نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1397/7/7    12:45:0     کد خبر : 284174     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/7/7      12:45:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:463راهکارهايي در راستاي ترويج حجاب و عفاف در جامعه


گروه اجتماعی - نهادينه سازي عفت و حجاب در جامعه، امري مهم، ضروري و داراي نقش غير قابل انکار است، زيرا حجاب و عفت، نمادي از جهان بيني، ارزش ها و الگوهاي رفتاري افراد در فرهنگ ديني و جامعه اسلامي است.

 

 جامعه  اسلامي که بر محوريت توحيد شکل يافته و جامعه  مادي که لذت و رفاه را غايت حيات خود مي داند تفاوت اساسي وجود دارد. شاخص ها و اصولي که در جامعه  مادي جهت دست يابي به لذت ها به کار گرفته مي شود به طور طبيعي نمي توانند نمايانگر رشد اخلاقي و معنويت، فضايل انساني، ميزان فهم و تمايلات عمومي، التزام به رعايت آموزش هاي وحياني، سخت کوشي و مواردي از اين قبيل باشند.

بر همين اساس نيازمند تدوين شاخص هايي مي باشد که بتواند رشد معرفتي، اخلاقي و تربيتي و رفتاري را بر اساس مقياس اسلامي توضيح دهد، زيرا يک جامعه  اسلامي، زماني اسلام ناب مي شود که اصل حاکم بر سياست ها و برنامه ريزي آن، طبق آموزه هاي اسلامي باشد، نهادينه سازي عفت و حجاب در جامعه، امري مهم، ضروري و داراي نقش غير قابل انکار است، زيرا حجاب و عفت، نمادي از جهان بيني، ارزش ها و الگوهاي رفتاري افراد در فرهنگ ديني و جامعه اسلامي است.

نهادينه ساختن امر حجاب و عفاف در سطح جامعه يکي از مباني و اصول آموزه هاي اسلامي است که با يک نظم منطقي و بسيار زيبا به شکلي منظم و در يک چارچوب اسلامي و ديني بيان شده است . که در شش محور اين مباني و اصول ارائه مي شود.

راهکار اول: بالابردن سطح بينش و آگاهي

معرفي عظمت و شخصيت و کرامت انسان اعم از زن و مرد از جمله اموري است که به وفور در آموزه هاي اسلامي شاهد آن مي باشيم که در جهت بالابردن شخصيت و آگاهي انسان استعداد ها و شايستگي هاي او را يادآوري مي نمايد و راهکار هاي بالا بردن سطح بينش و آگاهي وي را بيان مي نمايد؛ از جمله اين امور عبارتند از:

1- روح و شخصيت حقيقي و برپايي آدمي در مسير کمال

کمال طلبي و دست يابي به سعادت و پيشرفت خصيصه پويايي روان هر انساني است، آموزه هاي اسلامي نيز به آن تصريح نموده و اشتياق شديد به کمال را از عالي ترين استعداد هاي انساني داشته است .

2- عوامل باز دارنده روح از رسيدن به کمال

استعدادها و قواي ظاهري و باطني آدمي اگر از راه صحيح مورد بهره برداري قرار گيرد، شکوفا تر و قوي تر مي شود و هرچه در برابر تحريکات و فعاليت ها پاسخ مثبتي نيابد ، به مرحله رکود مي رسد.

فطرت آدمي نيز همين گونه است، به عبارتي اندازه فطرت پاک آدمي به نداي حق و مناديان الهي گوش فرا دهد و پاسخ گويد، در راه رسيدن به کمال و اعتلاي شخصيت موفق تر است؛ و به هر اندازه که به نداي حق مناديان الهي بي اعتنايي نمايد، روح، پويايي، تحرک و نشاط خويش را از دست داده و راکد، ايستا و فرسوده مي گردد و اين امر در نهايت موجب سقوط شخصيت مي شود.

راهکار دوم : معرفي ارزش ها

آموزه هاي اسلامي جهت ترويج و نهادينه ساختن امر حجاب و عفاف، اموري را به عنوان امور ارزشي بيان نموده اند و مردم را به انجام آن امور تشويق و ترغيب کرده اند از جمله اموري که بسيار به آن تاکيد شده و از زمره امور ارزشي قرار گرفته اند ، عبارتند از :

1-عفت در پوشيدگي زن از نامحرم

از جمله آياتي که اين مسئله را بسيار تأکيد نموده آيه 31 سوره نور مي باشد.

2-پرهيز از جلوه­گري و تبرج

قرآن در دو آيه از آيات حجاب، از تبرج و خودنمايي زنان صحبت و آن را به محيط خانواده محدود کرده است که عبارتند از : آيه 33 سوره احزاب و آيه 60 سوره ي نور

3- پوشيدگي روابط

در الفاظ سراسر متين قرآن و آموزه هاي اسلام ، سفارش به پوشيدگي روابط همسران بسيار ديده مي شود. اين امر که به عنوان ارزش مورد تاکيد قرار گرفته بر اين تعلق گرفته است که روابط زناشويي همسران مي بايست کاملا پنهاني و به دور از نگاه ديگران، حتي فرزندان خانواده باشد که در اين خصوص مي توان به آيه 58 سوره مبارکه نور اشاره نمود .

4-تشويق به کاهش اختلاط زن و مرد

آموزه هاي اسلامي مکررا به کاهش اختلاط زن و مرد توصيه نموده اند که اين امر خود داراي حکمت ها و فلسفه هايي است، که يکي از دلايل آن پيشگيري از ايجاد فساد و فحشاء در سطح جامعه است و هرچه اين اختلاط کمتر باشد، ميزان جرايم و فساد نيز کاهش مي يابد

راهکار سوم: بيان آثار مثبت و سازنده ي عفاف و حجاب

بدون ترديد حجاب و پوشش، تأثيرات بسيار مثبتي بر روح و روان زن دارد، عفاف و پوشيدگي براي زنان، همچون سد و محافظي است که زن در سايه آن از هر ذلت و تحقيري در امان مي ماند، در اين راستا، آموزه هاي اسلامي ضمن تشويق زنان به پوشش و رعايت حريم عفت و حجاب به آثار مثبت و سازنده ي آن نيز اشاره نموده اند اين آثار عبارتند از:

1-حفظ زن و امنيت وي

در برخي از آيات مانند فراز آخر آيه 59 سوره احزاب مي فرمايد:

« اين کار براي اين که شناخته شوند و مورد آزار و اذيت قرار نگيرند بهتر است. »

2- ارزشمندي و بالا رفتن شخصيت زن

3-حفظ نهاد خانواده

4-ايجاد آرامش رواني

5-تعديل غريزه خودنمايي و تبرج

 

تهیه و تنظیم: سرهنگ دوم حسن عبدالرضایی کارشناس ارشد ادیان و عرفان معاونت اجتماعی فرماندهی- قم


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر