نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/7/1      15:0:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:127


نسخه چاپی
درسی که از دفاع مقدس آموختیم
گروه استان ها _ اصفهان _ يكي از درس های دفاع مقدس که موجب شده تا امروز موفقيت های زیادی را در عرصه هاي بين مللي کسب کنیم مقاومت و پايداري بر سر آرمان ها، ارزش ها، اعتقادات و باورهای دینی است.

 

31شهريور ماه، ياد آور آغاز حماسه بزرگ ملتي است كه با دست خالي در برابر دشمن تا دندان مسلح ايستادند، مقاومت كردند و اجازه ندادند يك وجب از خاك ميهن اسلامي ما به دست دشمن بعثي بيفتد.

اگر بخواهيم دلايل بروز جنگ بين عراق و ايران را بررسي كنيم، ابتدا لازم است اشاره مختصري به پيروزي انقلاب اسلامي داشته باشيم و ببينيم چرا آمريكا و ابرقدرت هاي آن زمان به ضديت با نظام اسلامي ما برخواسته و در جنگ تحميلي رژيم بعث عليه ملت ايران همراه شدند.

يكي از علت هاي اين ضديت را مي توان در شعار "استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي" و "نه شرقي، نه غربي" بررسي كرد زيرا اين شعارها براي آنها مفهوم تازه ای داشت و استراتژي آينده كشور را روشن مي کرد آنها فهميدند كه پيام اين شعارها به نفعشان نخواهد بود و به خاطر همين فهمي كه از انقلاب پيدا كرده بودند ضديت خود را شدت بخشيدند.

ابرقدرت ها و رژيم هاي استكباري براي از بين بردن نظام نوپاي اسلامي تلاش فراوان كردند و از همان ابتدا كشور را با بحران مواجه ساختند و انقلاب را درگير جنگ داخلي کردند، وقتي ديدند به موفقيت دست پيدا نمي كنند کشورما را وارد جنگ خارجي كرده و با رژيم بعث عراق براي حمله به ايران همراه شدند.

سرانجام در 31 شهریور 1359 جنگ آغاز شد، جنگي كه در یک طرف آن، كشوري با ارتشي سازماندهي شده و به نوعي قدرتمندترين ارتش زرهي منطقه خاورميانه قرار داشت و طرف دیگرش، ارتشی که وضعيت مناسبي نداشت، همچنین استفاده مناسب از تسليحات نظامي امكان پذير نبود و از سوی دیگر، كشور درگير جنگ داخلي نیز شده بود و شاهد خیانت برخي از چهره هاي سرشناس مانند بني صدر و ... به انقلاب بودیم اما با همه اينها مردم ايران 8 سال در برابر دشمن مقاومت كردند و توانستند آنها را وادار به تسليم كند.

یكي از ريشه هاي مهم شكست عراق در جنگ تحميلي را بايد در رهبري هاي هوشمندانه حضرت امام خميني (ره) جست و جو كرد، ايشان ذهن خفته مردم ايران را بيدار كرده و با علم اينكه مردم مدافع انقلاب و ميهن هستند آنها را با پيام ها و بيانات حماسي به جنگ با كفار فراخواند و همين حضور به موقع همراه با روحيه شهادت طلبي نيروهاي مردمي در جبهه ها باعث شدتا دشمن از مرزهاي كشور بيرون رانده شود.

در حقیقت دفاع مقدس، درس های بزرگي به ما آموخت. يكي از اين درس های آن که موجب شد تا امروز موفقيت های زیادی را در عرصه هاي بين مللي کسب کنیم، پايداري بر سر اعتقادات است؛ ایستادگی بر سر آرمان ها، ارزش ها و باورهای دینی موجب شد دشمن تا دندان مسلح دربرابر ما به زانو در بیاید.

اگر چه ما دیروز در مقاومت تنها بودیم اما امروز محوری به نام مقاومت در منطقه تشکیل شده که ستون های کاخ های نظام سلطه را به لرزه انداخته است.

پیشکسوتان این عرصه به خاطر دارند، زمانی که جنگ آغاز شد هیج کشوری حتی سیم خاردار هم به ما نفروخت اما ما با توکل به نیروی لایزال الهی و همت بالای نیروی جوان کشور در تولید تجهیزات نظامی خودکفا شدیم که بد نیست یادی از سردار شهید "طهرانی مقدم" پدر صنعت موشکی ایران، یاد کنیم؛ امروز به همت جوانان رشید ایران اسلامی توانستیم پهپاد های فوق هوشمند جاسوسی آمریکا که قصد تجاوز به خاک کشور داشت را شناسایی و در هوا ساقط کنیم.

نکته دیگر اینکه دوران دفاع مقدس، تجلي وحدت و انسجام بین مردم و مسئولان بود. در آن دوران همه مردم از پير و جوان و از هر قوميت، زبان و لهجه اي براي حفظ ميهن اسلامي با هم متحد و يكپارچه شدند و پشت سر امام و پيشواي خود ايستادند و در اطاعت از ولي امر خود كوتاهي نكردند.

فرزندان این آب و خاک به تأسي از مولا و سالارشهیدان حضرت ابا عبد الله الحسين(ع) در تحقق شعار "هيهات من الذله" كوشيدند تا هرگز تسليم ننگ و ذلت و زبوني نشوند و از كيان و حيثيت خود دفاع كنند.

در این میان شهدا وظيفه بزرگ جهاد در راه خدا را مشتاقانه پذيرفتند و در راه حفظ آرمان هاي انقلاب اسلامي غيورانه مبارزه كردند و جانشان را در طبق اخلاص نهادند تا ما امروز در امنيت و آرامش باشيم.

باید گفت، دفاع مقدس تمام نشده بلكه همچنان ادامه دارد و نسل جوان جامعه ما بايستی بدانند، جنگ ما با غرب و دولت هاي استكباري؛ جنگ حق و باطل است و به همين دليل هرگز اين جنگ تمام شدني نيست؛ براي اينكه قوي باشيم بايد وحدت خود را حفظ كرده و زير خيمه رهبري قرار بگيريم و روحيه مقاومت و ايثار را همچنان پايدار نگه داريم.

بی شک حفظ دستاوردهاي دفاع مقدس و آرمان هايي كه رزمندگان اسلام براي آن شهيد شدند از هر مسئله اي مهم تر است . امروز دشمن به دنبال اين است با كمرنگ كردن ياد و خاطره شهدا و حماسه هاي آنها، جوانان ما را از ارزش هاي جامعه اسلامي دور كرده و آنها را در مقابل نظام قرار دهد كه مطمئناً با هوشياري جوانان مومن و انقلابي اين مرز و بوم آرزوي خود را به گور خواهد برد.*

نویسنده: سردار مهدی معصوم بیگی - فرمانده انتظامي استان اصفهان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون