نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/6/26      15:55:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:182


نسخه چاپی
آرامش را بر آسايش برتري دهيم
گروه استان ها - همدان -بعضی از مردم اين دو واژه را در يک معنا به کار مي برند، البته اگر اين دو با هم باشند ، انسان به بهترين وجه ممکن به زيست خود ادامه خواهد داد .

برخی از مردم اين دو واژه را در يک معنا به کار مي برند.البته اگر اين دو با هم باشند ، انسان به بهترين وجه ممکن به زيست خود ادامه خواهد داد .اما در دنياي آموزنده و دهکده جهاني امروز ، انسان ها آرامش خود را پيش پاي آسودگي تن ، قرباني کرده اند،آسايش را به راحتي تن و جسم اطلاق نموده اند و حال آنکه آرامش ، بيشتر از جنبه رواني قابل بررسي است .

آرامش خاطر انسان را در انجام امور زندگي و شغلي به موفقيت مي رساند و در نتيجه آسودگي را به همراه مي آورد ، اما آسايش در روز گار مدرن ، روح و روان آسوده را براي انسان به ارمغان نياورده است .

با ورود خودرو ، تلفن، تلويزيون ، اجاق گاز ، يخچال و...... زندگي راحت به مردم و استفاده کنندگان از تکنولوژي ارزاني گرديد و در نتيجه گسترش علم پزشکي ، طول عمر آدمي افزايش يافت اما از کيفيت زندگي و به تعبيري "عرض عمر " او کاست .

در دنياي مدرن ، ديگر مردم مجبور نيستند براي گرم نگاه داشتن خانه و پختن غذا از هيزم و خار و خاشاک استفاده کنند بلکه با استفاده از سوخت هاي فسيلي به وسيله بخاري و شوفاژ حسابي گرم مي شوند و با اجاق گاز لذيذ ترين غذاها را طبخ مي کنند .

براي سفر نيازي به پياده روي نيست و با خودرو ، قطار و هواپيما مي توان مسافت هاي طولاني را به راحتي و به سرعت پيمود و در عرض چند ساعت مي توان از آن سوي دنيا به اين سوي دنيا سفر کرد .

اما به موازات پيشرفت بشر و فراگير شدن وسايل مدرن ، حرص و طمع انسان هم براي بيشتر داشتن و از دست ندادن داشته ها فزوني يافت و استرس و فشار عصبي هم عرصه را بر آدمي تنگ کرد .

در واقع غم نداري ها ، انسان را واداشت تا همچون ماشين در دايره بسته دنيا به ابزار تبديل شود و هر صبح تا شب به وادي تکرار فرو غلطد .بنابراين ديگر فرصتي براي به دست آوردن امنيت خاطر نيافته و تلنباري از خستگي هاي روحي و انواع بيماري هاي جسمي در او سبب ساز گرديد .

در اين رابطه تلويزيون ، مبلغ تن پروري و تن آسایي و کامپيوتر وسيله غرق شدن در اقيانوس اطلاعات بدون کمترين تحرک را فراهم آورد و انسان مغرور که خود را بي نياز از همه چيز مي پنداشت ، شروع به تخريب طبيعت کرد و همچنين روابط انساني خويش .

آدمي در پيله بسته خود فرو رفت و براي پر کردن خلاء عاطفي ناشي از نداشتن روابط صميمانه با ديگران ، ابزار مدرنيته را به مدد طلبيد،ليکن خاصيت ناپايدار دنيا و ارمغانش او را زماني به خود آورد که از داشته هايش چيزي نمانده بود جز تني رنجور و رواني پريشان و او که حالا در محاصره وسايل مدرن و پيشرفته قرار داشت ، لوازمي که او را محصور نموده بود و بدين علت دچار تنفر روحي و دروني از اين حصار نا امن گرديده بود .

دنياي مدرن هر چند ، بي نظمي در شکل و شمايل ساختمانها بود را نظم بخشيد و خيابان هاي شيک و ساختمان هاي زيبا را علم کرد ، آب جوي ها را به مدد کلر و مواد ضد عفوني کننده شيميایي در ترکيبات خوردني ها و پوشيدني ها ، تمام زباله هاي جمع شده جهان بي تمدن را يکباره در شکم انسان پيشرفته ريخت و انباشته کرد.

محصولات ساخته شده از مواد شيمیایي چون قرص ها و داروها به شيرخواران هم رحم نکرد و شير مادران را به مواد مضر آلوده ساخت ، موادي که سال ها در جان انسان باقي مانده و سبب ايجاد مشکلاتي نظير کند ذهني و استرس شده و حتي اين ارمغان شوم را به نسل هاي بعدي نيز منتقل ساخته است .

راه چاره چيست ؟ دوري گزيدن از دنياي مدرن ؟ نه اصلاح رفتار در برابر تکنولوژي هاي جديد و تعامل مثبت با ابزار مدرنيته ،اگر به آنچه که داريم قناعت کنيم و اسير زياده خواهي نشويم ، به آرامش مي رسيم .

تلويزيون ، اگر به جاي تبليغ تجمل ، مبلغ معنويت و حرکت و سادگي باشد بي شک آرامش خاطر را براي خانواده ها به ارمغان مي آورد .

اگر کودک نبايد تلويزيون تماشا کند چه لزومي دارد او را با اين وسيله سرگرم کنيم و اگر قرار است تحرک داشته باشد ، چرا بايستي مقابل رايانه ساعت ها بنشيند و سلول هاي عصبي اش را بسوزاند و در بزرگسالي به انساني مضطرب و عصبي تبديل شود .

انسان مدرن مغرور ، خدا را آنچنان که بايد در معادلات خويش وارد کند  و رنگ خدایي به کارهايش بکشد ، اين کار را انجام نمي دهد و در مقابل دائم در حال حساب و کتاب است و دنبال چيزي مي گردد که خودش هم از چيستي آن اطلاع ندارد و فقط دوست دارد بيشتر داشته باشد تا از ديگران عقب نماند .

کم خواستن ، نگراني از نداشتن را کاهش مي دهد و فقدان مقايسه هاي بي حاصل ، انسان را از آنچه دارد خشنود مي سازد .

براي رسيدن به آرامش بايد از مدرنيته عبور کرد و آن را در خدمت انسان قرار داد و تنها راه آن هم ، اکتفا به حداقل آسايش است ، آنگاه تکنولوژي جديد معناي دستيابي به آرامش بيشتر را خواهد داشت .#

فرمانده انتظامي شهرستان ملاير -سرهنگ محمد باقر سلگي


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون