نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1397/6/22    13:27:0     کد خبر : 283534     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/6/22      13:27:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:85نکاتی پیرامون ارتباط با نوجوانان و جوانان


گروه اجتماعی - والدین باید بدانند که گوش دادن به حرف ها و درد دل های فرزندان می تواند جلوی بسیاری از تهدید ها را بگیرد و از ایجاد فاصله بین خودشان و فرزندان جلوگیری کند.

 

خانه بایستی محل آرامش و جایی امن برای اعضای خانواده به ویژه فرزندان باشد؛ مناقشات، بحث ها و دعواها، صدمات و لطمات جبران ناپذیری بر فرزندان وارد می کند. این موضوع هشدار بسیار مهم خانواده ها است، که ناخواسته خانواده ها در خود و فرزندانشان تنش، اضطراب و استرس وارد کرده و نوجوان و جوان را از منزل گریزان می کنند. بنابراین خانواده ها باید توجه داشته باشند:

- از ناز پرورده کردن بی رویه و بی حد و حساب فرزندان باید اجتناب کنید.

- کاری را که نوجوانان می توانند خودشان انجام دهند، به جای آنها انجام ندهید.

- احترام متقابل و اعتماد متقابل مبنای یک رابطه برابرند، از کنترل کردن مستقیم دست بردارید، چون بیشتر آنها را گریزان می کند.

- از جنگ قدرت بپرهیزید و بدانید که جبر و زور اگر از ناحیه والدین باشد، تولید مقاومت می کند، و باعث ایجاد فاصله بین والدین و نوجوان می شود.

- از نوجوانان خود انتظارات واقع بینانه داشته باشید، روابطی فراهم آورید که نوجوانان بخواهند همکاری و ارتباط دوستانه فی ما بین باقی بماند.

- بگذارید به خود متکی شوند و قبول مسئولیت کنند.

- باید نوجوانان را به روش درست و بجا تشویق نموده تا قبول مسئولیت شان برای مشارکت در تصمیم گیری های مهم، اثرگذاری مثبت داشته باشد و این امر پیامدهای مثبتی چون مسئولیت پذیری، ایجاد حس خوبِ اعتماد بنفس نموده و هم می توان از خلاقیت و نوآوری نوجوانان و جوانان استفاده نمود.

- گوش دادن به حرفهایشان روشی برای کمک به آنها است تا با مشکلاتشان روبرو شوند، راحت تر آن را بازگو نموده و ترس از مسخره کردن را نداشته باشند.

- باید بیاموزیم که چگونه حس اعتماد نوجوان را نسبت به خودمان برانگیخته کنیم، اگر غیر از این باشد، او برای حل مسائل خود به دیگران مراجعه می کند.

- والدین باید الگوهای رفتاری خوب و درستی را به نوجوانشان بشناسانند تا الگوهای شخصیتی نامناسبی را برای آینده شان انتخاب نکنند.

- باید بین آزادی نوجوان و مراقبت از او تعادل برقرار باشد، رفتار نوجوانان در واقع تکرار رفتار والدین است، به مانند یک دوربین مخفی همه چیز را ضبط می کنند، در زندگی و موقعیتهای خاص استفاده می نمایند و زندگی آینده اش تحت تاثیر آن قرار می گیرد.

- والدین باید بدانند که گوش دادن به حرف ها و درد دلهای فرزندان می تواند جلوی بسیاری از تهدید ها را بگیرد، و از ایجاد فاصله بین خودشان و فرزندان جلوگیری کنند.

تهیه و تنظیم: رقیه یوسفی گرجی؛ کارشناس مشاوره معاونت اجتماعی- مازندران


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر