نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/6/24      11:38:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:236


نسخه چاپی
نشست خبری سردار هادیانفر / 2
تشریح تمهیدات ترافیکی همزمان با بازگشایی مدارس/ روزانه 215 هزار اعمال قانون توسط پلیس راهور صورت می گیرد/ شاهد نوعی نابسامانی در حوزه سرویس مدارس هستیم
گروه ناجا ـ رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا،ضمن تشریح تمهیدات ترافیکی همزمان با بازگشایی مدارس، گفت : پلیس راهور ناجا روزانه 215 هزار اعمال قانون انجام می دهد و به همه زیرمجموعه ها اعلام کرده ایم که مبنای اعمال قانون ها "عدالت" باشد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سردار "سیدکمال هادیانفر" در نشست خبری با اصحاب رسانه میزان خسارات تحمیلی تصادفات به کشور را برابر 7 درصد تولید ناخالص ملی کشور اعلام و اظهار کرد: از دولت محترم درخواست داریم با اراده در پروژه کاهش تصادفات و جان باختگان جاده ای ورود و از پلیس، اورژانس، هلال احمر، وزارت راه ، شهرداری ها و ... حمایت کند تا بتوانیم میزان تصادفات را به حداقل برسانیم.

وی با بیان اینکه 68 درصد تصادفات در حریم 30 کیلومتری شهرها اتفاق می افتد، خاطر نشان کرد: پلیس راهور ناجا  روزانه 215 هزار اعمال قانون انجام می دهد و به همه زیرمجموعه ها اعلام کرده ایم که مبنای اعمال قانون ها "عدالت" باشد و اگر فردی تخلف کرد حتما با وی برخورد می کنیم.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در ادامه به اصلاح سرویس ارسال پیامکی تخلفات اشاره و مطرح کرد: سرویس پیامکی راهور را با کمک وزارت ارتباطات ارسال و امروز بیش از 90 درصد کاربران ترافیکی، تخلفات خود را  در این حوزه  با پیامک دریافت می کنند.

وی خطاب به کاربران ترافیکی عنوان کرد: کسانی که جریمه می شوند 2 ماه فرصت دارند نسبت به پرداخت جرایم اقدام کنند.

این مقام عالی انتظامی در بخش دیگری از سخنان خود تمهیدات پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا را همزمان با بازگشایی مدارس تشریح و بیان کرد: طرح بازگشایی مدارس با هدف تأمین امنیت دانش آموزان از 15 شهریورماه تا 15 مهرماه سال جاری کلید می خورد.

سردار هادیانفرادامه داد: پیش بینی ما این است که در مهر ماه نسبت به ماه گذشته ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش ترافیک داشته باشیم.

وی افزود: بر همین اساس از استانداران و روسای اداره درخواست کرده‌ایم که ساعات کار ادارات را در ده روز اول مهر به مدت ۲ ساعت شناور اعلام کنند تا پیک ترافیک از ابتدای مهر نداشته باشیم.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا به آماده‌باش 14 هزار نفر از ماموران پلیس راهور در ابتدای مهرماه اشاره و اعلام کرد: امسال هزار و 415 شرکت با 112 هزار و 923 دستگاه وسیله نقلیه مسئولیت جابجایی 2.5 میلیون دانش آموز را عهده دار خواهند شد.

وی با اشاره به بهره مندی پلیس از ظرفیت 100 هزار "همیار پلیس" و "پلیس یار" در راستای کاهش تصادفات عنوان کرد: برابر قانون اگر فردی با پلیس یار، همکاری نکند شامل 50 هزار تومان جریمه و 3 نمره منفی می شود.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا، گریزی به موضوع ایمنی سرویس مدارس زد و یادآور شد: متأسفانه شاهد نوعی نابسامانی در حوزه سرویس مدارس هستیم.

سردار هادیانفر خطاب به مسئولان آموزش و پرورش و مدارس تأکید کرد: حتما باید سرویس هایی را به کار بگیرند که دارای ایمنی کافی و معاینه فنی برتر باشند و در این حوزه مطابق "آیین نامه اجرایی سرویس مدارس" عمل کنند.

این مقام عالی انتظامی تأکید کرد: مجری سرویس مدارس باید خارج از تاکسی ها و آژانس ها باشد و رانندگان این گونه  سرویس ها باید دوره آموزشی ویژه ای را طی کنند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با بیان اینکه در سال 97 ، 37 فقره تصادف در حوزه دانش آموزی داشتیم یادآور شد: در این تصادفات 2 نفر از دانش آموزان کشته و 109 نفر نیز مجروح شدند؛ ان شاء الله امسال با به کارگیری ایمنی های لازم به ویژه در حوزه سرویس دهی، شاهد این گونه حوادث نباشیم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا وانت بارها به ویژه در مناطق محروم مجاز به سرویس دهی به دانش آموزان هستند یا خیر، گفت: به هیچ وجه چنین مجوزی به رانندگان وانت بارها داده نمی شود و نه تنها مسئولان آموزش و پرورش و مدیران مدارس نباید از وانت بارها برای سرویس دهی استفاده کنند بلکه اعلام می کنم پلیس راهور در صورت مشاهده چنین مواردی قطعا با فرد خاطی  برخورد و وی را به مراجع ذی صلاح معرفی می کند.

سردار هادیانفر ادامه داد: 3 استان همدان، بوشهر و غرب استان تهران در سال گذشته بیشترین میزان تصادفات را همزمان با بازگشایی مدارس داشتند و امسال پیش از آغاز طرح بازگشایی مدارس، ابلاغیه های لازم را به این 3 استان داده ایم.

این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: امروز خودروهای شخصی سهم 53 درصدی، تاکسی ها سهم 19 درصدی، ون ها سهم 6 درصدی، مینی بوس و اتوبوس سهم 5 درصدی و سایر خودروها سهم 15 درصدی در سرویس دهی مدارس دارند و باز هم تأکید می کنم شهرداری ها برابر آیین نامه اجرایی در حوزه سرویس دهی به مدارس عمل کنند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در بخش دیگری درباره شرایط رانندگی با گواهینامه پایه سوم سخن گفت و اظهار کرد: بر اساس مصوبه اخیر هیئت دولت؛ دارندگان گواهینامه پایه سوم که بیش از 2 سال از زمان دریافت گواهینامه شان می گذرد و دارای 23 سال سن هستند می توانند راننده وسائط حمل و نقل عمومی شوند.

وی افزود: هر دستگاهی که این ضوابط را رعایت نکند و هر راننده ای که شرایط اشاره شده را لحاظ نکند، اگر تصادف  کند به منزله فرد فاقد گواهینامه تلقی می شود و به استناد ماده 16 قانون بیمه چنین فردی فاقد صلاحیت می باشد و در پرداخت خسارت بیمه، مقصر است و در چنین شرایطی و با وقوع تصادف هم  فرد وهم سازمان به کارگیرنده این فرد به مراجع قضائی معرفی می شوند.

سردار هادیانفر در پاسخ به سوالی درباره اینکه با توجه به افزایش تصادفات و میزان کشته شدگان و جان باختگان جاده ای، افزایش جریمه ها را به دولت پیشنهاد نداده اید، پاسخ داد: چنین موضوعاتی به دولت مرتبط است و بنده در خصوص افزایش جرایم با توجه به دلیل اشاره شده، پیشنهادی نداشتم.

وی ادامه داد: تلاش ما فرهنگ سازی و تغییر رفتار ترافیکی هموطنان است و در هر تصادفی، مقصر را به مراجع قضائی معرفی می کنیم که باید بگویم در 3 هزار فقره از تصادفات، سازمان های مقصر و اهمال کار را به مراجع قضائی معرفی کرده ایم.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در خصوص افتتاح فاز اول آزاد راه تهران – شمال ، گفت: برآوردها حاکی از آن است که فاز اول (32کیلومتر) از آزاده راه تهران – شمال همزمان با ایام مبارک دهه فجر افتتاح می شود.

وی ادامه داد: اخیرا سردار "حسینی"؛ رئیس پلیس راه راهور ناجا بازدیدی از روند پیشرفت پروژه داشته اند و در همین جا از دولت محترم درخواست داریم موضوع حمایت از پیمانکار پروژه به ویژه فاز 2 که پیشرفت 25 درصدی دارد را به جد دنبال، همچنین پیمانکار فاز 3 آزاد راه را معرفی کند.

این مقام ارشد انتظامی تأکید کرد: افتتاح فاز اول آزاد راه تهران – شمال قطعا به کاهش بار ترافیکی به ویژه در محور تهران – کرج کمک شایانی می کند.

سردار هادیانفر در پاسخ به سوالی درباره پیک زمانی وقوع تصادفات عنوان کرد: در موضوع تصادفات خودرو سواری نقش 59 درصدی، موتورسیکلت سهم 27 درصدی، وانت بار سهم 7.3 دهم درصدی، کامیون نقش 4.8 دهم درصدی و عابران سهم 20 درصدی دارند از طرفی باید بگویم 88 درصد تصادفات در محورهای اصلی و فرعی و 12 درصد در محورهای روستایی اتفاق می افتد.

وی یادآور شد: بیشترین تصادفات در بازه زمانی 16 تا 20 است و این بازه در شهرها به ساعات 18 تا 24 اختصاص می یابد.

این مقام عالی انتظامی در خصوص وضعیت خودروهای نوشماره و فرآیند نقل و انتقالات تصریح کرد: در 4 ماهه اول امسال یک میلیون و 702 هزار و 609 دستگاه خودروی نوشماره و نقل و انتقال خودرویی داشته ایم که این میزان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته،14.5 درصد کاهش داشته است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا ادامه داد: در این بازه زمانی اشاره شده، یک میلیون و 103 هزار و 774 جلد صدور، چاپ و تمدید گواهینامه داشته ایم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته در این میزان، کاهش 11 درصدی داشته ایم.

سردار هادیانفر درباره وضعیت کشته شدگان جاده ای نیز بیان کرد: عابران سهم 19.7 دهم درصدی، راکبین موتورسیکلت ها سهم 20 درصدی، رانندگان خودروها و سرنشینان سهم 59 درصدی دارند و عامل اصلی در تصادف منجر به فوت سرنشینان خودروها؛ استفاده نکردن از کمربند ایمنی است؛ بنابراین بر استفاده از کمربند ایمنی هم در صندلی جلو و صندلی عقب تأکید داریم و در صورتی که این مهم توسط رانندگان مغفول بماند شامل جریمه می شوند.#


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون