نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/6/17      14:5:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:434


نسخه چاپی
سرکار استوار مجروح شد، ولی مقابل سارقان ایستاد/ آیا در مسیر درست مبارزه با سرقت قرار داریم؟
گروه اجتماعی- هرچند مقاومت شجاعانه سرکار استوار علیپور و سرباز وظیفه سهرابی مانع از دستبرد به منزل عزاداران و فرار سارقان سابقه دار شد، ولی آیا با این جانبازی ها، شجاعت ها و شهادت ها مبارزه با سرقت به جایی می رسد!؟

سرقت، یکی از جرایمی است که مستقیماً با امنیت و به ویژه احساس آن در جامعه در ارتباط است، به صورتی که اهالی یک محل با وقوع یک فقره سرقت در محله خود، ناامنی را به وضوح احساس می کنند. از همین رو مبارزه با سرقت، یکی از ماموریت های همیشگی و مهم پلیس بوده و هست.

تقریباً برای همه روشن است که سرقت تابعی از مجموعه عوامل خرد و کلانی چون شرایط اقتصادی، اجتماعی جامعه و همچنین میزان مشارکت مردم در پیشگیری از آن است. آمارها نیز رشد هماهنگ نمودارهای تورم، رکود و مشکلات اقتصادی و سرقت ها را نمایش می­ دهد.

اما این نوشتار قصد پرداختن به این موضوع را ندارد! چرا که نگارنده و دیگر کارشناسان حوزه جرم و امنیت بارها و بارها به تشریح آن پرداخته و برآن تاکید کرده اند.

بهانه این نوشتار حادثه ای است که چند شب قبل در یکی از محلات سمنان رخ داد:

تماس تلفنی شهروندان با 110 حضور یک مظنون را در یکی از محلات شهر گزارش می دهد و مرکز فوریت های پلیسی گشت موتورسوار را برای بررسی موضوع به محل اعزام می­کند.

سرکار استوار "علیپور" و سرباز وظیفه "سهرابی" بلافاصله خود را به محل مورد نظر رسانده و کوچه های فرعی را مورد بررسی قرار می دهند.

در همین حین یک دستگاه پراید به سرنشینی دو نفر که بعداً مشخص می شود سارقان سابقه دار هستند و خودروی آنان نیز سرقتی است، به محض مشاهده گشت پلیس به صورت چراغ خاموش با موتورسیکلت برخورد عمدی می کند و قصد فرار داشته که با مقاومت مامور شجاع پلیس و رسیدن نیروهای کمکی دستگیر می شوند.

در بررسی های تکمیلی مشخص می شود متهمان آماده خروج اهالی برای عزاداری و دستبرد به منازل آنها بوده اند که با اعتراف به جرایم خود و همچنین تصادف عمدی با پلیس به دادسرا معرفی می شوند.

هر چند اقدام شجاعانه ماموران پلیس و مقاومت در برابر متهمان منجر به دستگیری آنها و تامین امنیت محل شد، ولی استوار علیپور و سرباز سهرابی از ناحیه پای چپ و کتف و سر به شدت مجروح و به بیمارستان منتقل شدند.

این حادثه و صدها رخداد دیگری که در سراسر کشور برای همکاران ما در راه مبارزه با سارقان اتفاق و حتی به شهادت مدافعان وطن می انجامد، نشانه اهتمام جدی پلیس و هزینه فراوانی است که ناجا برای تامین امنیت به ویژه مبارزه با سرقت می پردازد.

با همه این هزینه ها، جانبازی ها  و شهادت ها که ناجا روزانه در مسیر مبارزه با سرقت متحمل می شود، اگر سایر دستگاه ها که مستقیم و غیرمستقیم با این حوزه در ارتباط اند پای کار نیایند و دور باطل دستگیری، زندان، آزادی و دوباره دستگیری سارقان ادامه داشته باشد و یا شهروندان اقدامات ابتدایی پیشگیری از وقوع سرقت را انجام ندهند، به طور یقین کار مبارزه با سرقت به جایی نخواهد رسید.

نویسنده: شاه چراغ، کارشناس رسانه ای پلیس سمنان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون