نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/8/6      8:23:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:121


نسخه چاپی
"حاشیه‌نشینی" زخمی بزرگ بر پیکره البرز
گروه استان ها-البرز- خیال و سودای زندگی مرفه شهری جمعیت زیادی را از شهرها و روستاهای دیگر به البرز کشانده، اما نه تنها رویای این زندگی برای آنها شیرین نشد، بلکه با سکونت در بافت و مناطق غیرمجاز شهری، زخمی بزرگ به نام "حاشیه‌نشینی و آسیب پذیری" بر پیکره این استان زد که هر روز بزرگ ‌ترمی‌شود.

علاوه بر این، وجود 4 زندان "قزلحصار، زندان کچویی فردیس، زندان رجایی شهر و ندامتگاه مرکزی کرج" در دهه‌های گذشته تعداد زیادی از خانواده‌های زندانیان انتقالی از شهرهای دیگر را هم مجبور به سکونت در این شهر کرده و با توجه به شرایط مالی نامناسب، بیشتر آن ها که توان سکونت در شهرها را نداشتند، ناگزیر به زندگی در حاشیه‌ شهر و سکونتگاه‌های غیرمجاز شدند.

یکی به دلیل بیکاری در شهر خود و به امید اشتغال و درآمد خوب راهی کرج شده و اکنون در یکی از سکونتگاه‌های غیرمجاز اطراف شهر ساکن است. دیگری به دلیل زندانی شدن همسرش به جرم قاچاق مواد مخدر در یکی از زندان‌های کرج به همراه 4 فرزندش راهی این شهر شده و اکنون با کار در خانه های مردم زندگی خود و بچه هایش را می گذراند و مجبور است فرزندانش را از صبح تا غروب تنها رها کند.

یکی دیگر در گذشته دامدار و ساکن روستا بوده اما به دلیل شرایط اقلیمی و کمبود آب ناچار به نقل مکان به شهر شده. همه این ها آسیب های زیادی را برای این افراد و دیگر شهروندان البرز ایجاد کرده است.

زیرساخت های لازم متناسب با جمعیت رشد نکرده است

فرمانده انتظامی البرز در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس در این باره اظهار کرد: مهاجرپذیری البرز در سنوات گذشته تبعات اقتصادی، اجتماعی ، شهری و فرهنگی زیادی برای این استان به همراه داشته و با توجه به اینکه امکانات و زیرساخت های لازم متناسب با جمعیت رشد نکرده، شاهد ناهنجاری هایی در استان هستیم.

سردار عباسعلی محمدیان، با اشاره به وجود زندان های کرج و مهاجرت اقوام زندانیان به این استان، افزود: در کنار کمبود امکانات، جرم و آسیب های اجتماعی زیادی نیز متوجه مهاجران و همچنین دیگر شهروندان می شود.

این مقام ارشد انتظامی اشاره کرد: نبود شغل و درآمد برای خانواده های زندانیان و روی آوردن به اعتیاد و درنتیجه نیاز به تامین هزینه های زندگی و همچنین تامین مواد مخدر باعث ارتکاب به جرایم مختلفی به ویژه سرقت و فروش مواد مخدر می شود.

سردار محمدیان بیان کرد: سیمای نامطلوب شهری، پایین بودن سطح بهداشت و سلامت جسمی و روانی، بیکاری و نبود درآمد، وجود فرهنگ‌های خاص در مناطق کوچک، تراکم جمعیت بیش از استاندارد معمول در محله‌های کم‌ظرفیت، فقدان امکانات آموزشی و فرهنگی و همچنین اعتیاد، محیط مناسبی برای کج‌روی‌ها و رشد تخلفات هستند و این وضع همیشه جای نگرانی دارد و مسئولیت نیروی انتظامی و دیگر متولیان را سنگین تر می کند.

نگاه و عملکرد پلیس برخورد قهری در مناطق آسیب پذیر نیست

فرمانده انتظامی البرز با بیان این که دید بعضی از مردم و حتی برخی مسئولان این است که برای مشکلات مناطق آسیب پذیر استان، نیروی انتظامی باید برخورد قهری داشته باشد، افزود: اما نگاه و عملکرد پلیس این نبوده و راهکار حل مشکلات مناطق حاشیه‌ای و آسیب پذیر برخورد قهری نیست بلکه پلیس باید در کنار مردم باشد و با شناختنی که ازنیازمندی‌ها دارد ، با کمک دستگاه‌های متولی برای رفع معضلات اقدام کند.

سردار محمدیان با اشاره به وجود معضلات فراوان در مناطق حاشیه‌ای تاکید کرد: چنانچه هر نهادی به وظایف خود به نحو مطلوب عمل کند مشکلات را می‌توان از راه‌های اجتماعی حل کرد و پلیس تنها در شرایطی که دیگر راهی برای ارشاد و هدایت افراد (آن هم در درصد بسیار کمی از جامعه) نباشد از جایگاه خود برای این افراد استفاده کند.

مناطق حاشیه ای خود مستعد تولید جرم است
مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری البرز اظهار کرد: البرز به دلیل همجواری با پایتخت و استقرار صنایع در استان، آب وهوای منطقه و موقعیت جغرافیایی همیشه مورد توجه مهاجران بوده و در 2 دهه اخیر شاهد رشد مهاجرت به استان بودیم و این جمعیت مدام افزایش پیدا می کند.

 عیسی قبادی، گفت: به دنبال مهاجرت، کسانی که تمکن مالی دارند در شرایط زیستی مناسبی ساکن می‌شوند اما برخی نیز به دلیل عدم تمکن مالی به حاشیه‌های شهر و سکونتگاه‌های ارزان‌قیمت روی می‌آورند و وقتی این اتفاق می‌افتد ناخواسته محله‌هایی شکل می‌گیرد که از امکانات اولیه زندگی و سلامت و رفاه محرومند.

 قبادی با بیان اینکه جمعیت زیادی در سال های اخیر در استان ساکن شدند، می افزاید: به لحاظ فرهنگی پله های مدنیت را به سرعت طی کردیم اما دچار تاخیر در فرهنگ هستیم.

وی با اشاره به اینکه تنوع خرده فرهنگ ها در استان زیاد است، می گوید: متاسفانه در استان هویت واحدی شکل نگرفته و میزان همبستگی اجتماعی پایینی در البرز داریم.

مدیر کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری البرز اظهار کرد: به دلیل اینکه ما اجتماعات، محله ها و همچنین کنترل اجتماعی به طور سنتی نداریم، باید این اجتماعات سنتی تشکیل شود تا از وقوع جرایم خرد و کلان در این مناطق پیشگیری شود.

راه‌اندازی دفاتر تسهیل‌گری راهکاری برای رفع معضلات

قبادی گفت: در البرز به دلیل سکونت در حاشیه شهرها سکونت گاه های غیرمجاز شکل گرفته که خود مستعد تولید جرم است، استانداری البرز در 2 سال گذشته اقدام به تاسیس دفاتر تسهیل گری کرده که در نقاط حاشیه نشین و مناطقی که دچار افت شهری هستند و سطح معیشت و زندگی مردم از متوسط شهری پایین تر دارند، مستقر کرده است.

وی اضافه کرد: این دفاتر برای ایجاد توسعه ملی و انسجام گروهی کمک به افراد آسیب دیده و همچنین شناخت دقیق علمی از وضعیت کالبدی و فرهنگی اجتماعی مناطق دچار افت شهری به وجود آمده است.

قبادی با بیان اینکه این دفاتر توسط استانداری ایجاد شده، می افزاید: اما در تعامل با دستگاه های مختلفی مانند شهرداری، بهزیستی، نیروی انتظامی، راه و شهرسازی و ارگان های دخیل دیگر همکاری داریم.

این مقام مسئول با بیان اینکه تاکنون 10 منطقه «خط 4 حصار، سهرابیه، اخترآباد، اسلام‌آباد، ملک آباد، خلج‌آباد، کلاک نو، حصارک پایین، برخی محلات کمال‌آباد مانند منطقه امیرالمومنین‌(ع) و شهرک گل‌ها» را پوشش دادیم، افزود: امیدواریم این طرح سال های آینده در دیگر مناطق گسترش پیدا کند.

البرز و تهران رتبه اول مهاجرپذیری را دارند

وی با بیان اینکه البرز و تهران رتبه اول مهاجرپذیری در کشور را دارند، گفت: بیشتر این مهاجرت ها از استان های خوزستان، ایلام، کرمانشاه است و از دیگر استان ها نیز پذیرش مهاجر دارند.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری البرز اظهار کرد: علاوه بر این جمعیت مهاجر، جمعیتی نیز از خانواده زندانیان و بستگان آن ها به البرز مهاجرت کردند که از جمعیت آسیب پذیر و از قشر کم درآمد جامعه هستند و همین امر باعث می شود در معرض آسیب پذیری بیشتر و ارتکاب جرم قرار گیرند.

نگرانی برای خانواده های زندانیان

قبادی افزود: نگرانی هایی بابت خانواده های زندانیان و نداشتن سرپرست برای آنها در مناطق اطراف زندان ها وجود دارد که سازمان زندان ها طرح توانمندی را در این مناطق اجرا کرده، خانواده های زندانیان و فرزندان آنها ممکن است از حداقل ترین امکانات شهری و اجتماعی محروم باشند که این ویژگی آن ها را در معرض آسیب و خطر قرار می دهد.

وی در پاسخ به این پرسش که چه آماری از خانواده های زندانیان در استان داریم، می گوید: آمار دقیقی از این خانواده ها نداریم اما تحقیقات نشان می دهد درصدی از خانواده های زندانیان به ناچار در اطراف زندان ها ساکن شدند که این امر شرایط بدی را برای آن ها و همچنین بومیان این مناطق ایجاد کرده است.

دغدغه های اهالی یکی از مناطق پرآسیب

فرمانده انتظامی شهرستان ساوجبلاغ با اشاره به مناطقی که به دلیل وجود زندان ها بیشترین آسیب ها و جرایم را دارد، گفت: یکی از این مناطق ملک آباد است که بنا به درخواست مردم منطقه چندی پیش در نماز جمعه بخش چهارباغ حضور یافته و پای صحبت ها و درد و دلهای مردم این منطقه نشستیم.

سرهنگ مهدی فضلی علیشاه، افزود: با توجه به درخواست مردم در رفع مشکلات اقتصادی، اجتماعی و امنیتی منطقه یکی از مهمترین دغدغه های آن ها ایجاد یک کلانتری در محل و انتقال زندان قزلحصار از این منطقه بود.

وی گفت: با پیگیری های انجام شده و تأکیدات فرمانده انتظامی استان، کلنگ ساخت کلانتری در این منطقه زمین زده شد و همچنین مکان پلیس راهور در بخش چهار باغ افتتاح شد.

فرمانده انتظامی شهرستان ساوجبلاغ با بیان اینکه به طور مرتب طرح های پاک سازی در منطقه ملک آباد و دیگر مناطق جرم خیز انجام می شود، افزود: کشفیات و دستگیری فروشندگان مواد مخدر در رأس اهداف این طرح ها بوده که این امر باعث نا امن شدن نسبی منطقه برای فروشندگان مواد مخدر شده است.

امکان انتقال زندان قزلحصار در کوتاه مدت امکان پذیر نیست

فرمانده انتظامی ساوجبلاغ، اظهار کرد: با توجه به وسعت و ساختار زندان قزلحصار و همچنین وضعیت اقتصادی کشور امکان تغییر مکان و انتقال زندان از آن محل حداقل در مدت زمان کوتاه امکان پذیر نیست و وجود زندان دراین منطقه نیز باعث شده خانواده های زندانیان برای دسترسی آسان به زندانی خود در اطراف زندان خانه اجاره کنند که این امرباعث بروز مشکلات متعددی برای خانواده ها و اهالی این منطقه شده است.

سرهنگ فضلی علیشاه، گفت: اما به دستور فرمانده انتظامی استان گشت های مضاعف با استفاده از توان عملیاتی یگان امداد شهرستان و استان در منطقه برقراراست تا با این روش احساس امنیت در منطقه افزایش یابد و به این منظور طرح پاک سازی منطقه به صورت مستمر، روزانه و هفتگی انجام می شود.

تنوع قومیت در منطقه باعث برهم خوردن بافت جمعیتی و تضاد فرهنگی شده است

وی با اشاره به وجود خانواده زندانیان در محل با قومیت های مختلف می گوید: این تنوع فرهنگ و قومیت باعث برهم خوردن بافت جمعیتی و تنش های قومی و تضاد فرهنگی شده  و جرایمی همچون نزاع ودرگیری، سرقت و فروش مواد مخدر را به همراه داشته است.

فرمانده انتظامی ساوجبلاغ می گوید: با دعوت ار روسای تعدادی از ادارات شهرستان در محل دفتر امام جمعه چهار باغ جلسه ای تشکیل و به بررسی آسیب هاو معضلات منطقه ملک آباد پرداخته شد که در این جلسه امام جمعه چهارباغ از ادارات و سازمان ها خواست که هرگونه پیشنهادی برای بهبود وضعیت منطقه دارند اعلام کنند  تا ضمن جمع بندی موارد راهکار های مناسبی در نظر گرفته شود.

حل ریشه ای معضلات نیاز به همکاری همه سازمان های متولی دارد

سرهنگ علیشاه، با بیان این که این امر در حال پیگیری است، می افزاید: با توجه به بررسی های انجام شده مهمترین چالش و معضل منطقه وجود فروشندگان موادمخدر و کارتن خواب ها است که رفع این معضل همت و تلاش ادارات و سازمان های مرتبط و متولی را می طلبد.

وی اضافه کرد: عدم وجود امکانات رفاهی و معیشتی و ساختار غلط شهرنشینی و فقر مردم نیز باعث به وجودآمدن مشکلات زیادی برای مردم منطقه شده است.

سرهنگ فضلی علیشاه، گفت: فرماندهی انتظامی شهرستان ساوجبلاغ و استان البرز با حداکثرتوان خود برخورد با فروشندگان مواد مخدر درمنطقه رابا حضور گشت های شبانه روزی و انجام طرح های پاک سازی در دستور کار دارند اما این اقدامات به تنهایی نمی تواند ثمری داشته باشد و برای حل ریشه ای معضل باید همه ادارات و سازمان های دولتی پای کار باشند و هر کس وظایف حوزه خود را انجام دهد.#

تهیه و تنظیم: سرهنگ "اکرم حسین زاده"، رئیس مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی استان البرز


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون