نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/6/28      14:56:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:237


نسخه چاپی
قصه ی پرغصه ی یک جاده
گروه استان ها- سمنان- و هیچ کس نمی داند این جاده تاکجاست و تا کی باید اطلاعیه ها در سالگردها کنار هم بنشینند تا بنشینیم و چاره ای سازیم!؟

 

27 شهریور ماه دو سال قبل بود که به بهانه تصادف مرگبار یک دستگاه پراید با کامیون بنز در محور دامغان-اصفهان و مرگ دردناک خانم مدیر مهربان روستا در این حادثه دلخراش، یادداشتی با عنوان "معلمان قربانی جاده معلمان" تنظیم و منتشر کردم.

حادثه ای شدید که غم آن پس از ماه ها همچنان دل دانش آموزان روستاهای حاشیه کویر را می آزارد و  شهریور ماه هر سال، آن کابوس خونین در ذهن بچه های مدرسه زنده می شود.

به بهانه ی این سالگرد ابتدا یادداشت آن روز تقدیم تان می شود و در پایان ....

{{{جاده کویری دامغان-اصفهان در اذهان عموم نام های متفاوتی دارد؛ جاده جندق، جاده اصفهان، جاده سرکویر و بالاخره جاده معلمان! نام پایانی را از این جهت بر این جاده دوطرفه و باریک نهاده اند که "معلمان" نام روستایی کویری است در امتداد همین جاده و در فاصله 130 کیلومتری دامغان.

روستاهای متعددی در قالب "دو قهاب رستاق" و "سرسر" نیز از این جاده برای تردد استفاده می کنند و از آن مهم تر جاده ای ملی است که استان های جنوبی و مرکزی کشور را به شمال و پایتخت وصل می کند.

مسافت نستباً کوتاه در مقایسه با سایر مسیرها و مسطح بودن جاده و نبود گردنه های کوهستانی پرپیچ و خم، محور کویری دامغان-اصفهان را پراهمیت و به انتخاب نخست رانندگان تریلی و کامیون های باربری تبدیل کرده است.

از همین رو پرداختن به این جاده و تعریض آن از سال های بسیار دور، مساله ای مهم در برنامه های کلان حمل و نقل کشور، استان و شهرستان و البته دغدغه ای برای مردم بوده است؛ موضوعی که هر از چند گاهی با حضور مسئولان کشوری به آن اشاره ای می شود و پس از مدتی غبار فراموشی موضوع را از یادها می برد.

حوادث و تصادفات اغلب شدیدی که در این جاده رخ می دهد، ویژگی دیگر این محور است که هر چند وقت یک بار، جاده کویری جنوب دامغان را به تیتر نخست رسانه ها مبدل می سازد.

البته گاهی اوقات نیز حوادثی اتفاق می افتد که کام مردمان این منطقه را تلخ و چشمهایشان را اشک بار می  کند، تصادفاتی که برخی از آنها تا هیچ وقت از ذهنشان پاک نخواهد شد!

معلم های مدارس روستایی جنوب دامغان که مسافران روزانه این جاده دوطرفه هستند، همواره در معرض خطرهستند؛ تصادف شدید خودروی پژو 405 سه تن از معلمان مدارس سرکویر که سال گذشته (95) رخ داد و جان این معلمان عزیز را گرفت، یکی از این حوادث تلخ و ماندگار بود.

واژگونی پراید و مرگ در دم معلم مجرب و تصادف پژو آردی با یک دستگاه کامیون و جان باختن دانش آموز 14 ساله مدرسه دخترانه "عترت" از دیگر حوادث این جاده یک دست ولی خطرناک است.

و البته تصادفی شدید بین یک دستگاه پراید و کامیون بنز که دو هفته قبل (شهریور 96) در کیلومتر 20 جاده مرگ رخ داد و بهانه این نوشتار شد!

 حادثه غم انگیزی که مدیر مهربان مدرسه دخترانه روستای "حسن آباد" و دو تن از همراهانش را به کام مرگ کشاند و با انتشار تصاویر دلخراش این سانحه در فضای مجازی، غمی سنگین سراسر دامغان را فرا گرفت؛ کامیونی که در حال واژگونی روی سقف پراید سقوط کرد و کابوسی ساخت برای دانش آموزان کوچک و بزرگ خانم مدیر مهربان.

 معلمان بسیاری در جاده معلمان، قربانی حوادث ترافیکی شده اند و بدون تردید با آغاز سال تحصیلی جدید و تردد روزانه این عزیزان در این مسیر، اگر فکری به حال آن نشود.... بماند! از این دست حوادث در این جاده کم نیست که شرح همه آنها جز رنجش خاطر شما حاصل دیگری نخواهد داشت.

حدود سه دهه قبل علاوه بر شرایط نامناسب جاده جنوبی دامغان، برخی اتفاقات در این مسیر سایه ناامنی را نیز برآن گسترانیده بود که با حضور مقتدرانه یگان های انتظامی و استقرار پلیس در طول مسیر و برگزاری رزمایش های بزرگ پاکسازی کویر، این موضوع به طور کامل رفع و هم اکنون از این محور به صورت 24 ساعته و با خیالی آسوده استفاده می شود.

حال که امنیت انتظامی این محور محقق شده و تردد انواع وسایل نقلیه باری و مسافری در آن رو به افزایش است، می طلبد؛ طرح تعریض و دوبانده کردن جاده کویری دامغان-جندق از سوی مسئولان ذیربط با جدیت تمام پیگیری شود تا در آینده ای نزدیک امنیت ترافیکی این محور پراهمیت تامین و از بروز تصادفات شدید و مرگبار جلوگیری شود.}}}

و اما این روزها که اطلاعیه سالگرد خانم مدیر مهربان را روی تابلوهای شهر نصب می کنند، اطلاعیه دیگری در کنارش دل را می لرزاند. تصاویر کنار هم 3 جوانی که باز هم قربانی همین جاده و کامیون های کشنده آن شدند.

مراسم شام غریبان اباعبدالله الحسین (ع) روستای "حسن آباد" که تمام می شود، "سیدرضا، سیدمرتضی و سیدمحمد" با موتورسیکلت خود راهی دامغان می شوند تا صبح فردا در دسته های عزاداری 11 محرم شرکت کنند.

خیلی به شهر نمانده و در حالی راکب و سرنشینان موتورسیکلت چراغ های شهر را نزدیک می دیدند، کامیونی سنگین، زوزه کشان می آید و چراغ زندگی سه جوان 17، 18 و 26 ساله را برای همیشه ...

حالا محل حادثه این سه جوان ناکام مانند محل تصادف خانم مدیر، آقا معلم، زهرای دانش آموز و .... به ایستگاه های غمی تبدیل شده که وجب وجب این جاده کویری را دلگیرتر می کند.

و هیچ کس نمی داند این جاده تاکجاست و تا کی باید اطلاعیه ها در سالگردها کنار هم بنشینند تا بنشینیم و برای این قصه، چاره ای سازیم.

قصه ی پر غصه ای که امیدوارم روزی موجب عبرت رانندگان، هوشیاری مسئولان و حرکت متولیان شود.*

سیدمحمد شاه چراغ- کارشناس رسانه ای پلیس سمنان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون