نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1398/8/18      15:4:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:238


نسخه چاپی
دستگیری کلاهبردار3 میلیاردی در رشت
گروه استان‌ها – گیلان – فرمانده انتظامی استان از شناسایی و دستگيري کلاهبردار3 میلیارد ریالی برداشت های اینترنتی در رشت خبر داد.

سردار "عزیز اله ملکی" در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس، در تشریح این خبر گفت: در پی دریافت پرونده‌هاي متعدد برداشت اينترنتي غيرمجاز در ماه‌ هاي اخير در سطح استان گيلان و حصول قرائني از خرج شدن وجوه نامشروع در صنوف طلا و ارز، شناسایي متهم يا متهمان در دستور کار ماموران پلیس فتا قرار گرفت.

این مقام انتظامی با بیان اینکه ماموران با انجام تحقیقات فنی و اطلاعاتی سرنخ‌هایی از متهم این پرونده‌ ها به دست آوردند افزود: برابر هماهنگی قضائی وی در حالی که در بازار زرگران رشت مشغول خرید طلا بود دستگیر شد.

فرمانده انتظامی گیلان با اشاره به اینکه متهم با استفاده از شگردهاي خاص و شناسایي افراد فقير، بلامکان و معتاد با خريد کارت‌هاي ملي و عابر بانک آنها و همچنین در اختيار گرفتن يک سيم کارت به نام آن‌ها اقدام به ايجاد درگاه‌هاي پشتيبان خدمات الکترونيک مالي مي‌کرد ادامه داد: متهم با طراحي لينک‌هاي خريد بيت کوئين(ارز ديجيتال) شهروندان را نسبت به ورود به لينک مزبور ترغيب و پس از درج اطلاعات حساب بانکی در درگاه مجعول، اقدام به سرقت اينترنتي موجودي حساب کاربران از طريق انتقال به کارت‌ هاي اجاره‌اي و در نهايت خريد کالا با آن کارت‌ ها مي‌کرد.

سردار ملکی تصریح کرد: متهم 35 ساله براي اقدمات غيرقانوني خود شامل کلاهبرداري اينترنتي(فيشينگ)، سرقت اينترنتي، پول شويي، جعل اسناد و... خانه اي در منطقه گلسار رشت مجهز به انواع تجهيزات رايانه‌اي و الکترونيکي در اختيار داشت و از آن منزل صرفاً براي اعمال غيرقانوني بهره‌برداري مي‌کرد.

ملکی اظهار داشت: در بازدید از منزل متهم تجهيزات هوشمند شامل چندين دستگاه گوشي، لپ تاپ و تبلت حاوي مستندات مجرمانه، اوراق بانکي، مدارک هويتي و مالي، 2 هزار و 700 دلار و نيز 2 ميليون تومان وجه نقد کشف شد.

فرمانده انتظامی گیلان با بیان اینکه در فرآيند مجرمانه متهم، افرادي به عنوان معاونت در جرم به همکاري با وی در شناسایي افراد نيازمند و معتاد اقدام می‌کردند بیان داشت: در بررسي ادله فيزيکي و ديجيتال متهم، تاکنون 17 تن از افرادی که با مدارک متهم درگاه پرداخت اينترنتي گشايش کرده اند و همچنين 102 نفر از کساني که اقدام به فروش کارت ملي به همراه کارت بانکي و سيم کارت خود به متهم اصلي کرده بودند شناسایي شده‌اند.

وی گفت: در بررسي فني اوليه ادله ديجيتال نرم افزار‌هاي گرافيکي جعل اسناد براي جعل مدارک هويتي و اکانت‌هاي متعدد در شبکه اجتماعي تلگرام برای ارتباط با مال باختگان کشف و مستند شده است.

این مقام انتظامی افزود: در تحقيقات مقدماتي، متهم بالغ بر 3 میلیارد ریال کلاهبرداری اینترنتی از شهروندان اعتراف کرده كه با توجه به مستندات پرونده مبالغ كلاهبرداري بسيار بيشتر از این مقدار بوده و تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد.

فرمانده انتظامی استان گیلان با اشاره به اینکه تاکنون 4 تن از متهمان اين شبکه دستگير شده‌اند از شهروندان خواست، اسناد هویتی و کارت‌های بانکی و حتی سیم کارت‌های تلفن همراه خود رابه هیچ وجه در اختیار دیگران قرار ندهند و در صورت مشاهده هرگونه مورد مشکوک مراتب را بلافاصله به پلیس 110 اطلاع دهند.#


انتهاي خبر // پایگاه خبری پلیس ایران

مشاهده خبر ارسال شده بعدفهرست اخبار مرتبط


نظر شما درباره اين خبر

 


  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • اخبار گوناگون