نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/8/8      15:53:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:105


نسخه چاپی
پدافند غیر عامل اقدامی موثر در مقابله با تهدیدات
گروه استان ها- مازندران- پدافند غیر عامل اقدامی است موثر برای کاهش آسیب‌ پذیری در هنگام بروز تهدیدات و بحران های احتمالی.

 

پدافند غیرعامل، بهره‌گیری از فعالیت‌های غیرنظامی، فنی و مدیریتی برای کاهش آسیب‌پذیری در هنگام بروز تهدید و بحران و مجموعه اقداماتي است که مستلزم به کارگيري جنگ افزار و تسليحات نیست و با افزايش پايداري ملي، توليد بازدارندگي دفاعي، کاهش آسيب پذيري، تسهيل مديريت بحران و تداوم خدمات ضروري و ... مي توان از وارد شدن خسارات و تلفات انساني جلوگيري کرد يا ميزان خسارات و تلفات ناشي از تهدیدات دشمن را به حداقل ممکن کاهش داد .

پیش بینی و پیشگیری از بحران، اصلی ترین موضوع در پدافند غیرعامل است، یعنی تمامی اقدامات انجام شده برای رسیدن به معنای واقعی پدافند غیرعامل همان ایجاد آمادگی ذهنی و فکری برای مقابله با هرگونه حوادث طبیعی و مصنوعی بوده و مستلزم دانش بشریست که همان روز آمدی است می باشد.

انسان های اولیه برای در امان ماندن از تهاجم حیوانات وحشی و دیگر دشمنان و برای کاستن ازنگرانی های خود به غارها، بالای درختان و ... پناه می بردند، وجود خندق در اطراف شهرها و ایجاد دروازه های مستحکم برای پیشگیری از حملات غافلگیرانه دشمن در تمام نقاط جهان امری رایج بود .

حضرت علی (ع) در نامه 12نهج البلاغه می فرمایند: " آنگاه که در میدان جنگ در مقابل دشمن قرار گرفتید، باید قرارگاه شما در دامنه کوه ها و تپه ها و یا در کنار رودها باشد تا پوشش و حفاظ شما شود و شما را از دست دشمن نگهبانی کند.

نمونه ای دیگر از دفاع غیرعامل در صدر اسلام جنگ خندق و تدابیر و اقدامات دفاعی حضرت رسول(ص) با تشکیل شورای نظامیان و تصمیم گیری برای احداث خندق دور شهراست ، این پیشنهاد از سوی سلمان فارسی مطرح شد که مسلمانان در شهر بمانند ولی دور هر خندق حفر نموده و در پناه آن آماده دفاع باشند .

اصول و اقدامات پدافند غیر عامل

دفاع غیر نظامی :

مجموعه فعالیت هایی است که می توان با انجام آن از بروز و استمرار سوانحی که جان و مال مردم را تهدید می کند جلوگیری کرد و یا درصورت بروز آثار آن را کاهش و تقلیل داد. مانند سیل، زلزله،آتش سوزی، طوفان و... تأکید اصلی دفاع غیر نظامی حفاظت از مردم و انجام اقدامات اضطراری برای تعمیر و راه اندازی مجدد خدمات و تأسیسات جهت ادامه فعالیت های روزمره می باشد.

مراکز مورد توجه در پدافند غیر عامل :

مراکز حیاتی: در صورت انهدام کل یا قسمتی از آنها موجب بروز بحران، آسیب و صدمات جدی و مخاطره آمیز در نظام سیاسی و هدایت، کنترل و فرماندهی تولیدی، اقتصادی، اجتماعی و دفاعی با سطح تأثیرگذاری سراسری در کشور می شود.

مراکز حساس: در صورت انهدام کل یا قسمتی از آنها موجب بروز بحران، آسیب و صدمات قابل توجهی در نظام سیاسی، هدایت، کنترل و فرماندهی، تولیدی و اقتصادی ، پشتیبانی و ارتباطی و...با سطح تأثیر گذاری منطقه ای در کشور خواهد شد .

مراکز مهم: در صورت انهدام کل یا قسمتی از آنها موجب بروز بحران، آسیب و صدمات قابل توجهی در نظام سیاسی، هدایت، کنترل و فرماندهی، تولیدی و اقتصادی، پشتیبانی و ارتباطی و... با سطح تأثیرگذاری محلی در کشور می شود.

* اهمیت دفاع غیر عامل:

- موجب زنده ماندن و حفظ بقای نیروی انسانی برای بازسازی مجدد می شودکه این مورد با ارزش ترین سرمایه ملی یک کشور است.

- موجب صرفه جویی کلان اقتصادی و ارزی در حفظ تجهیزات و تأسیسات و تسلیحات بسیار گران قیمت نظامی (هواپیماهای شکاری و ترابری، سامانه موشکی، پدافند هوایی، رادارها، شناورها و... ) می شود.

- موجب حفظ و مراقبت از مراکز حیاتی و حساس اقتصادی و سیاسی در برابر حملات هوایی دشمن در شرایط بحران و جنگ را ممکن می سازد.

- در مقام مقایسه سه عنصر تهاجم، دفاع عامل، دفاع غیر عامل عنصر دفاع غیر عامل هزینه و مخارج کمتری را دارد و از نظر اخلاقی و حس انسان دوستی مفهومی صلح دوستانه را به دنبال دارد..#

تهیه کننده: سرهنگ یحیی رحیمی راد - کارشناس ارشد اداره عملیات فرماندهی انتظامی استان مازندران


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون