نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/5/22      11:11:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:102


نسخه چاپی
انتقال همزمان دو قلب از یزد به تهران توسط بالگرد هوا ناجا
گروه ناجا ـ انتقال همزمان دو قلب از یزد به تهران توسط بالگرد هوا ناجا با موفقیت انجام شد.
 

به گزارش خبرنگار  پایگاه خبری پلیس، با مشارکت مجموعه پروازی هوا ناجا، برای اولین بار در کشور دو قلب پیوندی همزمان  از استان یزد به دو بیمارستان تهران منتقل شد.

روز گذشته قلب دو جوان 18 ساله و 30 ساله که مدتی پیش  دچار مرگ مغزی شده بودند و با توجه به وجود 2 بیمار نیازمند در تهران، مقدمات لازم برای جابجایی قلب ها فراهم  و برای اولین بار در کشور قلب های اهدایی به صورت همزمان از یزد به تهران منتقل شد.

 با هماهنگی های انجام شده توسط اورژانس کشور این دو قلب، با پرواز اختصاصی به تهران رسیدند و پس از فرود در تهران یک تیم پزشکی توسط بالگرد هواپیمایی ناجا به بیمارستان شهید رجایی تهران و تیم پزشکی دیگر با قلب دوم با آمبولانس به بیمارستان امام خمینی(ره) اعزام شدند.

به گفته دکتر "محمد سرور" رئیس اورژانس هوایی کشور هر دو فرد اهدا کننده عضو بر اثر سانحه رانندگی دچار مرگ مغزی شده بودند و با رضایت والدین و اهداء این قلب ها، بلافاصله توسط تیم پزشکی در بیمارستان شهید "رهنمون یزد" از بدن این جوانان خارج  شد.

 جداسازی قلب ها در یزد تا  انتقال  به بیمارستان ها در تهران، در مجموع  با صرف یک ساعت و 10 دقیقه زمان  به نتیجه رسیده است.

شایان ذکر است؛ پیش از این نیز سه مرتبه عملیات انتقال اعضای اهدایی بین استانی؛ از یزد به تهران و دو مرتبه از رشت به تهران در کشور انجام و این چهارمین عملیات موفقیت آمیز پیوند بین استان و به صورت هوایی محسوب می شود که در نتیجه تاکنون 5 قلب برای اهدا، منتقل شده است.

گفتنی است، با تلاش های صورت گرفته فرجام چهارمین عملیات پراسترس و حساس، انتقال قلب،  نتیجه آن شد که الحمدالله این قلب ها نیز با موفقیت  در بدن بیماران نارسایی قلبی شروع به تپیدن کرد؛ علاوه برقلب، کلیه، کبد و پانکراس این اهدا کنندگان هم به بیماران نیازمند دیگری هدیه شد.*


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون