلامي و هماهنگي با دستگاه‌هاي ذي‌ ربط جهت اجراي طرح‌ها و برنامه‌هاي فوق از ملزومات برنامه هاي دستگاه هاي فرهنگي در بحث عفاف و حجاب است.#

سرهنگ "محسن عربی" معاون اجتماعی پلیس خراسان شمالی


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون