نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/6/11      11:54:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:198


نسخه چاپی
باید فرهنگ عذر خواهی و تشکر را ترویج داد
گروه استان ها-البرز- برای کاهش نزاع و درگیری ها و تبعات ناشی از آن ، علاوه بر ترویج فرهنگ تشکر و عذرخواهی در جامعه بایستی با فرهنگ سازی و آموزش های لازم در خانواده، آموزش و پرورش، دانشگاه ها، برنامه های صدا و سیما و همچنین استفاده از ظرفیت هیئت امنا و افراد مورد اعتماد در هر محله اقدام کرد تا به نتیجه مطلوب رسید.
 

مهاجرپذیری البرز و در نتیجه وجود قومیت های مختلف و استقرار 4 زندان در این استان عمده دلیل این آمار بالا عنوان می شود البته با توجه به حل و فصل بسیاری از پرونده های نزاع و درگیری توسط مراجع انتظامی، قضائی و مشاوره ای آمار پرونده های ورودی درخصوص این جرم در دستگاه قضائی استان کاهش می یابد تا جایی که پرونده های ورودی این جرم در البرز رتبه 10 را به خود اختصاص داده است.

نزاع و درگیری خیابانی در برخی شهرها و مناطق حاشیه ای البرز گستردگی بیشتری دارد که عمده ترین دلایل آن بیکاری، اعتیاد، کم بودن آستانه تحمل، عدم تبعیت از قانون در برخی موارد مانند رانندگی و برخی اختلالات رفتاری که منجر به درگیری است، عنوان می شود.

فرمانده انتظامی استان البرز در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس، با بیان این که طبق نظر کارشناسان، استان البرز رتبه سوم کشور را در نزاع و درگیری دارد، گفت: علیرغم اینکه آمار نزاع و درگیری نسبت به سال های گذشته در استان افزایش داشته اما با اقدامات خوبی که در پیشگیری و مقابله در این زمینه صورت گرفته احساس ناامنی را بین شهروندان به حداقل رسانده و طبق نظرسنجی ها میزان رضایتمندی و احساس امنیت نسبت به سال قبل 13درصد افزایش داشته است.

80 درصد نزاع ها در مراجع انتظامی حل و فصل می شود

سردار محمدیان افزود: 80 درصد از نزاع و درگیری ها با مشاوره در کلانتری ها و مراجع انتظامی حل  و حدود 20 درصد پرونده ها به مراجع قضائی ارجاع داده می شود.

فرمانده انتظامی استان البرز بیان کرد: در درگیری های خیابانی عواملی مانند مشکلات روحی و روانی افراد که منجر به رفتارهای ناهنجار می شود، نبود شغل ثابت و پایدار، کمبود برخی امکانات و زیرساخت های شهری مانند پارکینگ، کمبودها در مناطق حاشیه ای و کم برخوردار و بسیاری موارد دیگر نقش دارند که نیاز است نهادهای متولی با ریشه یابی و اقدام برای برطرف کردن عوامل مربوط به حوزه خود برای کاهش این آسیب اجتماعی اقدام کنند.

سردار محمدیان با تاکید بر اهمیت و نقش تشکیل یک "کمیته استانی"، گفت: اگر علل و انگیزه های مشکلات از طریق دستگاه های ذیربط ریشه یابی و سپس راهکارهای لازم بررسی شود می توان این معضل را درمان کرد.

برخورد قهری در درگیری و نزاع ها به تنهایی چاره ساز نیست

وی با بیان این که برخورد قهری با این آسیب چاره ساز نیست، افزود: در صورتی که نهادهای متولی به وظایف فرهنگی، اجتماعی و شهری خود که  زمینه ساز این نزاع و درگیری هاست عمل نکنند، نمی توان در این امر موفق عمل کرد و دستگیری و محکومیت به تنهایی نتیجه بخش نخواهد بود.

سردار محمدیان بر ترویج فرهنگ عذرخواهی و تشکر تاکید کرد و گفت: برای کاهش نزاع و درگیری ها و تبعات ناشی از آن باید با فرهنگ سازی و آموزش های لازم در خانواده، آموزش و پرورش، دانشگاه ها، برنامه های صدا و سیما و همچنین استفاده از ظرفیت هیئت امنا و افراد مورد اعتماد در هر محله اقدام کرد تا به نتیجه مطلوب رسید.

فرمانده انتظامی استان با تاکید بر این که نیروی انتظامی برای تامین امنیت و آرامش جسمی و روانی شهروندان هیچ گونه اخلال و قانون شکنی از جانب افراد ناهنجار را پذیرا نیست، افزود: افراد ناهنجار بدانند نیروی انتظامی در برخورد با این موضوع «بدون تبعیض بین افراد، زمان و مکان» کوتاه نیامده و در کوتاه ترین زمان نسبت به برخورد با مخلان امنیت اقدام خواهد کرد.

در صورت مشهود بودن نزاع و درگیری، ناجا منتظر دستور قضائی نباشد و برای دستگیری اقدام کند

دادستان عمومی و انقلاب استان البرز در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس نیز در این خصوص با بیان این که آمار پرونده های ورودی و ثبت شده "نزاع های خیابانی" در دستگاه قضائی استان رتبه 10 کشور را دارد، گفت: طبق بررسی های صورت گرفته و جلسات مشترکی که با نیروی انتظامی داشتیم مشخص شد، بعضی حوزه ها آمار نزاع و درگیری بیشتری دارند که ماموریت دادیم تا این جرایم و علت ها بررسی شود.

"حاجی رضا شاکرمی" اظهار کرد: به نیروی انتظامی ابلاغ شده تا هر کسی را که با نزاع و ضرب و جرح در خیابان ایجاد درگیری و اخلال در نظم کند سریعا نسبت به دستگیری، جلب و ارجاع به دادگستری اقدام کند و در صورت مشهود بودن جرم نیاز به دستور قضائی نیست و بلافاصله برای جمع آوری آنها اقدام شود.

بر خلاف انتظار، بیشتر درگیری ها در سنین بالا اتفاق می افتد

معاون عملیات فرماندهی انتظامی استان البرز در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس اظهار کرد: برخلاف تصور اینکه جوان ها بیشترین سن درگیری را دارند اما سن درگیری ها بالا رفته و بر سر موضوعات ساده و پیش پا افتاده انجام می شود؛ خوشبختانه تاکنون آماری مبنی بر تلفات جانی در استان نبوده است.

"سرهنگ جواد صفایی" گفت: بیشترین نزاع ها در مباحث ملکی، خانوادگی، قومی و نژادی، اختلافات مالی، تخطی های رانندگی و نبود امکانات شهری به ویژه در مناطق حاشیه ای است که به دلیل عدم توانایی و کنترل خشم افراد منجر به درگیری می شود.

سرهنگ صفایی بیان کرد: نبود پارکینگ و جای پارک در مجتمع های تجاری و مسکونی، نبود سطل زباله در برخی محله ها و ... در ظاهر موضوع مهمی به شمار نمی روند اما همین عوامل باعث بیشترین درگیری ها می شود که ضرورت دارد، نهادهای متولی با رسیدگی و رفع این معضلات برای کاهش درگیری های ناشی از این کمبودها اقدام کنند.

80 درصد فوریت های پلیسی مربوط به نزاع و درگیری است

سرهنگ صفایی با بیان اینکه حدود 80 درصد فوریت های پلیسی مربوط به نزاع و درگیری است، گفت: این ماموریت ها موجب اتلاف وقت شده که پلیس می تواند در ازای آن به ماموریت های دیگر خود که جنبه فوریتی دارند رسیدگی کند، زیرا این تماس ها مانع حضور به موقع در ماموریت های دیگر پلیس می شود و حجم پرونده های قضائی را بالا می برد در حالی که اگر هر دستگاه به وظایف خود به خوبی عمل کند سنگینی این بار بر دوش نیروی انتظامی کمتر خواهد بود.

وی در زمینه اقدامات پیشگیرانه برای نزاع های خیابانی اظهار کرد: شناسایی کانون های محل نزاع و درگیری، قهوه خانه های سنتی، حاشیه شهرها و پاتوق افرادی که بی حوصله و کم حوصله بوده و عمدتا باعث درگیری می شوند در دستور کار پلیس قرار دارد و برای آگاه سازی مردم با سخنرانی در مساجد و مناطق حاشیه ای و همچنین استفاده از افراد امین در محله ها برای کاهش این نزاع ها اقدام می شود.

عوامل منجر به درگیری و نزاع

سرهنگ صفایی با بیان این که در تامین امنیت استان 26 ارگان دخیل هستند که باید همه پای کار باشند، بیان کرد: کمبودهایی مانند پارکینگ، کمبود آب، نداشتن جواز کسب برخی مشاغل، نبود نظارت بر قیمت ها و همچنین کمبود آستانه تحمل شهروندان مواردی هستند که منجر به درگیری به ویژه بین قشر آسیب پذیر می شود و لازم است نهادهای متولی برای رفع این کاستی ها و مشکلات پای کار بیایند و هماهنگ با هم اقدام کنند.

وی با اشاره به این که بیشتر ادارات معاونت پیشگیری دارند اما اقدامات لازم در حوزه پیشگیری را انجام نمی دهند، گفت: آموزش همگانی فقط وظیفه رسانه و پلیس نیست و همه نهادها در این زمینه نقش و مسئولیت دارند.

سرهنگ صفایی با تاکید بر اهمیت و ضرورت آموزش "مهارت های زندگی به ویژه کنترل خشم»، گفت: آموزش این مهارت ها و راه های پیشگیری باید از مدارس انجام شود و موارد قانونی در کتاب های درسی گنجانده شود تا از کودکی در ذهن و رفتار افراد نهادینه شود، در این زمینه صدا و سیما نیز با برنامه های فرهنگی و مناسب نقش تعیین کننده ای می تواند داشته باشد. 

بررسی ابعاد روانی نزاع و درگیری های خیابانی

یک کارشناس روانشناسی همچنین در این باره به خبرنگار ما با بیان اینکه نزاع های خیابانی حاصل نفرت انسان ها از محیط خانواده و جامعه و نشان دهنده عدم کنترل بر گفتار و عملکرد است، گفت: وقتی گوشه و کنار شهر نزاعی رخ می دهد جامعه ای از انسان ها که ناظر چنین منظره ای هستند تا ساعت ها تحت تاثیر آن قرار می گیرند.

"بابک روئین تن" اظهار کرد: متاسفانه طبق آمار بیشترین نزاع های خیابانی بین افراد معتاد وکم سواد یا افرادی که تحت فشار های عصبی و هیستریک هستند رخ می دهد، تنش های خانوادگی، شغلی و فشارهای مالی سیستم عصبی را در راستای کنترل از کار می اندازد.

وی افزود: هر نزاع خیابانی پیامدهای ناگواری دارد مثل موج، شعاع کاملی از انسان هایی که ناخواسته ناظر بوده اند را متأثر کرده و طیف گسترده ای از افرادی را که در لحظه دچار استرس می شوند در این دایره قرار داده و متاثر از این قضیه می کند.

این کارشناس با بیان این که این پدیده پیامدهای دیگری در درجه دوم و چندم نیز دارد، گفت: اخلال در کسب و کار، آرامش و امنیت محیط و ایجاد ترافیک حاصل از نزاع خیابانی که همگی همراه با استرس بوده و از دید روانشناسان همه افرادی که خواسته یا ناخواسته در محیط مشرف به نزاع خیابانی قرار می گیرند تا ساعاتی بعد از نزاع راندمان درستی از نظر کاری، رفتاری و گفتاری ندارند و موج منفی در روح و روان افراد جاری می کند چه بسا این موج عامل نزاعی دیگر شود.

روئین تن با تاکید بر این که برای کم کردن چنین نزاع هایی علاوه بر رفع و کم کردن ریشه ها باید به فرهنگ سازی در جامعه توجه بیشتری شود، افزود: باید فرهنگ عذرخواهی و تشکر را ترویج داد و اشاعه حس نوع دوستی، گذشت و فرهنگ فداکاری را در بین اقشار جامعه پرورش داد البته این امر به همت عالی نیاز دارد و در وهله اول باید افراد جامعه به خود و دیگران علاقمند شده و احترام به خود و دیگران را با پذیرش کامل در رگ و ریشه نهادینه کنند.#

تهیه و تنظیم: سرهنگ "اکرم حسین زاده"-رئیس اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی استان البرز


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون