نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1393/3/20    16:44:0     کد خبر : 231510     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1393/3/20      16:44:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:6096همه آنچه در واحد وفادار پليس ويژه ايران، مي گذرد


گروه ناجا- امروز حيواني زبان بسته توانسته ياريگر انساني باشد که ادعاي جهان گيري دارد، حيواني که همگان در فرهنگ عامه، وفاداريش را مثال مي زنند، به دور از هر نوع ناپاکي که شايد موجب شود از آن دوري کنيم، ما دوري مي کنيم اما عده اي با مجانست با آن، حامل نظم و امنيت مي شوند.به گزارش خبرنگار پايگاه خبري پليس، اينکه در ميان ديوارهاي بلند ستاد فرماندهي يگاني که اقتدار نیروی انتظامی است، با هماهنگي و بدون پرسش و پاسخي براي گرفتن گزارش، آن هم از واحدي که نام و نشانش کمي رعب آور است، وارد شوي، يکي از جذابيت هاي شغل خبرنگاري است که گاه و بي گاه سراغ آدم مي آيد.

سوژه گزارش، مانورها و افراد و مسئول واحدي که قرار است موضوع گزارش باشند، همگي حاضر به يراق، تا خبرنگار و عکاس وارد محوطه خاص شوند؛ صداي سگاني که با ورود چند غريبه بالا مي رود، زبان راننده را به ذکر " يا ابوالفضل" باز مي کند.

زمين چمني مانند چمن استاديوم آزادي البته در قطع کوچک روبروي ما است، چند سگ به همراه مربيان به غريبه هاي تازه وارد نگاه مي کنند و البته از صداي آنان نيز نبايد غافل شد.

براي صحبت هاي اوليه و البته توجيه وارد اتاق مسئول " واحد سپکاي يگان هاي ويژه ناجا" مي شويم.

به گفته وي، امروز در اکثر کشورهاي جهان به دليل هوش، ذکاوت، حس بويايي بسيار قوي و قابليت بدني مناسب در بلاياي طبيعي و عمليات هاي تجسس، کمک به مصدومين و کنترل مواقع بحران، مراکز نظامي استفاده هاي زيادي از سگ ها مي کنند و ايران نيز از اين قاعده مستثني نيست، سگ ها قدرت جستجو و کشف داروها، مواد مخدر، مواد منفجره و حتي حضور در ميدان عمليات را نيز دارا هستند و يار پليس در ماموريت هاي حساس به شمار مي آيند.

واحد سپکاي (واحد سگ‌هاي پليس کارآگاهان ايران و سگ‌هاي پليس کنترل اجتماعات) يگان ويژه ناجا از سال 89 آغاز به کار کرده و آموزش هاي آنان نيز زير نظر کارشناسان مجرب ايراني، انجام مي شود.

فرمانده واحد سپکا، سگ هاي يگان ويژه را از دو نژاد ژرمن شيپه آلماني و مالينويز فرانسوي معرفي کرد؛ اين را هم بشنويد که سگ هاي فرانسوي براي رهايي گروگان و سگ هاي با نژاد آلماني براي کنترل و حضور در ماموريت هاي حساس، مانند ضد تروريست، آموزش هاي تخصصي ديده اند و توانايي قابليت شناسايي متهم را دارند.

به اينجا که رسيديم صداي سگ ها بالاتر رفت و اين نشان از مانوري کوچک داشت و مربياني که با سگ هاي دست آموز خود تمرين مي کردند؛ محوطه باز را به اتاق سروان ترجيح داديم و ادامه صحبت ها را گذاشتيم در ميان نمايش توانمندي هاي سگ هاي پليس؛ سگ فرانسوي گوش به فرمان مربي قد بلند و البته ورزيده خود از موانع عبور کرد، از ميان آتش پريد، سينه خيز رفت تا مانور نزديک شدن به سنگر گروگان گيران را انجام دهد و در نهايت تشويق شد و با حرکت دست، به آغوش مربي پريد و مورد نوازش قرار گرفت.

در ميان نمايش توانمندي واحد سپکاي يگان هاي ويژه ناجا، مسئول واحد، به توانايي دستگيري و بازداشت اين سگ ها اشاره کرد و حضور سگ هاي پليس را داراي بار رواني براي ميدان هاي عملياتي دانست، تا جايي که وقتي وارد صحنه مي شوند، در پراکندگي جمعيت و ايجاد وحشت براي مخلان نظم و امنيت تاثير گذار عمل مي کنند.

فرمانده واحد سپکا، به ماموريت هاي ضد تروريسم، ضد اغتشاش، رهايي گروگان، زنده يابي و به زودي توانايي کشف مواد منفجره اين واحد يگان هاي ويژه و آموزش هاي خاص و تکميلي آنها در اين زمينه اشاره و البته بر فرمان پذير بودن آنها نيز تاکيد کرد؛ سگ ها بدون دستور مربي هيچ عکس العملي نشان نمي دهند و همين امر باعث مي شد تا با خيال راحت ميان 5 سگي که محاصره ات کرده اند، بايستي و با مسئول واحد سگ های یگان ویژه ناجا، صحبت کني، گه گاه سر و صداهاي شان موجب برداشتن گوش و چرخاندن سر از حرف ها و صورت مسئول واحد مي شد اما اطمينان به مربي ها و حرف گوش کن بودن سگ ها آرامش خيال را به وجودت باز مي گرداند.

سگ هاي پليس بدون ترس از صداي تيراندازي و انفجار اقدام به انجام ماموريت هاي محوله مي کنند؛ سخن که به اينجا رسيد، مسئول واحد سپکا، حجت را بر ناامن کنندگان نظم و امنيت تمام کرد و گفت: با آموزش هايي که به واحد سپکاي يگان هاي ويژه ناجا داده شده، هيچ مخل امنيتي، در امان نيست.

در ادامه مصاحبه براي بازديد از محل نگهداري سگ ها وارد سوله مربوطه شديم، نه خبري از بوي بد و آزار دهنده، که از يک حيوان مي توان متصور است، بود و نه آلودگي هايي که ممکن است براي محلي چون سوله نگهداري سگ ها، وجود داشته باشد، همه جا پاکيزه بود و آب تميزي در جريان.

به قول وی، اين محل براساس استانداردهاي روز جهت جلوگيري از هرگونه بيماري، با کليه شرايط بهداشتي، درماني و تغذيه مناسب و تحت نظارت 24 ساعته دامپزشک است، واکسيناسيون مربيان و سگ ها بطور دائم و در زمان هاي مشخص انجام مي شود تا مبادا يک سهل انگاري و غفلت، موجب از ميان رفتن تلاش ها و سختي هاي مردان اين واحد يگان هاي ويژه ناجا شده و باعث از دست رفتن يکي از سگ هاي آموزش ديده شود.

گويا پيش از اين مواد غذايي سگ هاي حافظ نظم و امنيت از خارج کشور تامين مي شده اما امروز، نماد اقتدار نيروي انتظامي، خود به واحد سپکا سرويس مي دهد.

مفتخريم که در اين گزارش اعلام کنيم، يگان هاي ويژه ناجا، در حالي در توليد مثل و تکثير سگ هاي پليس به خودکفايي رسيده است، که فرمانده ناجا سردار احمدي مقدم همواره بيان مي کند که اگر کشورهاي خارجي، سگ در اختيار ايران مي گذارند آنان را عقيم کرده و اجازه توليد نسل را از آنها مي گيرند، اما امروز واحد سپکاي يگان هاي ويژه ناجا توانسته در توليد اين حيوان باهوش و البته شجاع و منعطف در ماموريت هاي سخت و حساس که ممکن است جان انسان در خطر باشد، به خودکفايي رسيده و حالا در واحد سپکاي يگاني که موسوم به شمشير در نيام ناجا است، صداهايي نحيف که نشان از وجود سگ هاي جوان و تازه متولد شده دارد، به گوش مي رسد.

تعامل واحد سپکا يگان ويژه با سگ هاي مواد مخدر و امداد و نجات

زير آفتاب و در زمين چمن تعبيه شده، چشم بر مانور سگان واحد سپکاي يگان هاي ويژه داريم و کمي از صداي پارس کردن آنها که البته يکي از موارد آموزش مربيان به سگ ها براي عمليات هاي ميداني، محسوب مي شود، دلمان مي لرزد؛ فرمانده سگ های یگان ویژه، به تعامل اين واحد با سگ هاي پليس مواد مخدر و امداد و نجات اشاره مي کند؛ به گفته وي، مربيان و کارشناسان اين واحدها، با هم همکاري آموزشي، تجهيزاتي و تجربي دارند.

وي ادامه مي دهد، از آنجاييکه واحد سگ هاي مواد مخدر يکي از واحد هاي نيروي انتظامي نيز محسوب مي شود، همکاري يگان ويژه و پليس مبارزه با مواد مخدر در راستاي انتقال تجربيات براي نگهداري و تغذيه سگ ها، بسيار زياد است.

در حال حاضر واحد سپکاي يگان هاي ويژه ناجا بصورت متمرکز در تهران فعال است، اما چون ماموريت سگ هاي پليس تنها در پايتخت خلاصه نشده و ممکن است وجودشان در ماموريت هاي استاني نيز احساس شود، به قول جناب سروان، اين واحد توانايي دارد تا سگ ها را در صورت نياز براي هر نقطه از کشور و حضور در ماموريت هاي رهايي گروگان و کنترل، با ماشين هاي مخصوص حمل اين حيوان، از مرکز اعزام کند.

صداي پارس، تمرينات مربيان، بالا و پايين پريدن ها و البته مورد تشويق قرار گرفتن هاي سگ هاي پليس هنوز ادامه دارد، تلاش هايي که بايد در قاب دوربين جاي مي گرفتند تا توانايي اين مظهر اقتدار ناجا، به رخ کشيده شود؛ توانمندي هايي که بايد در مقابلش زبان به " الله اکبر" باز مي کرديم، که بارالها! چه قدرتي در حيواني که قدرت نطق ندارد، قرار داده اي و حيواني ناطق چون انسان بايد از آن براي اجراي بهتر وظايفش ياري بگيرد.

به اينجا که رسيديم، مسئول واحد سپکا از تعجب و شگفتي مهمانان خارجي يگان هاي ويژه گفت و گفت: هيئت هاي خارجي بازديد کننده همواره از تجربيات ما مي پرسند و از آن استقبال مي کنند؛ آمادگي آموزش سگ هاي کشورهاي ديگر را داريم.

سگ هاي پليس، به سه زبان دنيا مسلط اند

هميشه براي بيننده مانورهاي سگ هاي پليس سوال است که، مربيان و سگ ها با چه زباني حرف همديگر را مي فهمند، اين سوال، شد پرسش بعدي از فرمانده واحد سپکا؛ وي زبان فارسي، آلماني و ازبکي را سه زبان فراگرفته شده توسط سگ ها دانست و گفت: البته بستگي دارد مربي هر سگ با چه زباني آموزش هاي تخصصي را به سگ ها داده باشد؛ استفاده از زبان بدن و حرکت فيزيکي و زبان فرانسوي نيز از مواردي محسوب مي شود که واحد سپکاي يگان ويژه را فرمان بر، کرده است.

گرچه آمار سگ هاي پليس گفته نشد، اما مسئول واحد سپکاي يگان هاي ويژه خيالمان را راحت کرد و گفت: همين تعداد نامعلوم، جوابگوي تمام ماموريت هاي ناجا هم در مرکز و هم در استان ها است.

در ميان حرف و سخن ها و تماشاي صفت خالقيت خداوند در سگ هاي يگان ويژه ناجا، اسامي به گوش رسيد که تا آن لحظه گفته نشده بود و از قضا هم نمي توانست اسم شخصي در آن حوالي باشد، باز پرسيديم؛ هر سگ اسم دارد، با آن اسم آشنا است و وقتي مربي، آن را به اسم صدا مي کند، به سمت مربي برمي گردد، از ميان 5 سگي که ديديم "دربي و ماکسي" توانايي هايشان را برايمان به نمايش گذاشتند و خود را به ما شناساندند.

سگ هاي پليس، فرمانده دسته دارند

سگ هاي يگان ويژه ناجا براساس اصل رعايت ترتيب و توالي در ماموريت ها، ابتدا براي دستگيري، بازداشت، ايجاد جو رواني و ... وارد صحنه نبرد مي شوند.

به قول فرمانده واحد سپکاي يگان ويژه ناجا، اگر لازم شود که سگ هاي پليس بصورت گروهي و دسته رزمي در صحنه ماموريت حاضر شوند، گوش به فرمان فرمانده گروه بوده و در يک مسير بصورت خط زنجير و با رعايت آموزه ها در ميدان داري ماموران پليس، به آنان کمک مي کنند.

سگ هاي پليس، ياريگر ماموران در انجام بهينه و درست وظايف هستند، وقتي فرمانده ناجا، يگان هاي ويژه را مشت بسته نيروي انتظامي و يا شمشير در نيام ناجا معرفي مي کند و در مقابل نوع رفتار اين يگان را هنرمندانه مي داند، يعني گرچه هر روز شاهد افزايش توان رزمي يگان هاي ويژه هستيم، اما اعلام اين نکته ضروري است، که اين مظهر اقتدار نيروي انتظامي هميشه با چهره سخت در مقابل مردم نيست و قرار هم نيست، که باشد، بلکه قرار است تنها فضا را براي مخلان ناامن کند و در مقابل امنيت و احساس آن را براي جامعه اي که سرمايه اجتماعي پليس محسوب مي شود، به ارمغان آورد.

فرمانده يگان هاي ويژه ناجا، سردار حسن کرمي نيز در گفتگو با خبرنگار پايگاه خبري پليس، واحد سپکا را يکي از واحدهاي جديد اين يگان دانست که تنها قرار است رعب و وحشت را در دل متجاوزان به حريم امن مردم، ايجاد کند.

کرمي تاکيد کرد: سگ هاي پليس، براي ماموريت هاي مختلف آموزش هاي حرفه اي و تخصصي ديده اند و مخلان نظم و امنيت حتي اگر فکر آشوب در سر داشته باشند، بايد با اين توانايي هاي يگان ويژه که واحد سپکا يکي از آنها محسوب مي شود، بر خود بلرزند.

مسئولان يگان هاي ويژه ناجا دلمان را محکم کردند که با وجود واحدهاي توانمند، شجاع و البته جديد يگان ويژه، اگر روزي دستي تصميم بگيرد که برآيد به ناامني و آشوب، آن دست در آستين مي شکند.

نويسنده: آزاده رضايي عادل


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر