نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/6/11      15:8:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:230


نسخه چاپی
امر به معروف و نهی از منکر عاملی اساسی در پیشگیری از جرایم و آسیب ها
گروه استان ها- گلستان- امنیت اجتماعی و نظم عمومی یکی از مهمترین مسائل و دغدغه های هر جامعه به شمار می آید که در تامین آن عوامل متعددی نقش دارند؛ یکی از مهمترین آنان احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر است.

انسان به دلیل اجتماعی بودنش، نیاز به جمعی دارد که با آن ها در ارتباط بوده و استعدادهای نهفته اش را به فعلیت برساند، به همین دلیل زندگی انسان، شکل گروهی به خود گرفته و اجتماعات متفاوت در عین حال شبیه به هم را به وجود آورده است، لیکن رشد و تعالی انسانها تنها در محیط و اجتماع سالم و پاک، امکان پذیر است.

تلاش همه پیام آوران الهی معطوف به این بوده است تا انسان به شأن و منزلت واقعی و الهی خویش آگاه شود و همه شئون حیات خویش را بر اساس حرمت نهادن به کرامت و رشد همه جانبه هویت انسانی سامان بخشد.

امر به معروف ونهی از منکر به عنوان یک حکم الهی تمام شئون زندگی فردی و اجتماعی انسان مسلمان متعهد را فرا می‌گیرد و بدون تردید سرمایه عظیمی در آموزه‌های دینی برای پیاده سازی احکام الهی و تحقق اهداف و آرمان های جامعه و حکومت اسلامی است.

در سال های اخیر تلاش قابل ملاحظه‌ای برای گسترش فرهنگ امر به معروف ونهی از منکر در سطوح مختلف جامعه به وقوع پیوسته که آثار مثبتی به دنبال داشته است اما بی تردید تا دستیابی به نقطه‌های آرمانی نهادینه کردن ارزش ها، هنجارها و مبانی دینی لازم است تلاش‌های گسترده تر و هدفمندتری صورت پذیرد.

تبیین جایگاه امر به معروف و نهی از منکر در پیشگیری از وقوع جرم و سلامت جامعه بر حسب این که چه معنایی از معروف یا منکر اراده شود، متفاوت است زیرا اگر مقصود از معروف تنها واجبات و مقصود از منکر تنها محرمات باشد، کارکرد این آموزه در پیشگیری از وقوع جرم در جامعه تنها به این بخش رفتاری محدود می‌شود؛ در حالی که در منطق رفتاری و اجتماعی اسلام، به غیر از این دو، سایر موارد نیز وجود دارد، افزون بر این، به لحاظ اینکه محوریت بحث در رفتارهای اجتماعی هنجارها و نابهنجارها است، تبیین نوع رابطه معنایی میان معروف و منکر با هنجارها و نابهنجارها، در تعیین قلمرو و کارکرد این آموزه ضروری است.

تفاوت معنایی بسیار مهمی میان معروف و هنجار و منکر و نابهنجار وجود دارد و آن این که معروف بیانگر خوبی و نیکی و ضرورت انجام یک کار است، اما لزوماً دلالتی بر مقبولیت آن در تمام جوامع ندارد، منکر نیز گر چه حکایت از قبح و زشتی یک عمل دارد ولی ضرورتاً به معنای عدم مقبولیت اجتماعی آن در همه جا را ندارد.

از این رو باید این نکته مورد بررسی قرار گیرد که چگونه امر به معروف ونهی از منکر می‌تواند در پیشگیری از وقوع جرم در جامعه به وسیله تعریف هنجارهای مناسب برای جامعه بشری مفید و یا حتی ضروری باشد.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان روش های متداول مبارزه با جرایم مانند اعمال قوانین کیفری و روش های اصلاحی و تربیتی، نتیجه چشمگیری در پیشگیری از وقوع جرم، کاهش آن و یا تکرار جرایم نداشته، در حالی که دین اسلام برای تمام زمینه‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی انسان برنامه‌های کاملی ارائه کرده که از جمله آنها امر به معروف ونهی از منکر است که می‌تواند سدی محکم در برابر ناهنجاری ها و جرایم در جامعه باشد.

زمینه‌سازی برای رواج هنجارها

از کارکردهای مهم امر به معروف و نهی از منکر فراهم سازی زمینه عمل به هنجارها و تقویت هنجارهای مورد نظر جامعه اسلامی است، وقتی اعضای اجتماع مراقب هم بوده و یکدیگر را سفارش به حق و نیکی نمایند و از بدی و زشتی بازدارند، این خود به تدریج زمینه نهادینه شدن و رسوخ نیکی‌ها در روح و روان افراد را فراهم می‌آورد، به خصوص اگر آن چنان که باید و شاید به این فریضه عمل شود.

آن چه از عمل به این فریضه به دست می‌آید نیروی عظیمی است که پشتوانه اجتماعی دارد و می‌تواند بسیاری از هنجارها را در ذهن افراد درونی سازد و از این طریق راه عمل به دیگر واجبات و سنن الهی را فراهم آورد. این کارکرد مهم امر به معروف و نهی از منکر است که آن را از دیگر آموزه‌های اسلام متمایز می‌سازد.

آثار امر به معروف و نهی از منکر

آثار امر به معروف و نهی از منکر تنها به فراهم آوردن زمینه عمل به واجبات الهی و اقامه آن‌ها محدود نمی‌شود، بلکه آثار اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و سیاسی نیز به دنبال دارد.

امر به‌معروف ونهی ازمنکر آموزه‌ای نیست که نسبت به یک انحراف یا جرم و گناه خاص مؤثر باشد، بلکه آموزه‌ای است که در مقابل عموم انحرافات کارگشایی دارد و از این جهت می‌توان آن را نوعی تدبیر یا برنامه عام دانست.

اما بدیهی است لازمه چنین کاری شناخت هنجارها و ناهنجارها در هر حوزه‌ای است و این مورد تخصصی شدن امر به معروف و نهی از منکر را نیز طلب می‌کند.

نقش امر به معروف و نهی از منکر در برقراری امنیت اجتماعی

امنیت، زیر بنای توسعه، آبادانی، وحدت و اقتدار کشور است لذا برقراری امنیت اجتماعی و نظم عمومی یکی از مهمترین مسائل و دغدغه های هر جامعه به شمار می آید که این مهم منوط به حفظ ویژگی های بنیادین جامعه بشری و هنجارهای موجود است لذا در این رابطه موارد متعددی دخیل هستند که یکی از مهمترین آن ها احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر است.

در صورت اعمال صحیح این فریضه الهی که می توان از آن به عنوان وجدان عمومی نام برد، به تعداد آمران و ناهیان در جامعه دعوت به خوبی ها و نهی از منکرات صورت می گیرد و در این راستا راه صلاح برای عموم جامعه هموار می شود که خود متضمن اصلاح رفتار فردی، پیشگیری از جرایم و آسیب ها و در نتیجه برقراری امنیت اجتماعی است.

نیروی انتظامی در نظام مقدس جمهوری اسلامی، یکی از ارکان اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر است. در واقع پلیس با حضور شبانه روزی و گسترده خود در انظار عمومی می تواند با رفتار و عمل خود بهترین الگو برای مردم باشد.

در سال های اخیر رویکرد ناجا به سمت جامعه محوری و مشارکت شهروندان در تولید امنیت پیش رفته که خود از بهترین عوامل گسترش امر به معروف و نهی از منکر می باشد و نتیجه آن کاهش آسیب های اجتماعی و جرایم بوده است. در واقع اگر مردم نسبت به تامین امنیت بی تفاوت بوده و احساس مسئولیتی در قبال پیشگیری از جرایم و آسیب ها نداشته باشند، آن جامعه قادر به ادامه حیات نخواهد بود.#

نویسنده: سردار"روح الامین قاسمی"- فرمانده انتظامی استان گلستان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون