نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/8/12      11:43:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:117


نسخه چاپی
آشنايي در فضاي مجازي، عامل جدايي
گروه استان ها- گلستان- مدام گوشی ام را چک می کرد و به من بی اعتماد شده بود، او نیز گوشی اش همیشه رمز داشت و به من نمی گفت؛ هر بار از او می پرسیدم چرا این طوری رفتار می کنی؟ "من که همان آدم سابقم"، او در پاسخم می گفت که کاش ازدواج نمی کرديم...

مهناز دختری 18 ساله در شرف جدایی از همسرش به دلیل اضطراب و استرس به مرکز مشاوره آرامش مراجعه کرده كه در گفت و گو با مددکار اجتماعی اين مرکز داستان زندگی اش را روایت کرد.

 مدت یک سال با پسری از طریق فضای مجازی دوست شده بودم. علیرضا 23 ساله اهل مشهد بود و از طریق گروه هایی که در تلگرام داشتم با هم آشنا شدیم، اولش به پیام هایش بی محلی می کردم اما گهگاهی وسوسه می شدم که ببینم به من پیام می دهد یا نه! هر بار که در گروه پیام خنده داری می گذاشتم از من تعریف می کرد.

در منزل ما روابط سردی بین من و خانواده ام حاکم بود همین باعث شد با او احساس شادتری داشته باشم هر بار به او فکر می کردم خنده روی لبانم می آمد. علیرضا خلاء عاطفی مرا پر می کرد اما نمی توانستم به او بگویم چون از وابستگی می ترسیدم.

سر کلاس توجه و تمرکز نداشتم چون گوشی در مدرسه ما ممنوع بود دلم می خواست زودتر تعطیل شوم و به خانه بروم و به او پيام بدهم.

تا اینکه کم کم از خصوصیات و ویژگی های اخلاقی همدیگر گفتیم، دلم می خواست با کسی حرف بزنم با او آرام بودم، هیچ چیز برایم مهم نبود، انگار در این دنیا فقط او برایم خاص بود، برایم بسته های اینترنت می خرید، حرف های عاشقانه و توجه های او و آنلاین بودنش فقط به خاطر من، مرا خوشحال می کرد.

توجهی که علیرضا به من داشت حتی خواهر و برادرهایم هم به من نداشتند یا شاید هم داشتند اما من به جز علیرضا کسی دیگر را نمی دیدم. کم کم برای اینکه از دستش ندهم مدام عکس های پروفایلم را عوض می کردم و با لباس ها و پوشش های مختلف عکس می گذاشتم او هم خیلی تعریف می کرد و می گفت می دانم در انتخابم اشتباه نکردم.

حرف های عاشقانه علیرضا روی قلب و فکر من تاثیر زیادی گذاشته بود، دلم می خواست کنارش باشم حرف هایش رمانتیک و عاشقانه بود و می گفت بدون من خودش را می کشد. می گفت هیچ وقت حرف از جدایی نزن، بعد از مدتي وقتي به خودم آمدم دیدم عاشقش شدم.

خانواده ام به رفتارهایم شک کردند به اینکه چرا تا صبح بیدارم و مدام گوشی دستم است من در درس هایم افت کرده بودم، مجبور شدم به خانواده ام بگویم من عاشق پسری شدم که از طریق فضای مجازی با او آشنا شدم، آنها خیلی مخالفت کردند و گفتند اجازه نمی دهیم تو راه دور ازدواج کنی و اینکه چطور به او اعتماد کنیم.

اما آنقدر لجباز بودم و خانواده ام را تهدید به فرار از منزل کردم كه بالاخره بعد از یک سال راضی شدند که علیرضا با خانواده اش به خواستگاری ام بیاید. عقد کردیم خیلی خوشحال بودم اما بعد از گذشت چند ماه دیگر خبری از حرف های عاشقانه نبود و علیرضا کم کم از من فاصله گرفت.

مدام گوشی ام را چک می کرد و به من بی اعتماد شده بود، او نیز گوشی اش همیشه رمز داشت و به من نمی گفت، وقتی هم در مشهد نزد خانواده اش می رفتم به من بی محلی می کردند، این رفتارها برایم خیلی سخت بود مخصوصا اینکه پدر و مادر او زیاد از من خوششان نمی آمد اما من به خاطر علیرضا به این رفتارها توجه نمی کردم.

هر بار از او می پرسیدم چرا این طوری رفتار می کنی؟ "من که همان آدم سابقم"، او در پاسخم می گفت که کاش ازدواج نمی کرديم، اشتباه کردیم عجله کردیم و کم کم با من سرد شد تا اینکه یک روز به من گفت هیچ حسی ندارد، همین باعث شد به او شک کنم.

یک روز متوجه شدم با دختری صحبت می کند و فقط قربان صدقه اش می رود انگار دنیا روی سرم خراب شده بود دلم می خواست زمین دهن باز کند و مرا ببلعد. نمی توانستم در این باره با خانواده ام صحبت کنم چون همسرم انتخاب خودم بود تا مدتی چیزی نگفتم فقط داخل اتاق گریه می کردم.

تا اینکه به خانواده ام گفتم و اعتراف کردم که اشتباه کردم و دیگر انگیزه ای برای زندگی ندارم.

آسیب شناسی، بررسی علل و عوامل فردی، خانوادگی و اجتماعی

عوامل فردی

1- نیاز به توجه و کمبود محبت از جانب همسریکی از دلایل روی آوردن به این گونه ارتباطات است.

2- عدم مهارت استفاده صحیح از فضای مجازی

3- عدم مهارت نه گفتن و پذیرش خواسته های نامعقول نظیر دوستی در شبکه های مجازی

4- وجود خلاء عاطفی و احساس تنهایی و نبود روابط دوستانه و نزدیک بین اعضای خانواده

5- اعتماد به نفس پایین که منجر به روی آوردن به روابط با جنس مخالف می شود

6- ضعف در اعتقادات مذهبی

7- عدم بلوغ عقلی و عاطفی

عوامل خانوادگی

1- سبک تربیت مستبدانه و سخت گیرانه در خانواده و عدم توجه به انتخاب فرزندان در ازدواج

2- عدم شناخت زوجین از یکدیگر و ضعف در برقراری مهارت ارتباط با همسر

3- دخالت خانواده همسر در زندگي

4- خیانت همسر و فساد اخلاقی وی

5- نبود فضای آرامش بخش و صمیمانه در محیط خانواده

6- عدم نظارت کافی والدین بر محیط کار فرزند

عوامل اجتماعی

1- نداشتن مهارت هاي زندگي و قدرت نه گفتن، مددجو نتوانست در برابر خواسته هاي غيرمنطقي ديگران مقاومت كند و درگيرآسيب هاي اجتماعي شد

2- عدم فرهنگ سازی مشاوره پیش از ازدواج در جامعه#

تهيه و تنظيم: مركز مشاوره آرامش معاونت اجتماعي استان گلستان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون