نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/6/31      9:26:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:179


نسخه چاپی
داشتن سلاح تامین کننده امنیت یا از بین برنده امنیت
گروه استان ها-کرمان- با توجه به نقش سلاح در بروز جرایمی هم چون قتل، سرقت مسلحانه، گروگانگیری، راه بندی، تیراندازی منجر به جرح، نزاع های طایفه ای، حمل و قاچاق مسلحانه مواد مخدر جای این سئوال وجود دارد که داشتن سلاح تامین کننده امنیت یا از بین برنده امنیت است.

هرچند تهیه سلاح به صورت غیر مجاز جرم محسوب می شود و برای آن مجازات تعیین شده است لکن ناگفته نماند روحيه مردم شهرستان های جنوبی و شرقی استان كرمان درخصوص داشتن و در اختيار گرفتن سلاح خواه به صورت مجاز و خواه غيرمجاز غير قابل انكار است؛ چرا كه برخي نقاط به علت بافت عشيره اي و طايفه اي، سران و اعضای طايفه، سلاح هاي در دست طايفه خود را هميشه بالاتر از رقيب نگه مي دارند.

هرچند عقیده بر این است که هر چه اسلحه و دیگر مواد منفجره از دسترس مردم دورتر باشد، آمار جرایمی که با استفاده از اسلحه انجام می شود کمتر خواهد بود برای همین قانون گذار برای در دست داشتن اسلحه در دست افراد حبس از 6 ماه تا 2 سال و تا 74 ضربه شلاق مجازات تعیین کرده است.  

در مواقعي نيز برخي مردم سلاح را براي روز مبادا خريداري و نگهداری و برخی دیگر به خاطر ترس درونی یا پر کردن خلاهای شخصیتی اقدام به خرید سلاح می کنند اما در واقع خرید و فروش سلاح در جهان یکی از پرسودترین تجارت های کثیف است که توسط شبکه های بزرگ تبهکاری ساماندهی می شود.

در این میان از جمله دلایل روی آوردن افراد برای داشتن سلاح می توان به این موارد اشاره کرد؛ طي ساليان اخير، خشكسالي هاي پي درپي، نابودي محصولات كشاورزي، عدم فروش محصولات كشاورزي به قيمت مناسب سبب ضرر و زيان برخي كشاورزان شده كه تعدادي از اين روستائيان به اجبار به سوي جرم و جنايت و حتي خريداري سلاح سوق داده شده اند.

این روزها برخی افراد تبهکار برای سرقت از اسلحه استفاده می کنند، آمارها نیز نشان می دهد که وقوع سرقت های مسلحانه در بازه زمانی ابتدای سال تاکنون نسبت به سال گذشته 41 درصد افزایش داشته، البته نقش مخدرهای صنعتی نیز در افزایش اعتماد به نفس کاذب به مجرمان بی تاثیر نیست که زندگی خود و مردم را به خطر می اندازند که اگر چنین شود مجازات سرقت را تشدید می کند حال برای قانون گذار فرق نمی کند سارق حین سرقت از اسلحه استفاده کرده یا خیر.

وجود سلاح در دست مردم زمینه ساز بروز ناامنی در جامعه می شود و به تدریج احساس امنیت از جامعه رخت بر می بندد و زمینه ساز کاهش اعتماد مردم و عدم رضایت اجتماعی و به همان اندازه و بلکه بیشتر امنیت روانی و احساس امنیت افراد جامعه می شود و زمینه های ایجاد ترس، گستاخی مجرمان، کاهش اعتماد مردم وعدم رضایت اجتماعی ایجاد خواهد شد.

از سوی دیگر تیراندازی در مراسم و بروز درگیری های مسلحانه از سوی افراد مجرم امروزه به یک تهدید واقعی برای امنیت روانی و اجتماعی جامعه تبدیل شده است.

آمارها نشان می دهد بسیاری از قتل های خانوادگی به وقوع پیوسته با اسلحه شکاری بوده است که به واسطه روی آوردن خشم، افراد دست به اسلحه شکاری برده و موجبات قتل یکی از اعضای خانواده را فراهم می کنند.

پس مجریان امر باید هنگام صدور مجوزهای قانونی برای حمل و استفاده از سلاح شکاری دقت و ظرافت بیشتری به کار گیرند تا این گونه سلاح های مجوز دار مورد سوء استفاده قرار نگیرد چرا که تحقیقات در برخی پرونده ها نشان داده است که این نوع مجوزها به افرادی پرخاشگر، عصبی و دارای اختلال شخصیتی واگذار شده و در پی یک مشاجره لفظی مورد استفاده برای جنایت قرار گرفته است.

سیکل طولانی و نفس گیر صدور مجوز افراد را به سمت استفاده از سلاح های غیر مجاز سوق داده است. سلاح های غیر استاندارد شکاری در بسیاری موارد باعث فاجعه شده اند چرا که این سلاح ها به دلیل کیفیت پایین لوله هنگام تیراندازی نمی توانند گرمای ناشی از شلیک را تحمل و گاه لوله متلاشی می شود و به صورت فرد آسیب جدی می رساند.

برخی از تیراندازی ها نیز در مراسم عزا و عروسی انجام می شود ولی علت مشخصی ندارد و گاها برای قدرت نمایی و ترساندن رقیب از سوی افراد شرور صورت می گیرد.

تیراندازی در مجالس عزا و عروسی تخلف و ممنوع و دارندگان سلاح های غیرمجاز بایستی برای دور ماندن از مجازات اسلحه خود را به مراجع انتظامی و امنیتی تحویل دهند.

محدودیت در تنوع سلاح های عرضه شده علت دیگری است تا افراد به راحتی دست به سلاح ببرند و مرتکب جنایات و جرایم خشن همچون سرقت هاي مسلحانه و گروگانگيري و قتل شوند که می طلبد در این راستا مبادی ورودی و خروجی کشور به خصوص شهرهای مرزی با دقت بیشتری کنترل شود.

با توجه به اينكه اكثريت جرایم خشن در شهرستان های جنوبی با استفاده از سلاح گرم و سرد قاچاق به وقوع مي پيوندد باید تدابیری اندیشیده شود تا قاچاقچيان نتوانند به راحتي سلاح و مهمات وارد  و با مواد مخدر معامله کنند.

در این راستا قانونگذار مجازات سنگینی برای قاچاقچیان سلاح تعیین کرده است و برابر قانون هر کس مرتکب قاچاق سلاح گرم یا سرد جنگی و یا شکاری یا قطعات موثر یا مهمات آن ها شود یا نسبت به ساخت، مونتاژ، فروش یا توزیع هر یک از آن ها اقدام کند به حبس تعزیری محکوم می شود.

تجمعات و اعتراضات جمعی اگر کنترل نشود می تواند معضل و مشکل بزرگی برای جامعه باشد چرا که افراد ناراضی می توانند دست به سلاح برده و موجبات اقدامات جبران ناپذیری شوند.

هر چند تشدید برخورد با عوامل تیراندازی مطالبه جدی مردم است اما مشارکت مردم در برخورد با این ناهنجاری قابل تقدیر است و باید به گونه ای عرصه بر افراد تنگ شود که جرات نگه داری اسلحه در منزل نداشته باشند و این عزم ملی را می طلبد.#

گزارش: سرگرد سلیمه رحیمی، کارشناس اجتماعی پلیس امنیت عمومی استان کرمان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون