نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/5/28      11:57:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:293


نسخه چاپی
یک لحظه غفلت
گروه استان ها - گيلان - ساعت 4 عصر بود دوستانم دنبالم آمدند تا با هم گشتی بیرون بزنیم و حسابی خوش بگذرانیم بنابراین با هم به منزل یکی از بچه‌ها رفتیم و به پیشنهاد او برای احساس سرخوشی بیشتر جلوی خانه آنها عرق خوردیم بعد همگی سوار ماشین شدیم و در خیابان‌ها شروع به چرخیدن کردیم...

 

 

رو به روی هتل، سهراب و دوستانش را دیدیم همه با هم شروع به صحبت و خنده و شوخی کردیم در یکی از شوخی‌های من سهراب که بسیار ناراحت شده بود، گفت مقصر تو نیستی اشتباه از خودم بوده که به تو اجازه‌ این شوخی‌ها را دادم من که حسابی ضایع شده بودم گفتم با من اینطور صحبت می‌کنی؟ جر و بحث بین ما بالا گرفت و شروع به داد و فریاد و فحاشی کردیم حسابی دور ما شلوغ شده بود و مردم سعی می‌کردند ما را از هم جدا کنند.

با فشار بچه‌ها من به طرف دیگر خیابان رفتم تا اینکه یکی از بچه‌ها دوباره شروع کرد و گفت چرا ما باید سوخت بدهیم و ضایع شویم بنابراین دوباره به سمت سهراب رفت و گفت به چه حقی با سعید اینطور صحبت کردی که سهراب کشیده‌ محکمی به صورت او زد ما هم که عصبانی شده بودیم، مجددا به سمت آنها رفتیم.

دو روز پیش در خیابان یکی از دوستانم را دیدم که چاقوی جیبی استیل قشنگی در دست داشت از او پرسیدم این چاقو را از کجا آوردی؟ خیلی خوشم آمده او نیز چاقو را به من داد و گفت مال تو من نیاز ندارم از همان روز چاقو را به همراه داشتم.

دعوا بالا گرفته بود تعداد دوستان سهراب از ما بیشتر بود سهراب پیراهن مرا پاره کرد و فحش ناموسی داد در یک لحظه تصمیم گرفتم از چاقو استفاده کنم و آن را به بازوی سهراب بزنم چاقو را بیرون آورده و به سمت او حرکت کردم اما متوجه نشدم که چطور چاقو به پهلوی سهراب خورد تازه متوجه شدم که چه کاری کرده‌ام سهراب به زمین افتاد اما دوباره بلند شد خونش روی پیاده‌رو می‌ریخت.

بچه‌ها فراری‌ام دادند چند خیابان آن‌ طرف‌تر برایم تیشرت جدید خریدند و لباس خونی را از تنم درآورند بلافاصله به منزل یکی از دوستانم رفتم و گوشیم را خاموش کردم خیلی ترسیده بودم سهراب دوست من بود 4 سال پیش در مراسم شب‌های احیا در مصلی با هم آشنا شده بودیم من قصد کشتن او را نداشتم ابتدا بچه‌ها خبر دادند که سهراب به کما رفته است تا این که آخر شب چند نفر از دوستانم آمدند و خبر دادند که سهراب فوت شده .

دنیا بر سرم خراب شد همین چند روز پیش در مراسم چهلم پدر سهراب شرکت کرده بودم و حالا خودم او را کشته بودم یک لحظه غفلت باعث تباه شدن آینده و زندگیم شد.

خودم را از ترس پنهان کرده بودم به فکر پدرم افتادم گوشی را روشن کرده و با او تماس گرفتم پدرم گفت همان‌جا بمان تا من برسم وقتی آمد مرا راضی کرد که خودم را معرفی کنم صبح روز بعد با هم به کلانتری رفتیم و خودم را معرفی كردم.

تحلیل:

پرخاشگری یکی از مشکلات بسیار جدی و نگران کننده در نوجوانی است، پرخاشگری عموماً یک شبه اتفاق نمی‌افتد بلکه در طول زمان گسترش می‌یابد، پرخاشگری نوجوانان تحت تاثیر رفتار والدین هم هست والدینی که توجهی به نوجوان ندارند نیازهای عاطفی آنها را تامین نمی‌‍کنند و برای کنترل کردن فرزندانشان از رفتارهای منفی مثل تنبیه، سرزنش و یا داد زدن استفاده می‌کنند بنابراین نوجوانان فکر می‌کنند رفتار پرخاشگرانه بهترین راه حل مشکلات است.

گاه خشونت نشانه توجه‌ طلبی نوجوان است به ویژه نوجوان نسبت به نظر و توجه هم‌سالان خود اهمیت می‌دهد، همانندسازی با هم‌سالان یا وابستگی به آنها عامل مهم دیگری در پرخاشگری نوجوانان است به ویژه نوجوانانی که توسط والدینشان طرد شده‌اند برای کسب حمایت و تایید شدن به سوی هم‌سالان کشیده می‌شوند چنین نوجوانانی به دنبال افرادی می‌گردند که مانند خودشان باشند آن‌ها نیاز دارند با کسی سازگاری نشان دهند و به خودشان ثابت کنند که خوب هستند چون همواره مورد ناکامی و بی‌مهری قرار گرفته‌اند از این‌رو احتمال دارد دست به اعمال خشونت‌بار بزنند و همدیگر را برای این اعمال مورد تشویق قرار دهند.

پرخاشگری و نزاع نتیجه کنترل نکردن خشم است خشم و عصبانیت، احساس طبیعی است و هر کس در زندگی خود در مواقعی عصبانی می‌شود اما مهم این است که در موقع خشم، رفتاری مناسب از خودمان بروز دهیم.

افرادی که راه‌های درست ابراز خشم را یاد نگرفته و نمی‌توانند به طور معمول خشم خود را کنترل کنند، به افراد پرخاشگر تبدیل می‌شوند و ممکن است در بزرگسالی نیز به این رفتار ادامه دهند.

رفتارهای پرخاشگرانه درجات گوناگون دارد و ممکن است به شکل‌های مختلفی مانند آزار و اذیت، کتک زدن، مسخره کردن و تحقیر کردن دیگران، بی‌ادبی كردن، ناسزا گفتن، شکستن و تخریب وسایل بروز کنند.

نوجوانان پرخاشگر، تحمل کمی دارند پرخاشگری همچنین مشکلاتی را در یادگیری و تحصیل به وجود می‌آورد و زمینه را برای سایر آسیب‌های اجتماعی فراهم می‌کند گاهی پرخاشگری ممکن است اثرات جبران‌ناپذیری در زندگی فرد به وجود بیاورد.#

تهيه و تنظیم: ستوانیکم مرضیه عفتی، کارشناس ارشد مرکز مشاوره آرامش معاونت اجتماعی پلیس گیلان

 


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون