نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/6/12      13:7:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:139


نسخه چاپی
مواد مخدر؛ ریشه بسیاری از جرایم و ناهنجاری های اجتماعی

گروه استان ها- فارس – برهیچ کس پوشیده نیست که مواد مخدر در جامعه ریشه بسیاری از جرایم، ناهنجاری ها و آسیب های اجتماعی است که این موضوع لزوم توجه ویژه نهادهای مربوطه در راستای برخورد با این پدیده شوم را دو چندان می سازد.

 

 

نیروی انتظامی به عنوان یکی از ارگان های اصلی در راستای مبارزه با مواد مخدر و در صف اول این مبارزه قرار دارد تا بتواند این پدیده شوم را از جامعه پاک سازی کند.

تقدیم شهدا و جانبازان زیادی در راه مبارزه با مواد مخدر توسط نیروی انتظامی، بیانگر تلاش گسترده و مجاهدانه پلیس در این موضوع است و کارکنان سبز پوش ناجا در این مسیر بدون توجه به کمبودهای موجود از جان خود گذشته اند تا بتوانند از ورود مواد مخدر به کشور و توزیع آن در بین آحاد جامعه جلوگیری کنند.

با توجه به این موضوع که مواد مخدر ریشه بسیاری از جرایم وآسیب های اجتماعی در جامعه است، آیا همه دستگاه ها و نهادهای مربوطه در این خصوص پای کار هستند؟ یا اینکه در این مسیر از مجموعه نیروی انتظامی حمایت های لازم صورت می پذیرد؟

وجود معتادان متجاهر در سطح شهر برای همگان رنج آور است و پیامدهای منفی بسیار زیادی برای اقشار جامعه دارد؛ با این حال نیروی انتظامی همواره اعلام آمادگی کرده است تا معتادان متجاهر سطح شهر را در کمترین زمان ممکن، جمع آوری کند؛ حال سوالی که پیش می آید این است که آیا برای بعد از جمع آوری این معتادان، برنامه ای در نظر گرفته شده است یا اینکه پس از مدتی نگهداری دوباره به جامعه باز خواهند گشت و دور تسلسلی دیگر آغاز خواهد شد!؟

بيشترين فعاليت و تاثير در امر مبارزه با مواد مخدر از سوي پليس است ليکن به تنهايي نمي توان در اين موضوع گسترده موفق بود و نياز است که همه دستگاه ها و کميته ها دست به دست هم داده براي مقابله با اين پديده خانمان سوز و شوم اجتماعي تلاش كنند.

بحث مبارزه با مواد مخدر يکي از اولويت هاي اصلي پليس است زيرا كه پيشگيري از ترويج اعتياد در يك جامعه، شاخصه اي اثر بخش براي جلوگيري از بسياري از آسيب هاي اجتماعي به شمار مي رود.

در مجموع می توان گفت که فعاليت هاي خوبي در موضوع پيشگيري از مواد مخدر صورت پذیرفته است ولی باید قبول کرد که هنوز در ابتداي راه هستيم و بايد فعاليت هاي بيشتري انجام دهيم، مواد مخدر یک بحران اجتماعی است و تمام جامعه بايد دست در دست هم با اين پديده مبارزه کنیم چرا که بی توجهی به آن می تواند اثرات سوء و زیانبار زیادی در جامعه داشته باشد.

در این خصوص نظر رئیس اداره آموزش همگانی و مشارکت عمومی معاونت اجتماعی استان فارس پیرامون راه های پیشگیری از مواد مخدر را جویا شدیم.

"مهدی نعمایی" گفت: والدین باید راهکارهاي پيشگيري از مصرف مواد مواد مخدر مانند مهارت "نه گفتن" و پرداختن به فعاليت‌هاي مثبت جايگزين را به فرزندانشان بياموزند.

وی از مواد مخدر به عنوان تهدیدی که جوانان و خانواده ها را مورد هدف قرار داده، یاد کرد و افزود: خانواده به عنوان اولین نهاد اجتماعی در جامعه با اتخاذ تدابیر مناسب و کنترل رفتار فرزندان در پیشگیری از مواد مخدر، نقش به سزایی ایفا می کند.

به گفته وی، مواد مخدر موجب رواج و انتشار جرایم در جامعه می شود؛ از این رو خرید و فروش مواد افیونی باعث می شود افراد بیشتری وارد جرگه ارتکاب جرم شده و خود را با مصرف به موادمخدر آلوده سازند.

رئیس اداره آموزش همگانی معاونت اجتماعی پلیس فارس، مواد مخدر را حربه دشمنان برای آلوده کردن جوانان به مواد مخدر و تضعیف بنیان و نهاد خانواده‌ها دانست و خاطرنشان کرد: براي مبارزه جدي، نيازمند بسيج همگاني و ارتقاء استراتژي فرهنگي و بالا بردن ميزان آگاهي هاي عمومي هستیم.

نتیجه گیری:

مواد مخدر بنيان فرهنگي و اجتماعي جامعه را سست و پويايي و نشاط جامعه به ‌خصوص قشر جوان را به مخاطره مي اندازد.

بدون شک، مبارزه بی امان با مواد مخدر به عنوان یک پدیده شوم نیازمند تعامل، همکاری و هماهنگی همه نهادها و دستگاه های مسئول در این زمینه است و نیروی انتظامی به تنهایی نمی تواند با این معضل اجتماعی مبارزه کند.

رويكرد اجتماعي كردن مبارزه با موادمخدر با به كارگيري ظرفيت تشكل‌هاي مردمي و سازمان‌هاي مردم‌نهاد مهم و حائز اهميت است اما نبايد از آگاه‌سازي و آموزش خانواده‌ها غافل شد، زيرا نهاد خانواده پايه اصلي پيشگيري مبارزه با موادمخدر را تشكيل مي دهد.

والدين به عنوان مهم‌ترين منبع تامين عواطف مي‌توانند با تربيت و آموزش اسلامي و منطقي در پيشگيري از اعتياد جوانان ايفاي نقش كنند و ‌نيروي انتظامي در اين راستا تلاش هاي گسترده اي را در دستور كار قرار داده و در برخورد با عناصر توزيع مواد مخدر از هيچ تلاش و كوششي دریغ نخواهد كرد.#

نویسنده: مسلم احمدی - خبرنگار پایگاه خبری پلیس فارس


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون