نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/6/24      14:39:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:172


نسخه چاپی
علت های سرقت منزل و اماكن خصوصي و راهكارهاي پيشگيري از آن در تهران
گروه استان ها - تهران بزرگ- اداره برآورد و مطالعات اجتماعی در تحقیقی به علت های سرقت منزل و اماکن خصوصی پرداخت و در این تحقیق راهکارهای پیشگیری از سرقت را معرفی کرد.

اداره برآورد اجتماعی و افکارسنجی معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، طی پژوهشی به بررسی علل و عوامل سرقت منزل و اماکن خصوصی و راهکارهای کاهش آن در شهر تهران، به صورت توصیفی- تحلیلی با روش اسنادی و کتابخانه ای و مصاحبه میدانی، پرداخته است و ارائه آمار پلیس آگاهی و عملیات فاتب می تواند تعیین کننده میزان سرقت منزل واماکن در سال های مورد بررسی باشد که در این تحقیق نیز به تفصیل بیان شده است؛

در این گزارش اجتماعی مهمترین دستاوردهای پژوهش به شرح ذیل است :

سرقت از منزل را می توان یکی از شدیدترین جرایم تلقی کرد؛ زیرا علاوه بر این که یکی از شایعترین رفتارهاي مجرمانه است، به احساس امنیت عمومی، آرامش ذهنی و سلامت افراد نیز آسیب می رساند. به همین علت، سرقت منزل تأثیر زیادي بر قربانیان می گذارد و دیگر افراد بیش تر از این که نگران ارزش مال سرقت شده باشند از سرقت شدن می ترسند.

سرقت منزل همانند جرایم دیگر از جهت کمی و کیفی دچار تحول و از لحاظ تنوع در انواع و اشکال مختلفی رواج یافته است و مکان و زمان نمی شناسند و در هر لحظه از شبانه روز احتمال وقوع آن هست و این پدیده زشت نه تنها نظام مالی افراد و اشخاص، بلکه به اقتصاد و روان جامعه نیز لطمه هاي جبران ناپذیري وارد می کند.

با توجه به مطالب مذکور باید گفت که شهر تهران یکی از شهرهاي پرجمعیت و بزرگ کشور ایران محسوب می شود که در سال هاي اخیر در معرض پدیده هاي ناشی از صنعتی شدن و شهرنشینی قرار گرفته است. در نتیجه وجود آسیب هایی مثل سرقت منازل و اماکن خصوصی در این شهر بیش تر احساس می شود.

در این مطالعه، نظر کارشناسان اجتماعی و فرهنگی نیز آورده شده و نتايج به دست آمده از مصاحبه با متهمان  و مطالعه خلاصه پرونده هاي آنان مشخص کرد كه علل و عوامل جرم سرقت

1- زیست شناختی: عوامل ذهنی وسن ، جنسیت، وضعیت بدنی

2-علل روان شناختی : فقر عاطفی پرخاشگری، حسادت، تجربه های دوران کودکی، احساس، خودنمایی

3- علل اقتصادی: فقر، نابرابری اقتصادی و درآمدی، بیکاری -صنعتی شدن و شهر نشینی

4 -علل جامعه شناختی: وضعیت نابسامان خانوادگی، اعتیاد دوستان ناباب و.. می باشد که در این تحقیق نیز ، هرکدام از آنها مورد مداقه قرار گرفته و شاخص های آن استخراج شده است.

و از دیدگاه جامعه شناسان و کارشناسان زبده نیروی انتظامی: عوامل اجتماعی( احساس بی عدالتی اجتماعی، نابرابرهای اجتماعی و فاصله طبقاتی بین فقرا و ثروتمندان)، مهاجرت (از طریق مواجه کردن فرد با احساس گمنامی اجتماعی و انزوا، از طرد اجتماعی و حاشیه‌ نشینی و گرایش به مشاغل کاذب)، شکست تحصیلی، اعتیاد خود و والدین، بیکاری و نقش دوستان ناباب عوامل محیطی (غیر بومی بودن ساکنان، ازدحام جمعیت در کلان‌شهری مانند تهران، عدم ارتباط ساکنان، شاغل بودن زوجین، تردد کم و بی‌خبری همسایه‌ها از همدیگر و تنوع املاک و فشار کاری) از عوامل تسهیل‌ کننده ارتکاب جرم سرقت منزل و اماکن خصوصی در  شهر تهران هستند، بررسی نقاط قوت و ضعف، تهدیدها و فرصت های فضای مجازی و پیشنهادهای پیشگیرانه و موثر همچون کنترل آسیب های اجتماعی مانند کنترل جرایم مربوط به مواد مخدر، فحاشی و اختلافات مالی و ... که به نوعی زمینه ساز بروز سرقت ها هستند، کنترل و مراقبت پدر و مادر در مورد دوستان ناباب و به طور کلی در مورد دوستان فرزند خود، حذف سرمشق­ ها و الگوهای ناهنجار همچون عوامل درگیر با مسئله سرقت در رسانه ­های جمعی و جامعه و خانواده و... در راستای کاهش سرقت منازل واماکن از نقطه قوت این پژوهش علمی است که می تواند راه را برای دیگر پژوهش ها هموار و چراغ راه تحقیق های دیگر باشد.

سرگرد " الهام ناصری  " - دکترای علوم تربیتی اداره برآورد معاونت اجتماعی فاتب


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون