نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1397/8/14    10:31:0     کد خبر : 285781     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/8/14      10:31:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:408عفاف و حجاب و تاثیر آن در موفقیت افراد


گروه اجتماعی - رسیدن به قله های موفقیت در ابعاد مختلف زندگی نیازمند امنیت روانی است و امنیت روانی و اخلاقی با داشتن عفاف و حجاب محقق خواهد شد .

 

بدون شک عفاف و حجاب را می توان از عوامل موثر در امنیت اخلاقی و روانی افراد در جامعه محسوب کرد، حجاب در معنای عام شامل پوشش و رفتار ارتباطی مناسب زنان و مردان است. بدپوششی و عدم رعایت حجاب زمینه های بروز و ظهور فساد و از بین رفتن ارزش های اخلاقی در هر جامعه ای است، موفقیت افراد در گرو داشتن امنیت اجتماعی و امنیت فردی است به همین دلیل اشخاصی که از امنیت روانی مناسب بهره مند نباشند نمی توانند در حوزه های تحصیلی، اقتصادی، شغلی، ورزشی و ... توفیقات لازم را داشته باشند.

مقدمه

حجاب در افراد جامعه خصوصاً زنان باعث می شود محیط خانواده و اجتماع در آرامش و به دور از آسیب های احتمالی باشد. حجاب باعث می شود بسیاری از تخلفات و ناهنجاری ها از زندگی فرد دور شود. همان طور که بسیار شنیده ایم حجاب برای فرد مصونیت به وجود می آورد نه محدودیت، مصونیتی که در سایه آن افراد می توانند در حوزه های مختلف زندگی موفق باشد. در جامعه اسلامی ایران حجاب به عنوان یک ارزش محسوب می شود که علاوه بر تحکیم بنیان خانواده، موفقیت اعضاء خانواده را رقم می زند.

حجاب قطعاً یک پشتوانه نیرومند و قوی برای پیشرفت فرد از جنبه های علمی، فکری و فرهنگی می باشد. در کشور ما علاوه بر تاثیراتی که شرع مقدس اسلام بر مسئله حجاب دارد، قانون نیز به حجاب به عنوان یک هنجار اجتماعی نگریسته و برای آن ضمانت اجرا تعیین و عدم رعایت حجاب را به عنوان یک هنجار شکنی محسوب و مجازات حبس و جزای نقدی برای آن در نظر گرفته است.

حجاب و تاثیر آن بر امنیت اجتماعی و روانی

متاسفانه امروز یکی از مشکلات عمده ای که جوامع را درگیر کرده موضوع گسترش انحرافات اجتماعی است، موضوع انحراف اجتماعی در جوامعی که ارزش های دینی واخلاقی و فرهنگی بر آن حاکم می باشد از پیچیدگی بیشتری برخوردار بوده و به همین دلیل موجبات جریحه دار شدن وجدان جمعی می شود.

انحراف اجتماعی به معنی کجروی و تخطی از ارزش ها و هنجارهای اجتماعی است همان طور که گفته شد موضوع حجاب به عنوان یک هنجار در جامعه اسلامی ما مطرح می باشد، حجاب علاوه بر اینکه یک تکلیف دینی است بعنوان یک هنجار اجتماعی نیز محسوب می شود.

بر همین اساس آنچه به امنیت عمومی یک جامعه خدشه وارد می کند و موجب نگرانی عمده افراد می شود همین هنجارشکنی ها و بر خلاف قانون، فرهنگ و عرف یک جامعه عمل کردن می باشد . لذا افرادی که بدون حجاب در جامعه حاضر می شوند علاوه بر اینکه بر تکلیف دینی خود عمل نکرده اند برخلاف قانون و هنجارهای اجتماعی اقدام می کنند و این عمل آنها وجدان عمومی جامعه را جریحه دار و موجبات ناامنی را فراهم می کنند.

به همان اندازه که عدم رعایت حجاب در امنیت جامعه اثرگذار می باشد وقتی فرد در جامعه ای زندگی می کند که غالب افراد آن جامعه حجاب را به عنوان یک هنجار و بالاتر از آن به عنوان یک تکلیف دینی پذیرفته اند و همین فرد می خواهد برعکس مسیر حرکت کند قطعاً دچار مشکلات و ناامنی خواهد شد.

نتیجه گیری

این موضوع که هرگونه موفقیت در حوزه های مختلف زندگی از جمله کار، تحصیل، ورزش، تفریح و ... در سایه امنیت به دست خواهد آمد بر هیچ فردی پوشیده نیست و تا زمانیکه افراد در جامعه از امنیت اجتماعی و روانی مناسب برخوردار نباشند نمی توانند هیچگونه موفقیتی داشته باشند و یا اگر هم توفیقی بدست بیاورند آن توفیق پایدار نخواهد بود. از طرفی آسیب های اجتماعی و ناهنجاری ها از عوامل مهم در ناامن کردن جامعه می باشند جامعه ای که در آن آسیب های اجتماعی و کج رفتاری باشد قطعاً آن جامعه ایمن نیست.

هنجارشکنی هم به نوعی برخلاف عرف، فرهنگ و قانون عمل کردن جامعه می باشد وقتی گفته می شود حجاب به عنوان یک ارزش مورد قبول اکثریت جامعه قرار گرفته و قانونگذار نیز برای عدم رعایت آن مجازات تعیین کرده است .پس بی حیایی و بی حجابی هم دقیقاً برخلاف قانون عمل کردن محسوب می شود و یک ناهنجاری است که هم بر امنیت جامعه و هم بر امنیت روانی افراد اثرگذار است.

آنچه از این مطالب نتیجه گیری می شود این است که با رعایت حجاب در جامعه علاوه بر اینکه به تکلیف دینی و شرعی عمل شده، هنجارهای قانونی جامعه نیز مورد توجه قرار گرفته و در ایجاد جامعه ایمن که لازمه موفقیت در حوزه های مختلف زندگی است نیز قدم برداشته ایم. حجاب به عنوان یک ارزش و یک هنجار در ارتقاء امنیت جامعه و امنیت فرد موثر است و در سایه امنیت، افراد می توانند پله های موفقیت را طی کنند.

نویسنده: سرتیپ دوم ستاد پاسدار کامرانی صالح؛ فرمانده انتظامی استان همدان


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر