نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/8/14      13:47:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:126


نسخه چاپی
نقش موثر "فرهنگ عمومی" در پیشگیری از جرایم و آسیب ها
گروه استان ها- گلستان- "فرهنگ عمومی"، فصل مشترک باورها و اعمال اجزای تشکیل دهنده یک جامعه است که می تواند به بروز رفتارهای هنجار یا ناهنجار منجر شود.
 

احترام به طرف مقابل در برخوردها، باعث جلب حس اعتماد وی نسبت به احترام کننده شده و در صورت فراگیری آن در هر منطقه، جامعه از مهمترین مولفه و پیش نیاز امنیت و آرامش اجتماعی یعنی اعتماد متقابل برخوردار است.

تلاش برای اشاعه فرهنگ اعتماد و احترام متقابل، تلاش در جهت افزایش سرمایه های اجتماعی است که این سرمایه اجتماعی با توجه به اینکه منجر به ارتقاء احساس امنیت و همدلی بخش های مختلف جامعه می شود، می تواند مورد توجه متولیان امر امنیت اجتماعی قرار بگیرد.

انسان به طور ذاتی و ساختاری خویشتن را دوست داشته و محترم می شمارد و نیز دوست دارد، مورد احترام دیگران قرار گرفته و در فرهنگ عمومی جامعه به عنوان فردی محبوب و با صفات خوب شناخته شود. از طرف دیگر همگی می دانیم آدمی دارای دو هویت فردی و جمعی است که بر اساس آن علاوه بر حب ذات، دیگران را نیز دوست داشته و تمایل به برقراری ارتباطات اجتماعی با مردم دارد.

فرهنگ "خود دوستی" و "دیگر دوستی" از عوامل رشد و توسعه انسان محسوب می شوند و به هر میزان که فرد بتواند این فرهنگ را در خود تقویت کند زمینه احترام و اعتماد متقابل را بیشتر فراهم می کند که خود از عوامل پایداری احساس امنیت عمومی است.

بنابراین تلاش در راستای احترام متقابل، تبلور، توسعه و شکوفایی خصلت های ذاتی انسان است. نکته قابل توجه در رابطه با احترام متقابل این است که نباید به تلاش فردی در این خصوص قناعت و اکتفا شود، بلکه برای تحقق کاهش فاصله اجتماعی بین گروه ها و افزایش ارتباطات، مناسبات و علایق و وفاق اجتماعی باید تلاش شود که احترام متقابل بصورت همه جانبه و فراگیر درآمده و تبدیل به فرهنگ عمومی شود.

برای نیل به این هدف باید نسبت به آموزش و فرهنگ سازی از کودکی تا بزرگسالی برنامه ریزی های هدفمندی توسط متولیان امر صورت گیرد و در منشورهای اجتماعی دستگاه های اجرایی با جدیت بدان پرداخته شده و رسانه های جمعی نیز با تمام توان و استفاده از ظرفیت های موجود در این راه گام بردارند.

در قرآن کریم و آموزه های اسلامی نیز توجه ویژه ای به فرهنگ عمومی و احترام متقابل در سطح جامعه شده است. خداوند در قرآن صریحا اعلام کرده است که ما بنی آدم را گرامی داشتیم و آنان را بر بسیاری از آفریدگانمان برتری دادیم؛ لذا انسان که مورد احترام و گرامی داشت پروردگار عالم قرار گرفته و به او کرامت ذاتی داده شده، شایسته است از سوی خود و دیگران نیز مورد تکریم و احترام قرار گیرد.

مادامی که فرد یا گروهی مورد احترام واقع شوند، علاوه بر احساس امنیتی که به آن ها دست می دهد، احساس هویت و شخصیت نیز نموده و خود را دارای اعتبار و ارزش می یابد و از این حس لذت می برد، لذا برای شخصیتی که برایش ایجاد شده احترام زیادی قائل است و همواره مراقب است تا مبادا با رفتار یا گفتاری ناهنجار این اعتبار به خطر بیفتد.

در نقطه مقابل آن، فردی که اعتبار و شخصیتی در جامعه برای خود و دیگران قائل نیست، هیچ سرمایه اجتماعی ندارد که نگران از دست دادنش باشد، بنابراین از کارهای ناپسند روی گردان نبوده و گاهی به انجام اقدامات ناهنجار افتخار هم خواهد کرد. لذا نقش عامل احترام و فرهنگ عمومی در تقویت رفتارهای مناسب و به دنبال آن تامین امنیت اجتماعی انکار ناپذیر است.

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در سال های اخیر با تقویت رویکرد جامعه محوری و پیشگیری اجتماعی از جرایم و آسیب ها با تکیه بر فرهنگ سازی و ارائه آموزش های لازم به شهروندان، اقدامات موثری داشته که آثار مثبت آن در سطح جامعه ملموس است. در واقع پلیس به این باور رسیده تا مردم و اجزای جامعه، خود در راستای تامین امنیت پایدار گام بر ندارند، هیچ سازمانی قادر به کنترل جامعه نبوده و در این راه خطیر موفق نخواهد شد.

اقدامات قهری و انتظامی ممکن است در کوتاه مدت نتیجه دهد اما برای از بین بردن زمینه های جرم و آسیب خصوصا بین نسل جوان و نوجوان و همچنین افزایش احساس امنیت، باید فرهنگ عمومی را ارتقاء داده و برای این هدف، آحاد جامعه و سازمان ها با تمام توان و امکانات تلاش کنند.#

نویسنده: "علی بهرامی"؛ معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان گلستان


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون