نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/5/28      12:2:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:171


نسخه چاپی
اهم تکالیف پلیس در گام دوم انقلاب
گروه استان ها-همدان- نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران همانند سایر نیرو های مسلح در موفقیت انقلاب نقش بسیار اثر گذاری داشته و در آینده نیز می تواند در رسیدن به اهداف بلند نظام ، اثر بخشی بیشتری داشته باشد .

گام دوم انقلاب حاوی پیام های بسیار مهمی است که این پیام ها در اقتدار پلیس و رضایت مندی مردم نقش بسزایی دارد.

-مقدمه

انقلاب اسلامی ایران با پشتوانه های عظیم مردمی و هدایت های داهیانه امام راحل و خلف صالح وی حضرت امام خامنه ای در طول 40 سال گذشته فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشته و بحمد الله به برکت خون شهدا همانند درخت تنومندی است که در مقابل تندباد ها کمترین لرزش را نداشته و ثمرات بسیار زیادی نیز در منطقه و جهان داشته و دارد . نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران همانند سایر نیرو های مسلح در موفقیت انقلاب نقش بسیار اثر گذاری داشته و در آینده نیز می تواند در رسیدن به اهداف بلند نظام ، اثر بخشی بیشتری داشته باشد .

بیانیه گام دوم انقلاب حاوی پیام های بسیار دقیق و مهمی است به نحوی که بهره مندی از این پیام ها و اقدام جهادی در اجرای آنها می تواند در افزایش اقتدار پلیس و رضایت مندی مردم نسبت به پلیس نقش موثری داشته باشد.

مهمترین پیام های گام دوم انقلاب

1-علم و پژوهش

موفقیت های پلیس در سال های اخیر مرهون استفاده از علم و تکنولوژی در اجرای ماموریت هاست خدمات جهادی پلیس و استفاده از ابتکار علم و نوآوری می تواند موجبات پیشروی در ماموریت ها را فراهم و پلیس در تراز انقلاب اسلامی را به جامعه اسلامی عرضه نماید .

مهمترین وظیفه پلیس بر قراری نظم و ارتقاء امنیت و آرامش در جامعه است و برای رسیدن به این هدف مهم باید اقدامات منطبق بر عقلانیت و مبتنی بر دانش باشد لازمه این کار بهره گیری از نظر نخبگان و کار شناسان و دانشگاهیان است پیشرفت های علمی با سرعت زیاد در تمام زمینه ها در حال شکل گیری است و نیروی انتظامی نیز باید بتواند با بهره مندی از علم روز در موضوعات مختلف زمینه پیشرفت کارکنان و موفقیت آنان را در اجرای تکالیف فراهم کند .

2-معنویت و اخلاق

زمانی می توانیم پلیس در تراز جمهوری اسلامی داشته باشیم که علاوه بر داشتن اقتدار و استفاده از علم و فناوری در کارها، یک نیروی مومن ، جهادی و مدافع عدالت و با اخلاق به عنوان نیروی انسانی در ناجا مشغول به خدمت باشد پلیسی که تمام کارها و فعالیت های خود را با قصد قرب الهی انجام بدهد با توکل به خدا تلاش نماید، سرباز خوبی برای مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا باشد .

سرباز آقا امام زمان بودن مدال ارزشمندی است که برای کسب آن باید فضای دینی و انقلابی را در مجموعه نیروی انتظامی گسترش داد، رعایت مسائل شرعی،دینی و حقوقی و اخلاقی در ماموریت ها همواره باید مورد تاکید قرار بگیرد .

مبنای کار در نیروی انتظامی به عنوان سربازان ولایت باید منویات مقام معظم رهبری باشد . تعیین و انتخاب اولویت ها در ناجا بر اساس بیانات معظم له باشد ، شرط مسئولیت پذیری در ناجا تعهد و وظیفه شناسی است و فرماندهان و مدیران باید خود را مدافع انقلاب و ارزش های دینی حاکم برآن بدانند ، بدین منظور باید صیانت و سلامت کارکنان دائما" سرلوحه کارها باشد، در چنین شرایطی کارکنان ناجا با توکل و ایمان و روحیه معنوی و اخلاق اسلامی می ­توانند تکالیف و وظایف خود را به خوبی انجام دهند و همین امر موجب افزایش اعتماد مردم به پلیس شود و شاهد بالندگی در رده های مختلف خواهیم بود .

3-اقتصاد

در سنوات گذشته همواره موضوع اقتصاد در نامگذاری سال ها از سوی مقام معظم رهبری به صورت ویژه مورد توجه و عنایت قرار گرفته است ، ضمن اینکه دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران تمام تلاش خود را معطوف کرده اند تا به هر نحو ممکن مانع پیشرفت انقلاب اسلامی شوند ، تحمیل جنگ هشت ساله ، تهاجم فرهنگی و در سال های اخیرنیز تمام عزم خود را جزم نموده اند تا اقتصاد ایران را دچار مشکل کرده و به خیال خام خود موجبات نارضایتی مردم را فراهم نمایند . نیروی انتظامی در این خصوص می تواند نقش بسزایی داشته باشد تا علاوه بر ایجاد امنیت برای سرمایه گذاران ، با مبارزه قاطع و همه جانبه با قاچاق کالا و ارز و همچنین مبارزه با اخلال گران در نظام اقتصادی زمینه شکوفایی اقتصادی کشور را فراهم و دشمنان این نظام مقدس رامایوس کند .

با توجه به این که ورود کالای قاچاق به کشور زمینه ساز تعطیلی کار خانه ها و در ادامه آن بیکاری کارگران خواهد شد لذا کار کنان ناجا می توانند با مبارزه همه جانبه با قاچاق کالا و ارز به نحوی چشم گیر به اقتصاد کشور کمک کنند.

نقش پلیس در هماهنگ نمودن سایر دستگاه ها برای تحقق اقتصاد مقاومتی و مبارزه با جرایم اقتصادی بی بدیل است .

4- عدالت و مبارزه با فساد

نیروی انتظامی به عنوان یکی از پایه های اصلی نظام تاثیر بسیار بسزایی در ایجاد امنیت و عدالت در جامعه دارد ، ناجا به عنوان ضابط دستگاه قضائی نقش بی همتایی در برقراری عدالت و مبارزه همه جانبه با فساد دارد.

پلیس برای تحقق این امر با تمام وجود برای رفاه ، آسایش و آرامش و امنیت جامعه تلاش می نماید و با توجه به این که اعتماد مردم نسبت به پلیس بالا می باشد و بحمدالله مقام معظم رهبری هم در سال های اخیر از اقدامات ناجا حمایت و رضایت خود را اعلام داشته اند ، همین امر هم کار پلیس را سخت تر کرده است . لازمه توفیق در اجرای عدالت و مبارزه با فساد در وهله اول داشتن اشراف اطلاعاتی در حوزه ماموریتی است ، در مراحل بعد اقدامات پیش دستانه و تلاش برای پیشگیری از فساد در جامعه و در نهایت اقدامات مقابله ای با هماهنگی دستگاه قضائی و هماهنگی و تعامل سایر نیرو های امنیتی است.

مبارزه با فساد در هر سطحی قطعا از اولویت های اصلی ماموریت در ناجا می باشد و در شرایطی که دشمن با ایجاد جنگ اقتصادی به دنبال ایجاد نارضایتی در جامعه است ، نیروی انتظامی می تواند با مبارزه جدی با فساد اقتصادی و اجتماعی درجه اعتماد و رضایت مردم نسبت به خود را افزایش دهد.

5- استقلال و آزادی

استقلال و آزادی مهمترین دست آورد انقلاب اسلامی ایران بود ، برای به دست آوردن استقلال و آزادی خون های پاک زیادی ریخته شد و بر هر ایرانی واجب است برای حفظ این دو دست آورد تلاش کند.

پلیس هم از این قاعده مستثنی نیست ضمن اینکه حافظ استقلال و نظم و امنیت عمومی است ، پلیس در نظام مقدس جمهوری اسلامی صرفا" در خدمت مردم می باشد ، برخلاف نظام های دیکتاتور که از پلیس و دستگاه های امنیتی برای سرکوب مردم استفاده می کنند .

نیروی انتظامی به عنوان بخشی از نیروهای مسلح ، مقتدرانه در مرز های کشور برای امنیت و حفظ استقلال و آزادی کشور تلاش می کند ، دفاع جانانه از مرز ها و آمادگی جانفشانی برای کشور و مردم از خصوصیات بارز کارکنان ناجا است .

در حال حاضر که انقلاب اسلامی ایران 40 سالگی خود را پشت سر گذاشته و دشمنان هم در رسیدن به اهداف خود مایوس شده اند ، مردم و مسئولان باید در کنار هم از استقلال کشور مراقبت بیشتری کنند .

مهمترین شعار های انقلاب اسلامی موضوعاتی مثل استقلال ، آزادی ، اجرای حدود الهی ، مردم سالاری و عدالت و.... همیشه باید در نیروی انتظامی ساری و جاری باشد و دائما" برای کارکنان تبیین شوند .

6-مرزبندی با دشمن

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با بصیرت و هوشیاری لازم صرفا در خط ولایت فقیه می باشد و عمل به توصیه های فرمانده معظم کل قوا و رضایت مندی قاطبه مردم را نصب العین خود قرار می دهند و به دور از جناح بندی های سیاسی به درستی پدیده هایی که مخل امنیت و آسایش عمومی هستند را شناسایی کرده و با استفاده از تمامی ظرفیت ها دشمنان نظام را که قصد تردید آفرینی و دشمنی با اصل نظام و رهبری را دارند ناکام خواهند گذاشت . کارکنان خدوم ناجا هر کسی را که در تقابل با نظام و رهبری باشد دشمن خود می داند و هرکسی در خط امام و رهبری باشد دوست خود می داند .

برای مرزبندی با دشمنان لازم است بصیرت کارکنان ناجا افزایش یابد تا در مواقع خاص و ضروری بتوانند باصلابت و قدرت در مقابل دشمن از کیان ایران اسلامی دفاع کنند.

7- سبک زندگی

خوشبختانه در سال های اخیر مقام معظم رهبری رهنمود های ارزشمندی در حوزه سبک زندگی مطرح کرده اند و در صورتی که آحاد مردم به این رهنمود ها توجه کنند می توانند در زندگی فردی و جمعی موفق باشند.

تلاش دشمنان برای ترویج سبک زندگی غربی و اشرافی در کشور ما زیان های غیرقابل جبرانی به کشور وارد کرده است و برای مقابله با این تلاش دشمنان، همه باید هوشمندانه و جهادی اقدام کنند . پلیس و خانواده بزرگ نیروی انتظامی هم از این قاعده مستثنی نیست .

توجه به دین و واجبات و دوری از گناهان ، توجه به خانواده ، رفتار صحیح درجامعه و خانواده ، رعایت حریم خصوصی و عمومی ، نحوه مصرف و جلوگیری از اسراف و تبذیر ، ازدواج ، سفر، بهداشت ، خوراک، دوستی و.... و موضوعات متعدد دیگر که اگر در زندگی روزمره مورد توجه قرار گیرند با داشتن الگو های صحیح و مناسب می توان سبک زندگی را به سمت وسویی هدایت کرد که مورد نظر مقام معظم رهبربی است .

پلیس به عنوان یک سازمان اثرگذار در جامعه می تواند برای تحقق این پیام مهم هم در خانواده کارکنان و هم در جامعه کمک زیادی به تغییر سبک زندگی کند هرچند برای تحقق این مهم نیاز به تحقیق و تلاش زیادی است.

نتیجه گیری:

بیانیه گام دوم انقلاب حاوی پیام ها و نکات مهمی است و همه باید برای عملیاتی کردن این راهبردها تلاش کنند.

این بیانیه حاوی یک نکته مهم هم هست و آن اینکه انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب جوان می باشد و وظیفه همه این است که در حفظ این انقلاب که حاصل خون شهدای زیادی است کوشا باشند . این نظام به حول و قوه الهی یک نظام کار آمد و توانمند است . پلیس هم به عنوان یک از ارکان مهم و اثر گذار این نظام باید برای اجرایی کردن رهنمودهای مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم تلاش کند.

استفاده از ظرفیت های دانشگاه ها و نخبگان ، برگزاری اتاق های اندیشه ورزی ،فرهنگ سازی در داخل سازمانی و برون سازمانی ، برای تبیین این رهنمود ها از وظایف اولیه نیروی انتظامی است و در مراحل بعد حرکت جهادی به سمت محقق کردن این رهنمودها است.#

به قلم: سرتیپ دوم پاسدار"کامرانی صالح" فرمانده انتظامی استان همدان

 


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون