نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1397/7/24    8:46:0     کد خبر : 284896     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/7/24      8:46:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:635تاريخچه حجاب و عفاف در اديان،اقوام و ملل گذشته


گروه اجتماعی _ دانشمندان، تاريخ حجاب و پوشش زن را به دوران ما قبل از تاريخ و عصر حجر نسبت مي دهند.مورخان به ندرت از اقوام بدوي كه زنانشان داراي پوشش مناسب نبوده و يا به صورت برهنه در اجتماع ظاهر مي شدند ياد مي كنند.

 

 

بنابر گواهي متون تاريخي در اكثر قريب به اتفاق ملت ها و آيين هاي جهان، حجاب در بين زنان معمول بوده است؛ هر چند در طول تاريخ فراز و نشيب هاي زيادي را طي كرده و گاهي با اعمال سليقه حاكمان، تشديد يا تخفيف يافته است، ولي هيچگاه بطور كامل از بين نرفته است مورخان به ندرت از اقوام بدوي كه زنانشان داراي پوشش مناسب نبوده و يا به صورت برهنه در اجتماع ظاهر مي شدند ياد مي كنند.

دانشمندان تاريخ حجاب و پوشش زن را به دوران ما قبل از تاريخ و عصر حجر نسبت مي دهند كتاب (زن در آينه تاريخ) پس از طرح مفصل علل و عوامل تاريخ حجاب مي نويسد: با توجه به علل ذكر شده و بررسي آثار و نقوش به دست آمده پيدايش حجاب به دوران پيش از مذاهب مربوط مي شود و به اين دليل عقيده عده اي كه مي گويند (مذهب) موجب حجاب مي باشد، صحت ندارد، ولي بايد پذيرفت كه در دگرگوني و تكميل آن بسيار موثر بوده است.

پوشش زن در يونان و روم باستان

دايره المعارف لاروس درباره پوشش زنان يونان باستان مي گويد: زنان يوناني در دوره هاي گذشته صورت و اندامشان را تا روي پا مي پوشاندند اين پوشش كه شفاف و بسيار زيبا بود در جزاير كورس و امر جوس و ديگر جزاير ساخته مي شد زنان فينقي نيز داراي پوششي قرمز بودند سخن درباره حجاب در لابلاي كلمات قديمي ترين مولفين يوناني نيز به چشم مي خورد حتي بنيلوب همسر پادشاه عوليس فرمانرواي ايتاك نيز با حجاب بوده است زنان شهر ثيب داراي حجاب خاصي بوده اند بدين صورت كه حتي صورتشان را نيز با پارچه مي پوشاندند اين پارچه داراي دو منفذ بود كه جلوي چشمان قرار مي گرفت تا بتوانند ببينند.

در اسپارته دختران تا موقع ازدواج آزاد بودند ولي بعد از ازدواج خود را از چشم مردان مي پوشاندند نقش هايي كه بر جاي مانده حكايت مي كند كه زنان سر را مي پوشاندند خواه باكره و خواه داراي همسر باشند حجاب در بين زنان سيبري و ساكنان آسياي صغير و زنان شهر ماد و فارس نيز وجود داشته است زنان روماني از حجاب شديدتري برخوردار بوده اند به طوري كه وقتي از خانه خارج مي شدند با چادري بلند تمام بدن را تا روي پاها مي پوشانند و چيزي از برآمدگي هاي بدن مشخص نمي شود.

يكي از تاريخ نويسان غربي نيز شواهد زيادي دال بر وجود حجاب در بين زنان يونان و روم باستان آورده است او درباره (الهه عفت) كه يكي از خدايان يونان باستان است مي گويد آرتميس، الهه عفت است و عالي ترين نمونه و الگو براي دختران جوان به شمار مي آيد داراي بدني نيرومند و ورزيده و چابك و به زيور و عفت و تقوا آراسته است.

همچنين درباره مردم يكي از قبائلي كه نهصد سال قبل از ميلاد زندگي مي كرده اند آمده است: بالاتر از ارميان و در كنار درياي سياه سكاها بيابانگردي مي كردند آنها مردم وحشتي و درشت اندام قبائل جنگي نيمه مغول و نيمه اروپايي بسيار نيرومندي بودند كه در ارابه به سر مي بردند و زنان خود را سخت در پرده نگاه مي داشتند.

اين مورخ در جاي ديگر مي گويد: زنان فقط در صورتي مي توانند خويشان و دوستان خود را ملاقات كنند و در جشن هاي مذهبي و تماشاخانه ها حضور يابند كه كاملا در حجاب باشند.

همچنين از قول يكي از فلاسفه يونان باستان درباره شدت پوشش زن نقل مي كند: نام يك زن پاك دامن را نيز چون شخص او بايد در خانه پنهان داشت.

پوشش زن در ايران باستان

در مورد پوشش زنان ايران باستاني مطالب زيادي در تاريخ وجود دارد ويل دورانت درباره پوشش زنان ايران باستان و اين كه حجاب بسيار سختي در بين آنان رايج بوده است مي گويد: زنان طبقات بالاي اجتماع جرأت آنرا نداشتند كه جز در تخت روان روپوش دار خانه برون بيايند هرگز به آنان اجازه داده نمي شد كه آشكارا با مردان آميزش (اختلاط) كنند زنان شوهر دار حق نداشتند هيچ مردي را ولو پدر يا برادرشان باشد، ببينند. در نقش هايي كه در ايران باستان بر جاي مانده هيچ صورت زن ديده نمي شود و نامي از ايشان به نظر نمي رسد.

از دايرة المعارف لاروس نيز به دست مي آيد كه حجاب در بين مادها و پارس ها وجود داشته است همچنين در تفسير اثني عشري آمده است: ( تاريخ نشان مي دهد كه حجاب در فرس قديم وجود داشته است).

نصوصي كه بيانگر حجاب زنان ايران باستان است نشان مي دهد كه زنان در دوره هاي مختلفي چون دوره مادها، پارسي ها (هخامنشيان) اشكانيان و سامانيان داراي حجاب و پوشش بوده اند كه به چند نمونه آن اشاره مي شود:

دوره مادها

در كتاب پوشاك باستاني ايرانيان آمده: اصلي كه بايد در نظر داشت، اين است كه طبق نقوش برجسته و مجسمه هاي ماقبل ميلاد، پوشاك زنان آن دوره (مادها) از لحاظ شكل (با كمي تفاوت) با پوشاك مردان يكسان است.

وي در ادامه براي توضيح نقوش بر جاي مانده مي نويسد: مرد و زن به واسطه اختلافي كه ميان پوشش سرشان وجود دارد، از هم تميز داده مي شوند به نظر مي رسد كه زنان پوششي نيز روي سر خود گذارده اند و از زير آن گيسوهاي بلندشان نمايان است.

دوره پارسي ها (هخامنشيان)

پارسي ها به وسيله كوروش، دولت ماد را از ميان برداشته و سلسله هخامنشي را تأسيس كردند. آنها از نظر لباس همانند مادها بودند در مورد پوشاك خاص زنان اين دوره آمده است: از روي برخي نقوش مانده از آن زمان به زنان بومي بر مي خوريم كه پوششي جالب دارند پيراهن آنان پوششي ساده و بلند يا داراي راسته چين و آستين كوتاه است به زنان ديگر آن دوره نيز بر مي خوريم كه از پهلو به اسب سوارند. اينان چادري مستطيل بر روي همه لباس خود افكنده و در زير آن يك پيراهن با دامن بلند و در زير آن نيز پيراهن بلند ديگري تا به مچ پا نمايان است.

دوره اشكانيان

در اين دوره نيز همانند گذشته حجاب زنان ايراني كامل بوده است در اين باره چنين مي خوانيم: لباس زنان اشكاني پيراهني بلند تا روي زمين، گشاد، پرچين، آستين دار و يقه راست بوده است. پيراهن ديگري داشته اند كه روي اولي مي پوشيدند و قد اين يكي نسبت به اولي كوتاه و ضمنا يقه باز بوده است روي اين دو پيراهن چادري سر مي كردند.

در جاي ديگر آمده است چادر زنان اشكاني به رنگ هاي شاد و ارغواني و يا سفيد بوده است. گوشه چادر در زير يك تخته فلزي بيضي منقوش يا دكمه كه به وسيله زنجيري به گردن افكنده شده، بند است. اين چادر به نحوي روي سر مي افتد كه عمامه ( نوعي كلاه زنانه) را در قسمت عقب و پهلوها مي پوشانيده است.

در كتاب پارتيان نيز آمده است زنان عهد اشكاني قبايي تا زانو بر تن مي كردند با شنلي كه بر افكنده مي شد و نيز نقابي داشتند كه معمولا به پس سر مي آويختند.

دوره ساسانيان

در اين دوره اردشير پسر بابك با استفاده از ضعف اشكانيان سلسله ساسانيان را بنيان نهاد و دين زرتشت را دين رسمي كشور قرار داد. اوستا را ترجمه و آتشكده هاي ويران را بازسازي نمود زنان در اين دوره كه احكام ديني زرتشتيان در كشور اعمال مي شده است همچنان داراي حجاب كامل بودند در مورد پوشاك زنان چنين آمده است:

چادر كه از دوره هاي پيش مورد استفاده بانوان ايران بوده است در اين دوره نيز به صورت مختلف مورد استعمال داشته است.

حجاب زنان در اين دوره چنان اهميتي داشت كه حتي لباس هنر پيشگان زن، مانند لباس هاي بلند ساير بانوان تا پشت پا كشيده شده است براي اثبات توجه زنان در اين دوره به حجاب كافي است اين نقل تاريخي را از منابع اسلامي مرور كنيم: هنگامي كه سه تن از دختران كسري، پادشاه ساساني، را با ثروت فراواني از اموال براي عمر آوردند شاهزادگان ايراني را در برابر عمر در حالي كه با پوشش و نقاب خود را پوشانده بودند، ايستادند، خليفه دستور داد با آوازي بلند بر آنان فرياد كشند كه پوشش از چهره بر گيرند تا مسلمانان آنها را ببينند و خريداران پول بيشتري به پاي آنها بريزند دوشيزگان ايراني از برهنه كردن صورت خودداري كردند و مشت بر سينه نماينده عمر زدند و آنان را از خود دور ساختند خليفه خشمناك شد و خواست تا با تازيانه آنان را بيازارد در حاليكه شاهزادگان ايراني مي گريستند.

حضرت علي (ع) به عمر فرمود: در رفتارت مدارا كن، از پيغمبر خدا (ص) شنيدم كه مي فرمود: بزرگ و شريف هر قومي را كه خوار و فقير شده گرامي بداريد عمر پس از شنيدن فرمايش حضرت علي (ع)‌ آتش خشمش فرو نشست سپس حضرت اضافه كرد: با دختران ملوك نبايد معامله دختران بازاري (كنيزان) كرد.

پوشش زن در اديان بزرگ الهي

حجاب در شريعت حضرت ابراهيم (ع)

در آيين مقدس حضرت ابراهيم (ع) مسأله پوشش زنان، حائز اهميت بوده است. در كتاب تورات چنين مي خوانيم (رفقه) چشمان خود را بلند كرده و اسحاق را ديد و از شتر خود فرود آمد زيرا از خادم پرسيد: اين مرد كيست كه در صحرا به استقبال ما مي آيد؟ خادم گفت: آقاي من است پس برقع خود را گرفت و خود را پوشانيد.

از اين بيان روشن مي شود كه پوشش زن در مقابل نامحرم در شريعت حضرت ابراهيم (ع) وجود داشته است؛ زيرا (رفقه) در مقابل اسحاق كه به او نامحرم بود از شتر پياده شد و خود را پوشاند تا چشم اسحاق به او نيفتد.

حجاب در آيين يهود

در اصول اخلاقي تلمود كه يكي از كتاب هاي مهم ديني و در حقيقت فقه مدون و آيين نامه زندگي يهوديان است آمده اگر زني به نقض قانون يهود مي پرداخت چنانچه مثلا بي آنكه چيزي بر سر داشت به ميان مردم مي رفت يا با هر سخني از مردان درد دل مي كرد يا صدايش آنقدر بلند بود كه چون در خانه اش تكلم مي نمود. همسايگانش مي توانستند سخنان او را بشنوند در آن صورت مرد حق داشت بدون پرداخت مهريه او را طلاق دهد.

حجاب در آيين مسيحيت

در انجيل در رساله پولس به تيموتاوس مي گويد: و همچنين زنان خود را بيارايند به لباس حيا و پرهيز نه به زلف ها و طلا و مرواريد و رخت گران بها بلكه چنان كه زناني را مي شايد كه دعواي دينداري مي كنند به اعمال صالحه.

همچنین در كتاب انجيل آمده است پولس در رساله خود به قدنتيان تصريح مي كند: اما مي خواهم شما بدانيد كه سر هر مرد، مسيح است و سر زن، مرد و سر مسيح خدا هر مردي كه سر پوشيده دعا يا نبوت كند سر خود را رسوا مي نمايد اما هر زني كه سر برهنه دعا كند سر خود را رسوا مي سازد زيرا اين چنان است كه تراشيده شود. زيرا اگر زن مي پوشد موي را نيز ببرد و اگر زن را موي بريدن يا تراشيدن قبيح است بايد بپوشد زيرا كه مرد از زن نيست بلكه زن از مرد است و نيز مرد از زن نيست بلكه زن از مرد است و نيز مرد به جهت زن آفريده نشده بلكه زن براي مرد از اين جهت زن مي بايد عزتي بر سر داشته باشد به سبب فرشتگان... در دل خود انصاف دهيد آيا شايسته است كه زن ناپوشيده نزد خدا دعا كند پس در جايي كه براي دعا بايد سر زن پوشيده باشد به هنگام روبرو شدن با نامحرم پوشش سر لازم تر خواهد بود.

 

تهیه وتنظیم: سروان علیرضا زارعان؛ کارشناس معاونت اجتماعی - اصفهان


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر