نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/8/14      15:17:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:129


نسخه چاپی
دیدار فرمانده مرزبانی ناجا با نماینده ولی فقیه در استان خراسان شمالی/ امنیت و آشنایی مرزنشینان با قوانین مرزی دغدغه مرزبانی
گروه ناجا- فرمانده مرزبانی ناجا در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان خراسان شمالی گفت: امنیت مرزی و آشنایی مرزنشینان با قوانین و مقررات مرزی و... از دغدغه های مرزبانی است.

به گزارش پایگاه خبری پلیس ، سردار "قاسم رضایی " در دیدار با حجت الاسلام و المسلمین " ابوالقاسم یعقوبی " نماینده ولی فقیه در استان خراسان شمالی اظهار داشت: با توجه به افزایش تهدیدات پیرامون مرزهای جمهوری اسلامی ایران و افزایش تولید مواد مخدر در کشور افغانستان، مرزبانان با تلاش و جدیت شبانه روزی از مرزها حراست و از هرگونه ناامنی در مرزها جلوگیری می کنند.

وی با اشاره به 1200 کیلومتر مرز مشترک استان خراسان شمالی با کشور ترکمنستان افزود:ایجاد بازارچه های مرزی در این استان باعث می شود تا هم به معیشت مرزنشینان کمک و هم روابط دو کشور بیشتر شود که مصداق بارز آن تعامل خوب دو کشور ایران و  جمهوری آذربایجان می باشد که در سال جاری در تحویل سال جشن مشترک نوروز با حضور مرزبانان در نقطه صفر مرزی بیله سوار برگزار شد که یک کار زیبای فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و دیپلماسی بود.

 سردار رضایی رابطه مرزبانان جمهوری اسلامی با دو کشور عراق و ترکیه را رضایت بخش عنوان و بیان کرد: در اربعین حسینی امسال با تعامل خوبی که با کشور عراق داشتیم، توافق شد که در راستای  تسهیل در تردد زائران ، مرزهای مشترک تقویت شود که در یک روز 550 هزار نفر زائر از مرزهای چهارگانه تردد داشتند که بی سابقه بوده است.

فرمانده مرزبانی ناجا بیشترین نقاط ورود مواد مخدر به کشور  را از مرزهای کشور پاکستان و افغانستان دانست و افزود:مرزبانان از ابتدای سال جاری تاکنون از ورود بیش از 57 تن مواد مخدر به کشور جلوگیری که با افزایش 60 درصدی کشف روبه رو هستیم.

 سردار رضایی با اشاره به آمادگی کامل مرزبانان استان در برقراری امنیت در مرزها خاطر نشان کرد: ایجاد بازارچه مرزی، آشنایی مرزنشینان با قوانین و مقررات مرزی و... از دغدغه های مرزبانی است و از طرفی نیاز است تا با پیگیری های مسئولان استانی جاده های مرزی را توسعه دهند.

امنیت ایران در منطقه ناامن خاورمیانه مرهون نیروهای نظامی و مرزبانی است

حجت الاسلام والمسلمین " ابوالقاسم یعقوبی" نیز  در دیدار با فرمانده مرزبانی ناجا به تبیین اهمیت و جایگاه مرزبانی در دین اسلام و جامعه دینی پرداخت  و افزود: امام سجاد (ع) می‌فرمایند: «کلُّ عینٍ باکیةٌ یومَ القیامَةِ إلاّ ثلاثَ عُیُونٍ: عَینٌ سَهَرَت فی سبیلِ الله، ِ وَ عَینٌ غَضَّت عَن محارِم ِاللهِ و عَینٌ فاضَت مِن خَشیةِ اللهِ» و تأکید می‌کنند هر چشمی در روز قیامت گریان است، مگر سه چشم؛ چشمی که درراه خدا بیدار مانده و نگهبانی داده است، چشمی که از حرام‌های الهی بسته باشد و چشمی که برای امام حسین (ع) یا ترس خدا گریسته است.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان شمالی  خاطرنشان کرد: در واقع ارزش کار مرزبانی به‌اندازه‌ای بالاست که در ردیف زائر و عاشق امام حسین (ع) و کسی که در دل شب با خداوند راز و نیاز می‌کند، است.

وی افزود: چشمی که در راه خدا بیداری می‌کشد برای اینکه دیگران در آسایش باشند دارای اجری برابر چشم گریان بر امام حسین (ع) است که چنین اجری نشان‌دهنده اهمیت و جایگاه مسئولیت مرزبانان است.

حجت الاسلام و المسلمین یعقوبی با اشاره به اشارات قرآنی به مرزبانی، خاطرنشان کرد: خداوند در آیه 200 سوره آل‌عمران می‌فرماید: «یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَصَابِرُوا وَرَابِطُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّکمْ تُفْلِحُونَ» و تأکید می‌کند ای کسانی که ایمان آورده‌اید در برابر مشکلات و هوس‌ها استقامت کنید و در برابر دشمنان نیز پایدار باشید و از مرزهای خود مراقبت کنید و از خدا بپرهیزید، شاید رستگار شوید.

وی اضافه کرد: بر اساس تفاسیر موجود یک معنای «رابطوا» دیده بانی و مرزبانی کردن است و این نشان می‌دهد کار و مسئولیت شما هم ریشه قرآنی دارد و هم در دعاها و بیانات ائمه به آن پرداخته شده است.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان شمالی  گفت: به عنوان مثال دعای عالیه المضامین امام سجاد (ع) که معارف والایی دارد اشارت‌های لطیف و دقیقی به فعالیت مرزبانی داشته و ریزه‌کاری‌های زیادی در این دعا وجود دارد؛ به‌گونه‌ای که گویی این امام همام در جبهه و مرز زندگی می‌کرده است.

حجت الاسلام و المسلمین یعقوبی ، با اشاره به امنیت موجود در ایران اسلامی، اظهار کرد: در شرایطی که اطراف ما همه درگیر هستند ایران در اوج امنیت به سر می‌برد و همه ما باید قدردان این امنیت باشیم.

وی با اشاره به نقش نیروهای نظامی، انتظامی و مرزبانی در ایجاد این امنیت، اظهار کرد: تلاش و سختکوشی و مقاومت و احساس مسئولیت در مرزبانی می‌تواند خاطره‌های خوشی برای خانواده‌ها و ملت ایران داشته باشد.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان شمالی ادامه داد:  آیا معجزه نیست که همه کشورها دست‌به‌دست هم دادند، شرق و غرب متحد شدند تا ام القرای جهان اسلام را در هم بکوبند ولی با قدرت الهی و همت عالی مردم این سرزمین هشت سال مداوم از وجب‌به‌وجب سرزمین خویش غیرتمندانه دفاع و شهدای بزرگواری را تقدیم کردند؛ اما یک وجب از این کشور را به دشمن ندادند و آنچه آن‌ها گرفته بودند را با تمام وجود دفاع کرده و پس گرفتند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در واقع یکی از برکات انقلاب اسلامی که باید بر روی آن حساب باز کرد حفظ امنیت و تمامیت ارضی است و مرزبانان ما باید با تیزبینی و دید عمیق همچنان حافظ این امنیت و آرامش بوده و در راستای ارتقای بیش از پیش آن تلاش کنند.#


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون