نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/8/12      15:8:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:221


نسخه چاپی
ضرورت توجه به اقدامات فرهنگی در پدافند غیر عامل
گروه استان ها- گلستان- شناسایی تهدیدات و خنثی سازی آن ها در سطوح مختلف جامعه از رسالت های مهم دستگاه ها است و باید این موضوع با جدیت و برنامه ریزی کافی پیگیری شود.


قدرت نرم با تکیه بر ایجاد جذابیت و استفاده از ظرفیت های فکری و فرهنگی برای به حرکت در آوردن دیگران در راستای اهداف مورد نظر از جمله مفاهیم جدیدی بوده که توجه بسیاری از اندیشمندان و محققان رشته های علوم سیاسی نظامی و امنیتی را به خود جلب کرده است.

از مهمترین عرصه های فعالیت جنگ نرم باتوجه به روش ها و ابزارهای آن، حوزه فرهنگی بوده که می تواند اثرات مخربی را به همراه داشته باشد لذا ضروری است ازسوی مسئولان سامانه دفاعی مطلوبی ترسیم شود تا پاسخگوی صحنه نبرد و کاهش هزینه بوده و توان سخت افزاری کشور را در برابر دشمنان افزایش دهد.

شناسایی تهدیدات و خنثی سازی آن ها در سطوح مختلف جامعه از رسالت های مهم همه دستگاه ها است و باید این موضوع با جدیت و برنامه ریزی کافی پیگیری شده و به سمت و سویی حرکت کنیم که با نهادینه سازی آن در جامعه، موجب زمینه سازی و از بین رفتن آسیب ها در بدنه جامعه شود.

مقام معظم رهبری در تعریف پدافند غیر عامل فرمودند "اگر پدافند غیرعامل نباشد، تمامی دستاوردهای فرهنگی، اقتصادی، علمی و سیاسی در یك نصف روز هدر می رود" لذا این جمله حکیمانه نشان از اهمیت بالای این حوزه دارد که می طلبد برای مقابله با هجمه های مختلف دشمنان، خود را آماده کنیم.

یکی از موارد بسیار مهمی که در خصوص پدافند غیرعامل باید به آن توجه کرد، حوزه اجتماعی و فرهنگی آن است. در عصری که دشمن مایوس از جنگ نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران به تهاجم فرهنگی روی آورده، مردم باید با بهره گیری از فعالیت های فنی و مدیریتی مبتنی بر فرهنگ جامعه، خود را از قرار گرفتن در دام بیگانگان مصون نگه دارند.

عوارض و پيامدهای جنگ سخت در شكل تلفات جاني و مالي و از بين رفتن سرمايه هاي ملی قابل مشاهده است اما جنگ نرم روی باورهای عمومی هدف گذاری می كند و عوارض آن حتی پس از فروكش كردن جنگ نرم در افكار عمومی باقی مانده و ممكن است در آينده زمينه ساز فتنه و يا جنگ نرم ديگری شود.

یکی از موارد تهاجم فرهنگی دشمنان استفاده حداکثری از فضای مجازی است، امروزه جوانان و نوجوانان بسیاری در این فضا حضور دارند لذا دشمن برای تغییر عقاید این قشر بزرگ برنامه ریزی کرده است. بنا به فرمایشی از رهبر فرزانه انقلاب "پدافند غیرعامل مثل مصونیت سازی بدن انسان است. از درون ما را مصون می‌کند، معنایش این است که ولو دشمن تهاجمی هم بکند و زحمتی هم بکشد و ضرب و زوری هم بزند، اثری نخواهد کرد" لذا همه سازمان های متولی و آحاد مردم باید با ارتقاء سطح دانش خود و بهره گیری از توصیه های پیشگیرانه، مانع از رسیدن بیگانگان به اهداف شوم خود در این حوزه شوند.

اهمیت پدافند غیرعامل در ناجا

در سال های اخیر و با توجه به اینکه بسیاری از تهدیدات از مرزهای جغرافیایی فراتر رفته و به داخل شهرها کشیده شده است، پدافند غیرعامل به عنوان یکی از موثرترین و پایدارترین روش های دفاع همواره مورد توجه قرار گرفته است، لذا نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با پیروی از بیانات گوهر بار فرمانده معظم کل قوا و با توجه به اهمیت روزافزون پدافند غیرعامل، با راه اندازی دبیرخانه تخصصی، اقدامات هدفمندی در این راستا انجام داده است.

تهدیدات علیه امنیت انسان، جرم و نا امنی در همه جا وجود دارد، لذا برای مقابله با آن دو راهکار متفاوت وجود دارد. راهکار اول برخورد قهری و راهکار دوم پیشگیری، که تجربیات متعدد بشر نشان از بالاتر بودن اثر بخشی راهکار دوم دارد. بر همین اساس هدف از اهمیت دادن به پلیس و پدافند غیرعامل برقراری امنیت عمومی و امنیت انسانی در سطح جامعه مبتنی بر پیشگیری های اجتماعی است که ناجا طی سالیان اخیر با تلاش مضاعف در این راستا موفق عمل کرده است.#


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون