نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/5/23      9:40:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:412


نسخه چاپی
عواقب قاچاق کالا و ارز و راه کارهای مقابله با آن
گروه استان ها- اصفهان - قاچاق کالا و ارز می تواند امنیت اقتصادی کشور را با به وجود آمدن مشاغل کاذب و به مخاطره افتادن فعالیت های مولد تحت تاثیر قرار دهد.
 
 

 

بی شک قاچاق کالا و ارز با ابعاد مختلف نظام در ارتباط است که بعضاً عدم مدیریت آن می تواند تبعات گسترده ای را برای حاکمیت در پی داشته باشد مانند تاثیر گذاری قاچاق بر نرخ رشد بیکاری ،تورم ،رکود و... که هر یک به نوبه خود تاثیرات مخربی را در رشد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی جامعه دارد.

در شرایط اقتصادی کنونی، وجود قاچاق کالا و ارز یکی از دغدغه های اصلی مدیران کشوراست، چرا که این حجم از قاچاق کالا و ارز باعث بروز و نمود اختلالات شدید ارزی وهمچنین بی ثباتی در بازار ارز شده که نه به نفع تولید کننده ونه به نفع مصرف کننده است.

اما دغدغه اصلی این است که چگونه مدیریت می تواند به شکل درست با این پدیده شوم مقابله کند تا مانع آن شود که سودجویان و دلالان به مقاصد پلید خود دست یافته و در نظام اقتصادی کشور اختلال ایجاد کنند .

همانطور که می دانیم قاچاقچیان کالا برای مراودات مالی خود وخرید کالای قاچاق از ارز استفاده می کنند که البته هیچ ردی از نحوه تحصیل این نوع ارزها وجود ندارد که این امر باعث افزایش ضریب نفوذ قاچاق کالا و ارز در سطح کشور شده، شاهد این امر شرایط اقتصادی چند ماه گذشته و نوسانات ارزی شدید و بسته شدن کارخانه های تولیدی به واسطه حجم عظیم قاچاق کالا در جامعه است .

تاریخچه مبارزه با قاچاق کالا وارز

از سال 1280هجری شمسی یعنی دوران حکومت مظفرالدین شاه تشکیلات گمرک به شکل امروزی به وجود آمد سپس کنترل فیزیکی بیشتر در خطوط مرزی و عواملی چون تامین پاسگاه های گمرکی برای وصول عوارض بیشتر از واردات کالا، شرایطی را ایجاد کرد که از آن می توان به عنوان محدودیت های رسمی بازرگانی نام برد.

این محدودیت های قانونی باعث شد عملی به نام تجارت غیر قانونی در کنار تجارت قانونی که سال ها در کشور به صورت مختلف در جریان بود به صورت یک پدیده ملموس در مقابل تجارت قانونی تحت عنوان قاچاق به وجود بیاید.

پس از انقلاب اسلامی در سال های 73 و 74 با شیوع پدیده قاچاق ارز ؛ مجمع تشخیص مصلحت نظام، قانون نحوه اعمال تعزیرات حکومتی راجع به قاچاق کالا و ارز را در تاریخ 12 اردیبهشت 1374 تصویب کرد.

در ماده 6 این قانوان مقرر شده است که حدود و مقررات استفاده از ارز را دولت تعیین می کند، در همین ماده خرید، فروش ، حمل یا حواله ارز غیر مجاز برای خروج از کشور ممنوع و قاچاق اعلام شده است .

همچنین هیئت وزیران در تاریخ 31 اردیبهشت 1374 با تصویب آیین نامه اجرایی این قانون در جهت تشدید مبارزه با قاچاق، مسئولیت مبارزه با قاچاق را به عهده وزارت اطلاعات قرار داد؛ اصلاح آیین نامه اجرایی مذکور در تاریخ 29 خرداد سال 1379 تاثیری در موضوع نداشت .

امروز اما حجم انبوهی از کالاها از راه های مجاز و مناطق تحت نظارت یا همان مبادی رسمی وارد یا از کشور خارج می شود. قاچاقچیان همواره براساس شرایط زمانی و مکانی، مناسب ترین گزینه را به کار می گیرند و در نهایت به دلیل نبود مدیریت منسجم جهت مقابله با قاچاق کالا و ارز و ناهماهنگی بین سازمان های ذی ربط بعضاً مبارزه با آن بی نتیجه می ماند.

مشکلات و معضلات ناشی از قاچاق کالا و ارز

جرم قاچاق کالا و ارز از جهات متعدد مخل نظم و امنیت در کشور محسوب می شود، قاچاق کالا و ارز می تواند در کنترل مرزها و حفظ تمامیت ارضی کشور اختلال ایجاد کند، همچنین می تواند امنیت اقتصادی کشور را با به وجود آمدن مشاغل کاذب و به مخاطره افتادن فعالیت های مولد تحت تاثیر قرار دهد.

همچنین قاچاق کالا و ارز می تواند بر محیط اجتماعی و فرهنگی به واسطه ورود اقلام غیر متعارف تاثیرگذار باشند از طرفی قاچاق کالا و ارز می تواند بر سلامت و بهداشت عمومی نیز تاثیر بگذارد چرا که مواد غذایی، خوراکی، آرایشی، بهداشتی ودرمانی باید کاملاً تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی باشد تا بر اساس موازین و استانداردهای مورد نظر تهیه وتوزیع شود .

قانون در مورد قاچاق کالا وارز چه می گوید؟

قانون مجازات مرتکبین قاچاق در سال 1312به صورت مجموعه کاملی تصویب شد که جزء کامل ترین قوانین محسوب می شود و در ادامه قانون امور گمرکی و آیین نامه اجرایی آن نیز در سال 1350به تصویب رسید .

پس از انقلاب اسلامی در تاریخ 29 اسفند ماه 1368 قانون شمول اجرای قانون نحوه اجرای اصل 49 قانون اساسی در مورد ثروت های ناشی از احتکار وگرانفروشی و قاچاق به تصویب مجلس رسید و در نهایت قانون مبارزه با قاچاق کالا وارز در سال 1374به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید که شامل 10ماده است .

عمده ویژگی های این قانون شامل اعمال مجازات ضبط کالا برای مرتکبان قاچاقی که ارزش اموال کشف شده از آنها معادل 10 میلیون ریال یا کمتر از آن باشد، اعمال مجازات ضبط کالا به همراه تعیین حداقل دو برابر جریمه بر اساس ارزش کالای مکشوفه و عندالزوم حبس به تشخیص قاضی برای اموال قاچاق بالاتر از 10 میلیون ریال، جرم تلقی شدن حمل کالای قاچاق ومجازات حمل تا دو برابر ارزش کالای مکشوفه و همچنین رسیدگی به پرونده ها در مراجع قضائی ظرف مدت یک ماه وارجاع پرونده های رسیدگی نشده در مدت تعیین شده فوق به سازمان تعزیرات حکومتی است .

برخی از راهکارهای مقابله با قاچاق کالا وارز

1- کسب اطلاعات و اخبار دقیق در مورد نحوه فعالیت قاچاقچیان و استفاده از ظرفیت و توانمندی های مردمی به ویژه مرز نشینان در شناسایی قاچاقچیان و باندهای قاچاق و کشف مخفیگاه های آنها.

2- بالا بردن آگاهی و توانمندی کارکنان دخیل در امر قاچاق کالا و ارز با برگذاری دوره های تخصصی در جهت آشنایی هرچه بیشتر با شیوه وشگردهای قاچاقچیان

3- شناخت نقاط مرزی که مورد سوء استفاده قاچاقچیان است و استفاده از روش ها و موانع برای انسداد دقیق تر مرزها.

4- جلب همکاری و مشارکت کشورهای همسایه برای مبارزه و کنترل جدی قاچاق از مرزهای آنها از طریق راه های سیاسی و معاهدات بین المللی

5- آموزش و اطلاع رسانی به مردم در خصوص عواقب قاچاق کلا و ارز و تشویق شهروندان برای استفاده از کالای داخلی

6- شفاف سازی مراودات ارزی در سطح بازار و سوق دادن مبادلات ارزی به سمت صرافی های مجاز

7- افزایش سیستم های تشویقی برای کاشفان کالای قاچاق و ارز

8- تجهیز کمرک های سراسر کشور به سیستم های نوین نظیر ایکس ری و دیگر تجهیزات

9- راه اندازی سامانه های برخط وآنلاین برای ردگیری کالا ها از مبدا تا مقصد

10- حمایت از تولید کنندگان داخلی و سرمایه گذاری بر روی برندسازی محصولات ایرانی

در پایان باید به این نکته مهم اذعان کرد؛ موضوع مقابله با قاچاق، نیاز به یک عزم ملی داشته و فقط به دستگاه های امنیتی، نظامی و انتظامی بر نمی گردد و بایستی سایر دستگاه ها و حتی مردم نیز وارد صحنه شوند.

بانک مرکزی با مدیریت ارز در سطح جامعه می تواند نقش موثری در کاهش کالای قاچاق داشته باشد چرا که از قاچاق ارز به ام القاچاق یاد می شود زیرا با اجرای مقررات مبارزه با قاچاق ارز و ممنوعیت معاملات ارز در خارج از سیستم بانکی، شبکه های قاچاق برای خریداری کالای خارجی به منظور قاچاق به کشور نیاز به ارز دارند که در صورت عدم تامین ارز مورد نیاز خرید کالای قاچاق محقق نگردیده ودر نتیجه قاچاقچیان قادر به خرید و وارد نمودن کالای قاچاق به داخل کشور نخواهند بود.

بنابر این می طلبد، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به طور منظم تشکیل جلسه داده و ضمن بازنگری در قوانین موانع مبارزه با قاچاق کالا وبه ویژه ارز را فراهم نمایند .*

تهیه و تنظیم : سردار مهدی معصوم بیگی – فرمانده انتظامی استان اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون