نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/7/29      10:17:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:261


نسخه چاپی
اعتماد بی جا کار دست دختر جوان داد
گروه استان ها- بوشهر- دختر جوان با ترس و نگرانی وارد مرکز مشاوره آرامش شد و درخواست کمک داشت..
 

در اواسط مهرماه جاری دختری جوان با حضور در مرکز مشاوره و مددکاری آرامش، اظهار داشت: شخصی مرا تهدید می کند و از او می خواهد به مکان های مشخص شده در زمان هایی معین مراجعه کند.

 دختر  نتوانست خودش را کنترل کند و شروع به گریه کرد. پس از آنکه آرام شد و اشک هایش را  پاک کرد از او پرسیدم که آن شخص را می شناسید؟ آهی کشید و ادامه داد: بله! اولین بار در محیط دانشگاه با وی آشنا شدم و سپس در فضای مجازی با همدیگر در ارتباط بودیم و بارها بیرون از دانشگاه و در محیط های عمومی مانند پارک قرار می گذاشتیم، بدون اینکه خانواده ام اطلاع داشته باشند.

دختر جوان گفت: مدت 2 ماه با او دوست بودم و قصدمان ازدواج بود. اما بعد از شناخت از او به این نتیجه رسیدم که مناسب همدیگر نیستیم و جواب رد دادم ولی  این پسر ول کن ماجرا نیست و شروع به تهدید من کرده که اگر سر قرار حضور پیدا نکنم عکس هایم را پخش می کند و یا برای خانواده ام همه چیز را تعریف می کند.

وی ادامه داد: این پسر شیاد  از من خواست همچنان با او باشم تا پس از مدتی به این رابطه پایان می دهد ولی من می ترسم اتفاقی برایم رخ دهد و یا عکس های شخصی ام را منتشر کند و آبرویم را پیش خانواده و فامیل ببرد.

نظر کارشناس:

دختر جوان  به علت ضعف در مهارت های زندگی به خصوص مهارت های ارتباطی وارد یک رابطه اشتباه و گمراه کننده به دور از اطلاع والدین شده است و به دلیل اعتماد بی جا و فریب خوردن، اقدام به ارسال عکس های محرمانه و خصوصی خود در فضای مجازی به طرف مقابل کرده و در نتیجه فرد مقابل هم در جهت رسیدن به اهداف شوم و پلیدش وی را تهدید و از او بهره کشی می کند. این شرایط باعث ایجاد دلهره، نگرانی و استرس در زندگی فرد قربانی شده و تاثیرات منفی بر عملکرد فردی و اجتماعی و تحصیلی او به دنبال دارد.

 ممکن است، هیجانات منفی به وجود آمده پیش آیند اختلالات روحی روانی مانند افسردگی و اضطراب و هراس اجتماعی باشد و فرد مستعد حساسیت در روابط متقابل شود و اگر این آسیب مشکل زا به فرجام صحیح و مطلوبی منتهی نگردد هر گونه پرخاشگری بر علیه خود مانند خودزنی و خودکشی متصور است.

 موارد زیر می تواند اسباب هرگونه حوادث ناگوار مانند اتفاق مذکور را فراهم سازد

1-عدم آگاهی والدین و عدم نظارت آنها بر روابط فرزندان در جامعه پرخطر امروزی با در دست داشتن ابزاری فراگیر و آسیب زای اجتماعی فضای مجازی در سنین نوجوانی سبب این گونه حوادث ناگوار می شود.

2-عدم وجود رابطه صمیمی و محبت آمیز در خانواده باعث می شود، نوجوانان به سرعت فریب شیادان و همسالان نا هنجار را خورده و طعمه آنها شوند.

3-عدم آموختن مهارت  نه گفتن در مراحل ابتدای زندگی و وارد شدن به اجتماع اغوا گر مانند محیط دانشجویی، مسبب فریفته شدن کیس  اشاره شده است.

4- نمایشگری و خودشیفتگی فرد قربانی که ماحصل تبلیغات مسموم جامعه و تهاجم فرهنگی می باشد در ایجاد این رابطه نا سالم نقش دارد.

سخن آخر

در این جا لازم است موارد زیر برای پیشگیری در برنامه خانواده ها مد نظر قرار گیرد:

1- آموزش مهارت های خود مراقبتی در سنین کودکی در جهت برخورد با افراد نا آشنا و چگونگی ارتباط سالم در جامعه.

2- آگاهی از آسیب های فضای مجازی در سنین نوجوانی و پیامد های فردی و اجتماعی آن.

3- والدین آگاه و به روز با تسلط و هوشیاری لازم به منظور استفاده سالم و مفید از فضای مجازی و همچنین نظارت بر فرزندان در جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی.

 4- آموزش مهارت های زندگی و اجتماعی در سنین نوجوانی.

5-الگوسازی یک خانواده پر تحرک و پویا جهت برطرف کردن خلاء عاطفی و روانی جهت کاهش حضور منفردانه در فضای مجازی.#

تهیه و تنظیم:  سروان عبدالصالح خزایی، کارشناس ارشد اداره مشاوره معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان بوشهر 

           


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون