نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/8/1      15:51:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:166


نسخه چاپی
کارآگاه؛ کاشف امید
گروه ناجا- کارآگاه را می توان کاشف امید دانست، امیدی که خود را در آشکار شدن چهره حقیقت و کمک به انسان ستم دیده نشان می دهد.

اگر تاریخ به روایت متون دینی را به یاد آوریم و کشته شدن هابیل به دست قابیل را در ذهن خویش ترسیم نماییم، آنگاه در می یابیم که همواره وسوسه شیطان صحنه ه­ایی از جرم را پدید آورده که در آن انسانی به حقوق انسانی دیگر تعرض می کند.

در اینجا می ­توان نقش کارآگاه را مبارزه با تمام نیروهای شیطانی دانست که انسان های بی ­دفاع و مظلوم را آماج رفتارهای مجرمانه خود می­ نمایند و امنیت و آرامش را در سایه­ های سیاه اندیشه­ های پلید خود فرو می­ برند.

در اینجا است که کارآگاه به مثابه کاشف حقیقت پنهان و خورشید، امنیت و آرامش را به جامعه و مردم باز می ­گرداند؛ از این رو کارآگاهان را می­ توان کارگزاران امنیت و  کاشفان حقیقت دانست زیرا در این جهان مشکلات زیادی وجود دارد و اگر کارآگاهان تحت تاثیر آنها قرار بگیرند باید با هر تغییر آنها نیز تغییر کنند، این در حالی است که سیاست های جهانی در حال رشد علم و فناوری و تغییر انتظارات عمومی درباره عملکردهای کارآگاهان است.

نحوه عملکرد یک کارآگاه پلیس این است که رفتارهای پیش آیند و پس آیند درباره یک جرم جدی را مورد بررسی قرار دهد.

برای گسترش علم دانشگاهی و پلیسی، کارآگاهان ما نیاز به درک مشکلاتی که در آینده وجود دارد، هستند زیرا شناسایی مشکلات آینده از سوی کارآگاهان می تواند به انجام مطلوب پژوهش های پلیسی و نیز اقدامات پیشگیرانه از جرم کمک کند.

پیش بینی­ هایی که برای این مشکلات صورت می گیرد، تمرین­ هایی است که کارآگاهان را در جستجوی جرایم ماهرتر می ­کند.

نوع پاسخ یک کارآگاه به یک جرم به مهارت و تجربه او بستگی دارد که دسته ای کوچکی از این مهارت ها و تجارب در تعامل با جرم های شدید به دست می آید بنابراین زمانی که یک جرم جدید رخ می دهد آنها به صورت سریع وارد پرونده می شوند.

وجود این مسئولیت ها باعث می شود تا کارآگاهان بالاترین سطح از استرس را داشته باشند، به گونه­ ای که سازمان برای کاهش این استرس مجبور است هزینه های زیادی را صرف کند.

کارآگاهان معتقد هستند برای کارآگاه شدن نیاز است که به صورت ذاتی به این کار علاقه داشته باشی، زیرا وجود بعضی توانایی ­ها در این شغل لازم است اما وجود علاقه به این شغل در اولویت قرار دارد و بدون آن فرد نمی تواند در این شغل باقی بماند.

به اعتقاد کارآگاهان در مورد چگونگی شناسایی، دسترسی و تحلیل اطلاعات به دست آمده از محیط پیرامون به آموزش نیاز است زیرا آموزش و مهارت دو اصل نزدیک به یک دیگر در امور کارآگاهی هستند.

برخی از این کاراگاهان معتقد هستند که این آموزش ها باید در موقعیت های کار آموزش داد شوند و در همان موقعیت ها مورد ارزیابی قرار گیرند.*

سرهنگ کارآگاه دکتر "غلامحسین بیابانی"- رئیس مرکز تحقیقات کاربردی پلیس آگاهی ناجا


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون