نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1397/7/1    17:21:0     کد خبر : 283843     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/7/1      17:21:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:436حجاب، تاج بندگي


گروه اجتماعی - بسیاری از زنانی که در کوچه و خیابان با وضع زننده و لباس نامناسب ظاهر می‌شوند یا در بین اقوام و مهمانی ها رعایت محرم و نامحرمی را نمی‌کنند در اثر نداشتن آگاهی است که اگر واقعاً اطلاع پیدا کنند رعایت می‌کنند.

 

حجاب، همان پوشش اسلامی به معنای پوشانیدن تمامی بدن و برجستگی های آن به جز گردی صورت و دست ها از مچ به پایین، توأم با رفتار و گفتاری است که منجر به خودنمایی جلب نظر نامحرم نشود بنابراین پوشش اسلامی می‌بایست دو مشخصه بارز داشته باشد.

الف) تمامي بدن و برجستگي ‌هاي آنرا بپوشاند به نحوي كه بجز گردي صورت و مچ دست ها به پايين، بقيه بدن در ديد و منظر ديگران قرار نگيرد.

ب) ساده، بي آلايش و آرايش، تنگ، بدن‌نما و... نباشد كه منجر به خودنمايي و جلب نظر ديگران شود.

براساس این تعریف از حجاب، مفهوم غلط بدحجابی و مصادیق آن روشن تر می شود. به عبارتی دقیق تر استفاده از لباس ها و تن پوش های تنگ و کوتاه، با رنگ ها، نوشته ها و نقش های محرک و آرایش های غلیظ و افراطی که اغلب با گفتار و رفتار تحریک آمیز همراه می باشد و نیز بعضاً استفاده از چادرهای نازک و بدن نما در برابر نامحرم از مصادیق اصطلاح غلط بدحجابی به شمار می آیند.

علل بدحجابی

 ناآگاهی

بسیاری از زنانی که در کوچه و خیابان با وضع زننده و لباس نامناسب ظاهر می‌شوند یا در بین اقوام و مهمانی ها رعایت محرم و نامحرمی را نمی‌کنند در اثر نداشتن آگاهی است که اگر واقعاً اطلاع پیدا کنند رعایت می‌کنند.

 تقلید کورکورانه

براي هر فرد سلیقه، نظر و ديدگاه خاصي وجود دارد و برخي از زنان خود را نسبت به ديگران در ضعف مي‌بينند و تحت تاثير پوشش آنها قرار مي گيرند و اقدام به تقليد كوركورانه در پوشش و حجاب خود مي‌كنند و سعي دارند تا خود را به شكل و ظاهر آنهادر آورند.

 علل روانی

عده‌ای بخاطر عقده‌های روانی و کمبودهای روحی است که در وجودشان احساس می‌کنند. با گمان واهی خود موی سر خودرا بیرون می‌ریزند و با ادا و اطوار و آرایش در خیابان و انظار عمومی ظاهر می‌شوند تا این کمبودهای روانی را جبران کنند.

برخی از نمادهای روانی و فردی علل بي حجابی

الف) هیستری

یکی از دلایل بي حجابی بیماری هیستری می باشد. در این بیماری فرد علاقه زیادی به جلوه‌گری دارد.

ب) عقده حقارت

فردی که در خانواده و جامعه مورد تحقیر قرار می گیرد می خواهد از راه جلوه دادن خود روی این عقده سر پوش بگذارد.

د) مازوشیسم 

علت دیگر گرایش به پوشش نا مناسب خود آزاری و مازوشیسم است. به خاطر آزار رساندن به خود خودش را در معرض حوادث برخاسته از فحشا و فساد می گذارد

ه) نیاز به ازدواج

جلوه گری برای پیدا کردن زمینه های ازدواج راه نامناسبی است که به بدحجابی کشیده شده و پیامدهای تاسف باری نیز برای طرفین به همراه خواهد داشت با توجه به اینکه اغلب این ازدواج های چهارراهی سر انجام خوبی نخواهد داشت و به جدایی و طلاق می انجامد.

برخي از علل اجتماعي شيوع بي حجابي

1) دوستان ناباب

علت بدحجابی بعضی از اشخاص به خاطر داشتن دوستان ناباب می‌باشد.

2) تهاجم فرهنگی

تهاجم فرهنگی بیگانه و خودباختگی علت دیگری برای ترویج بدحجابی و بی‌بندوباری در جامعه است.

3) مسامحه و بی‌توجهی

بعضی از مسئولان با عاملین به منکر و نیز عمل نکردن اکثر مردم به امر به معروف و نهی ازمنکر یکی دیگر از عوامل شیوع بدحجابی و سایر منکرات در سطح جامعه می‌باشد.

الف- پيامد هاي ناگوار بدحجابي

1- طلاق و تهديد خانواده

از پي آمدها ي زيان بار رعايت نكردن عفاف و حجاب، طلاق و جدايي زن و شوهر و از هم پاشيدن نظام خانواده است؛ طلاق در نظر اسلام مبغوض ترين حلال مي باشد كه تنها در صورت اختلافات حل ناشدني ضرورت مي يابد.

2- گرايش مردان به چند همسري 

از ويژگي هاي زنان، انحصارطلبي  است؛ اقتضاي يگانه معشوقه بودن زن آن است كه قلب همسرش كسي جزاو را نخواهد و قلبش تنها در گرو محبت و عشق او و فرزندانش باشد و هرگز سراغ زن نرود؛ اگر چه اين ميل طبيعي بايد تعديل شود. زندگي تك همسري بهتر وبا صفا تر است، مگر در مواقع ضروري و با رعايت شرايط خاصي به ويژه شرايط عدالت كه در قرآن و روايات اهل بيت برآنها تاكيد شده است.

3- تضعيف غيرت ناموسي

غيرت از فضيلت هاي الهي وانساني است كه همواره حافظ و نگاهبان ناموس خداوند، دين و آيين او و ناموس انسان و جامعه در برابر ضد ارزش ها و عوامل انحراف زا مي باشد كه نتيجه آن تأمين و استمرار شرف انساني و امنيت اجتماعي و نسل پاك بوده و منشأ فطري و آسماني دارد.

4- ايجاد اختلال رواني و عصبي 

بيماري هاي روحي و اختلال هاي رواني و عصبي ناشي از چند عامل است كه ريشه عمده آنها را بايد در جامعه ناپاک وخودنمايي زنان جست و جوكرد.

5- شيوع انحرافات

انسان ها اعم از مرد و زن  دربرابر امیال خود به سه گروه تقسيم مي شوند:

الف) كنترل و تعديل درسايه تقواي الهي واشباع آن از راه ازدواج

ب) افراط و زياده روي و انحراف

پ) تفريط و بي توجهي به اين ميل نفساني

آسیب های ناشی از بدحجابی

سقوط شخصيت 

حجاب، قانون فطرت است و سرپيچى از قوانين فطرى، زن را از هويت او خارج مى ‏سازد.

تزلزل در خانواده‏ ها يکى از آثار زيانبار بی ‏حجابى بانوان، تزلزل خانواده‏ هاست،

آثار و فوايد حجاب اسلامى بر گسترش امنيت اجتماعي عبارتند از :

  • آرامش روانى در افراد جامعه
  • کاهش چشمگير مفاسد فردى و اجتماعى در جامعه
  • حفظ نيروى کار
  • کاهش تقاضاى مدپرستى در جامعه به ويژه بين بانوان
  • حفظ ارزش‏ هاى انسانى مانند: عفت، حيا و متانت در جامعه
  • مبارزه با تهاجم فرهنگى غرب

تهيه وتنظیم: سرهنگ رجبعلي زعيم رحيم آبادي؛ جانشين فرماندهي انتظامي شهرستان بهاباد


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر