نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/6/2      12:7:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:129


نسخه چاپی
پیشگیری از وقوع جرم، یک ضرورت اجتماعی انکار ناپذیر است
گروه استان ها- پیشگیری را می توان یکی از راهبرد های اساسی در حوزه کنترل اجتماعی با هدف تامین و توسعه امنیت اجتماعی برشمرد که دربرگیرنده مجموعه راهکارهای مستقیم و غیر مستقیم به منظور ایجاد امکانات و موقعیت های بازدارنده از وقوع جرم و کج روی، عنوان و مطرح کرد.

 

مقدمه:

امنیت، حالت فراغت نسبی از تهدید یا حمله یا آمادگی برای رویارویی با هر تهدید و حمله را گویند که از ضروری ترین نیاز های یک جامعه است؛ و اما امنیت اجتماعی، به قلمروهایی از حفظ حریم فرد مربوط می شود که به نحوی در ارتباط با دیگر افراد جامعه هستند و به نظام سیاسی و دولت مربوط می شود. این قلمرو ها می توانند زبان، نژاد، قومیت، اعتبار، درآمد، رفاه، آزادی، مشارکت سیاسی، اعتقاد و چیز هایی از این قبیل باشد.

به عبارتی دیگر، منظور از امنیت اجتماعی، تداوم پایدار هویت، منافع، مزیت های اجتماعی یک جامعه است که ضامن بقاء، رشد و تعالی آن جامعه محسوب می شود. از طرفی نیز، پیشگیری را می توان یکی از راهبرد های اساسی در حوزه کنترل اجتماعی با هدف تامین و توسعه امنیت اجتماعی برشمرد که دربرگیرنده مجموعه راهکارهای مستقیم و غیر مستقیم به منظور ایجاد امکانات و موقعیت های بازدارنده از وقوع جرم و کج روی، عنوان و مطرح کرد.

برخی از جرم شناسان معتقدند هر اقدامی که علیه جرم صورت بگیرد و آن را کاهش دهد، پیشگیری است و بر این اساس تعقیب بزهکار یا اعمال مجازات بر علیه مجرم، نوعی اقدام پیشگیرانه از وقوع جرم می باشد.

برخی دیگر جرم شناسان بر این باورند که پیشگیری مجموعه وسایل و ابزار هایی اطلاق می شود که جامعه برای مهار بهتر بزهکاری از طریق حذف یا محدود کردن عوامل جرم زا و یا از طریق اعمال مدیریت مناسب نسبت به عوامل محیط فیزیکی و محیط اجتماعی ایجاد کننده فرصت های جرم، مورد استفاده قرار می دهد بر اساس این نظریه، می توان گفت که مهمترین و اثر بخش ترین ابزار پیشگیری از وقوع جرم، استفاده از ظرفیت های اجتماعی است.

آنچه که در این خصوص حائز اهمیت است اینکه اسلام که انسان را موجودی برتر و دارای قوا و استعداد های فوق العاده ای در مسیر رشد و بقا می داند ضمن توجه به ضرورت پیشگیری از انحطاط اخلاقی و عملی، آموزه های متعددی را به این امر اختصاص داده است که توجه به آنها نه تنها موجب پیشگیری از وقوع جرم و انصراف درونی از اقدامات مجرمانه می شود، بلکه رشد و تعالی معنوی انسان را نیز فراهم کرده و او را به اهداف والایی که برای آن آفریده شده است، نزدیک می کند.

لذا پیشگیری از وقوع جرم، یک ضرورت اجتماعی انکار ناپذیر است تا جایی که قرآن نیز به عنوان یک کتاب مقدس، راهکارهایی برای سعادت انسان دارد و به همین جهت، برنامه هایی ارائه می دهد که انسان به جرم و انحراف فکر نکند و مبادرت به ارتکاب جرم ننماید از نظر جرم شناسی، پیشگیری اجتماعی از جرم، مستلزم قبول این واقعیت است که عوامل مختلفی در تکوین جرم نقش دارند که عوامل اجتماعی باید این عوامل جرم زا را خنثی کرده و از بین ببرند.

از نگاه روانشناسی اجتماعی، پیشگیری از وقوع جرم، از قبل تولد انسان آغاز می شود و در دوران جنینی حرکت تربیتی خود را ادامه می دهد و بعد از تولد نیز خانواده، سپس جامعه اعم از دوستان و همسالان و گروه های مرجع رفتاری الگو های تربیتی برای پیشگیری از ناهنجاری های رفتاری هستند.

نتیجه گیری:

پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح بزهکاران از طریق اجرای دستورات اخلاقی مذهبی و اصول دینی، مهمترین هدف اسلام از تدوین قوانین کیفری است. هدف از اجرای مجازات های اسلامی، تنها انتقام جویی یا شکنجه مجرمان و صرف حفظ حقوق و تشفی خاطر مجنی علیه، یا اولیای دم و مانند اینها نیست، بلکه هدف از کیفر های اسلامی، حفظ و حراست جامعه از مفاسد اجتماعی و جلوگیری از وقوع جرم و اصلاح اخلاقی مجرمان و اجرای عدالت کیفری است؛ لذا توجه به نقش جهان بینی الهی و نیز نقش امر به معروف و نهی از منکر در پیشگیری از جرم، از مهمترین ابزار هایی است که موجبات تحقق سیاست های خوشبختی در دنیا و سعادت مندی در آخرت را فراهم می کند.*

نویسنده- سرهنگ "مهدی سرپناه " معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی غرب استان تهران


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون