نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/5/26      13:6:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:225


نسخه چاپی
اطلاع رساني ، بازوي توانمند امنيت و سلامت اجتماعي
گروه استان ها - خراسان رضوي - رئيس مركز اطلاع رساني و ارتباطات نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران در متن يادداشتي ،اطلاع رساني را بازوي توانمند امنيت و سلامت اجتماعي دانست.

 

به گزارش خبرنگار پايگاه خبري پليس، در متن يادداشتي كه «سرهنگ سيد احمد خسروي » براي خط ويژه رسانه اي پليس خراسان رضوي به رشته تحرير درآورده آمده است:

رهبر فرزانه انقلاب اسلامي در فرازي از فرمايشات راهبردي و گهربار خود مي فرمايند: "آنچه كه از مطبوعات يك جامعه مورد انتظار است اين كه معلومات مردم را ارتقاء دهند و اطلاع رساني بايد روحيه اميد ، نشاط، آرامش و اعتماد مردم را بالا ببرد".

بر اين اساس ، اميد ، نشاط ، آرامش و اعتماد سازي  از محورهاي اساسي اطلاع رساني در جامعه انقلابي است كه در پاسداري از ارزش هاي خود و دفاع از آرمان هايي كه براي تحقق و تعالي آن خون  پاك جوانان وارسته را تقديم كرده محسوب مي شود. 

در موضوع كاركردهاي رسانه براي تامين امنيت اجتماعي  بر اين اصل مقيد هستيم كه هدف اطلاع رساني در 2بخش  اساسي، قالب گيري مي شود.

اصل اول  مطالبه گري با نقش مدعي العموم بودن و اصل دوم تنوير افكار عمومي  و آگاهي بخشي به جامعه كه پرداختن به  اين 2 اصل  رسالت گوياي كاركردهاي موثر رسانه و به ويژه ماهيت اطلاع رساني در تامين امنيت اجتماعي  را نمايان مي سازد.

نكته مهم ديگر نقش و جايگاه رسانه از ترويج جرم تا پيشگيري از آن است كه گوياي حساسيت رسانه هاي جمعي است . در كشورهاي پيشرفته  از رسانه به عنوان چهارمين قوه مسئول امور اجتماعي و حكومتي نام برده مي شود و در كشور ما نيز اين نقش ، غير مستقيم  و با حساسيت فوق العاده اي اعمال مي شود.

 با توجه به روحيه پرسشگري و اطلاع رساني و همچنين آموزش ، پرورش و فرهنگ سازي كه از نقش هاي اساسي رسانه هاي جمعي است  در اين عرصه مي توان  كار رسانه را بستري براي ترويج جرم (در صورت فاصله گرفتن از حرفه اي گرايي) و پيشگيري از آن  (در صورت صداقت  و جامعيت راستين ) دانست.

ضمن آن كه امروزه با توجه به مخاطرات جرايم پيچيده در فضاي مجازي و حقيقي ، «پيش بيني»را نيز مي توان يكي از وظايف خطير رسانه ها  در عرصه اطلاع رساني و آگاهي بخشي دانست.

اينك نيروي انتظامي  با موقعيت يابي راهبردي  و تسهيم دانش در صدد است از سرمايه هاي انساني ، سازماني و اجتماعي خودكه فضاي اطلاع رساني شايسته و شفاف و دقيق موقعيت هاي ارزشمند آن را فراهم مي سازد بهره برداري علمي و كاربردي براي توليد ، تحكيم و توسعه نظم و امنيت عمومي داشته باشد.

نكته مهم ديگر اين كه كارگزاران رسانه و اطلاع رساني مي توانند در كنار مردم كه سرمايه هاي اجتماعي پليس هستند به عنوان نخبگان و صاحبان انديشه و قلم ، سرمايه فكري  نيروي انتظامي نيز باشند .

تشكيل اتاق هاي فكر در اين رابطه ، هم انديشي و همگامي براي جريان سازي هاي مناسب ، هدفمند و اميد بخش به جامعه ، تشكيل شوراهاي رسانه اي  به روز و نياز سنجي شده  مي تواند گام مهمي در  استفاده از سرمايه هاي فكري پليس و رسانه باشد؛ ضمن اين كه پليس نيز به نوعي سرمايه فكري رسانه ها محسوب و اين در سايه تعامل ، مشاركت و اعتماد عمومي حاصل مي شود.

اما در بحث ارتباط رسانه هاي جمعي با امنيت نيز بايد بگویيم رسانه ها  ستون پايداري و استقامت خيمه امنيت محسوب مي شوند. رسانه مي تواند احساس هويت اصيل اسلامي و ايراني  را با احساس امنيت به عنوان مسئوليتي خطير ، همه جانبه و همه گير پيوند بزند و در توليد نظم و امنيت اجتماعي نقش بي بديل و فزاينده اي داشته باشد.

تنوير افكار عمومي ، آگاه سازي مردم ، ارتقاي سطح دانش شهروندي براي ايفاي نقش يكايك افراد در توليد و توسعه امنيت ، تحولي است كه رسانه ها مي توانند لحظه به لحظه در برابر تغييرات  پيچيده و لحظه اي زمان ،فرآيند سازي كنند.

و نكته پاياني در عرصه اطلاع رساني شايسته و بايسته اين كه بايد پليس در رسانه از حوزه خبر حادثه فراتر ديده شود و در قاب گزارش هاي تحليلي و ميزگردهاي جريان ساز با رويكرد مثبت و سازنده نيز بر اظهار نظرهاي كارشناسي خود تمركز بيشتري داشته باشد.

دراين جبهه رسانه مي تواند پل تعامل و نكته پيوند بسترها ، سيستم ها و دستگاه هاي مختلف در حل و فصل مشكلات و مسائل باشد و ريشه يابي درست وروزآمد مسائل و معضلات مختلف نيز با پرهيز از سياه نمايي و خودداري از پردازش هاي اشتباه و  نادرست موضوعات مختلف زمينه اي را مهيا مي سازد تا با شناسايي استعدادهاي بالقوه براي يك مشاركت دسته جمعي و تعامل هدفمند وايده پردازي هاي نو  و اطلاع رساني اصولي و ارزش مدار بتوانيم در مسير خدمت به مردم در كشور ولايي و انقلابي مان و انجام تكاليف و ماموريت هاي خطيري كه عهده دار هستيم گام هاي موثري برداريم.#

 


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون