نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/5/31      15:46:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:190


نسخه چاپی
مبارزه با سرقت، موضوعی همگانی است نه صرفاً پلیسی
گروه استان ها_ اصفهان_ سرقت از جمله جرایمی است که عوامل متعدد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در آن نقش دارند و بنابر این مبارزه با آن فقط یک امر پلیسی صرف نیست و باید همه مردم، ارگان ها و نهادها به میدان بیایند.
 
سرقت یکی از قدیمی‏ ترین جرايمی است كه در جوامع مختلف به شيوه ‏هاى گوناگون وجود داشته، این جرم با اقتضای شرایط زمانی و مکانی ، شیوه ‏ها و روش ‏های مختلفی به وقوع می پیوسته است.

در جامعه کنونی به دليل وجود بى عدالتى اجتماعى، ناهماهنگى در ساختار اقتصادى- اجتماعى جامعه و رايج شدن خودخواهى و خودپسندى ها و حسادت‏ها و رقابت‏ هاى ناسالم، بیکاری، تورم و نابسامانی های اجتماعی و وجود خانواده های آشفته زمينه های ارتكاب سرقت‏ های گوناگون فراهم شده است .

از سوی دیگر سرقت يا دزدى را می توان يكى از شايع‏ترين نابهنجارى ها و جرايم مهم و پرتعداد دانست كه به عنوان «ام الجرايم» معروف شده که در بسیاری از موارد توسط افراد باهوش و زيرك صورت می گيرد، حتى گاهی سارقان حرفه اى با طرح و نقشه قبلى و گاهى با استفاده از اقداماتى مانند بازديد از محل سرقت، كنترل، مراقبت و شناسايى و بررسى موانع احتمالى دست به اين جرم مى زنند.

سرقت به انواعى از قبيل منازل، مراكز تجارى و مغازه ها، جيب برى، كيف قاپى، گردن بند قاپى، خودرو و وسائل داخل آن، مسلحانه و راهزنى، رایانه ای و غیره... تقسيم می ‏شود که هرکدام شیوه‏ ها و ترفندهای خاص خود را دارد.

نقش سرقت در کاهش امنیت

امنيت به عنوان حياتي‏ ترين نياز انسان در زندگي اجتماعي، همچون ديگر پديده‏ هاي اجتماعي دارای دو بعد عيني و ذهني است بنابراين ايجاد آرامش و امنيت لازم براي مردم هر جامعه، از اساسي ‏ترين وظايف نهادهاي حافظ امنيت است و گسترش احساس امنيت نيز به همان اندازه مهم مي باشد اما نبايد از ياد برد که تحقق امنيت در گرو تحقق زیرساخت های آن می باشد و در این زمینه تمامی ارگان ها ونهادها به نوعی سهم دارند .

چنانچه در یک جامعه میزان سرقت به دلایل گوناگونی که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهد شد، افزایش یابد سطح بی اعتمادی در جامعه زیاد شده و این نگاه بدبینانه خود باعث بروز برخی مشکلات اجتماعی خواهد شد که می تواند به امنیت روحی و روانی افراد جامعه آسیب وارد کند.

علل وقوع سرقت چیست ؟

جرم شناسان بر اين باورند، در تحقق جرم چهار پديده عامل، علت، انگيزه و شرط دخالت دارند كه بررسي اين عوامل در پيدايش جرايم يكي از جنبه ‏هاي مهم بررسي اين موضوع است.

بر اساس نظريه فشار- محروميت، فقدان سرمايه اجتماعي که بر مبناي عدم دسترسي به منابع كمياب چون اشتغال و آموزش شکل می گیرد در خانواده و يا محيط زندگي، موجب ايجاد عواقب منفي شده و حاصل آن بزهكاري است؛ به خصوص زماني كه تحقق اين وقايع همراه با فقدان منابع بهنجاري چون حمايت والدين و همسالان باشد.

اين ايده بر این موضوع تاكيد دارد، افراد در مواجه با فشارهاي اجتماعي، در صورت عدم دسترسي به منابع لازم، دچار نوعي احساس محروميت و سرخوردگي شده و آماده نقض و شكستن هنجارها و ورود به عرصه رفتارهاي پرخطر، بزهكارانه و اعمال مجرمانه مي‏ شوند.

يک مثال ساده اين است، وقتي فرد از دسترسي به يک حرفه و شغل مناسب محروم مي ‏ماند، تحت فشار قرار مي گيرد و ممکن است براي برآوردن نيازهاي مالي و اقتصادي خود دست به سرقت بزند بنابراین بایستی ارگان ها و نهاد های مسئول در زمینه ایجاد اشتغال وکسب و کار سالم در جامعه به وظائف خود به درستی عمل کنند تا وقوع سرقت هایی که بر اساس این نظریه صورت می گیرد، کاهش پیدا کند.

از سوی دیگر نظريه نابساماني اجتماعي به این امر اشاره دارد که بي‏ هنجاري مي‏ تواند نوعي احساس فردي باشد؛ بر اساس اين نظريه، اگر نتوان فرد را در اجبار اجتماعي قرار داد و با اجتماع همراه كرد، وي منافع فردي خود را بر منافع جمعي ترجيح مي‏ دهد، در نتيجه جامعه با آسيب و انحراف روبرو مي‏ شود و اين آسيب‏ها و انحرافات با گرايش‏ هاي فردگرايانه يا خودگرايانه نمود پيدا مي ‏كند به طور مثال فردي بدون در نظر گرفتن حقوق ديگران، صرفاً منافع خود را در نظر بگيرد و ضرري را که متوجه فرد مالباخته مي‏ شود، در نظر نگيرد و اموال او را به سرقت ببرد.

از سوی دیگر نباید از نقش عواملی نظیر اعتیاد، محيط متشنج خانوادگي، محيط مسكن، محيط جديد با قرارگرفتن در مكان ناخواسته از محيط اجتناب ناپذير(موطن)محروميت هاي نسبي، محيط متشنج خانواده، ناسازگاري و مشاجره‌ي دائمي پدر و مادر و اطرافيان، سطح تحصيلات همگی در وقوع جرائمی همچون سرقت غافل بود .

راه های پیشگیری از وقوع سرقت

هیچ جامعه ای نمی تواند ادعا کند بدون فقرزدایی و ناکامی زدایی قادر خواهد بود، سرقت را ریشه کن کند بنابراین از بین بردن فقر و تهیدستی با توجه به تاثیر مهمی که اوضاع نابسامان اقتصادی در بروز چنین آسیبی نقش دارد از مهمترین کارها است.

توزیع عادلانه امکانات و خدمات موجود در جامعه و استفاده برابر تمامی اعضای جامعه از فرصت های مشروع می تواند گامی در جهت مقابله با جرايمي همچون سرقت باشد تا هنگامی که بخش عظیمی از جامعه از حداقل امکانات اقتصادی زندگی محروم هستند، چگونه می توان انتظار کاهش انحرافات و بزهکاری های اجتماعی را داشت بنابراین می طلبد با توجه به شرایط اقتصادی فعلی در این خصوص تصمیمات عاجلی اتخاذ گردد .

تأکید بر اهمیت کار و تلاش فردی براي دستيابي به موقعیت های بالای اجتماعی و اقتصادی و مقابله با فرصت های نامشروع، به صورت آموزش در مدارس و نيز برنامه هاي صدا و سيما جهت برقراري جامعه ای پویا و متعادل به اين دليل كه وجود رانت های عظیم اقتصادی، فرصت ها و راه های نامشروع رسیدن به ثروت و موقعیت های اقتصادی و اجتماعی بدون تحمل کمترین زحمت و کسب ثروت های باد آورده می تواند عامل مهمی در برانگیختن افراد به ارتکاب انحرافات اجتماعی از جمله سرقت باشد.

برخی از راه های پیشگیری از وقوع سرقت عبارتند از:

1-تغییر شیوه های آموزش ارزش­ها و اعتقادات دینی و بکارگیری شیوه ­های نوین

2-کنترل مهاجرت از روستا به شهر و جذب افراد حاشیه ای و جدا شده از متن جامعه.

3-افزایش سطح آگاهی والدین نسبت به خصوصیات، نیازها و خواسته های جوان امروز و تعمیق ارتباط عاطفی و عقلانی والدین با فرزندانشان و پرهیز از « زور­گویی» ، «سرخوردگی فرزندان»

4-کنترل و مراقبت پدر و مادر در مورد دوستان فرزندان و بیان موضع خود در خصوص جرائمی نظیر سرقت.

نتیجه گیری:

با توجه به آنچه بیان شد، در مبارزه با سرقت بايد عوامل اين پديده را شناخت و به طور همه جانبه و با همکاري تمامی ارگان ها و نهادها در مبارزه با آن همت گماشت.

رسانه‌ها و مراکز فرهنگی در ترويج فرهنگ ايثار، گذشت، تکامل اجتماعي و به خصوص در اشاعه فرهنگ قناعت بايد بکوشند و با فرهنگ تجمل‌گرايي مبارزه کنند و در تقويت بنيان‌هاي مذهبي همت گمارند و هم‌چنين بايد نمايندگان مجلس قوانين مناسب برای مبارزه با سرقت‌هاي مختلف را وضع و اصلاح کنند، مؤسسات خيريه در شناسايي افراد مستحق و کمک به آنان بکوشند، دولت زمينه لازم را براي تلاش همه مردم فراهم سازد و با ارايه لوايح از انباشت ثروت جلوگيري کند.

مردم نيز با آموختن نکات ايمني براي حفظ اموال خود آن را به کار گيرند، تا ارتکاب سرقت به سهولت صورت نگيرد،بايد قوه قضائيه در برخورد با مجرمان سابقه دار از مجازات های سنگین تری استفاده کند. 

باید از لحاظ فرهنگي تلاش کرد تا سرقت به صورت منکر اجتماعي جلوه کند به طوري‌که کنترل اجتماعي در اين زمينه اعمال شود و سارق به عنوان فرد ضد اجتماع احساس انزوا کند و فقط برخورد با این جرم را یک امر انتظامی صرف ندید بلکه یک امر همه جانبه دانست که همه ارگان ها و نهادها در پیشگیری از وقوع آن نقش دارند.*

منابع:

1-مجموعه مقالات همايش امنيت اجتماعي،1384 ، اداره كل مطالعات اجتماعي ، معاونت اجتماعي ناجا، جلد 3 .

2-مقالات اولين همايش ملي آسيب هاي اجتماعي در ايران،1381، جلد 6 ، مسائل و جرائم مالي- اقتصادي و سرقت.

3-آسيب شناسي اجتماعي،1376، تاليف هدايت الله ستوده، تهران:انتشارات آواي نور.

فراتحليل آسيب هاي اجتماعي،1388، تاليف بهرام بيات،انتشارات معاونت اجتماعي نيروي انتظامي

نویسنده : سردار مهدی معصوم بیگی – فرمانده انتظامی استان اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون