نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1397/8/27    18:30:0     کد خبر : 286223     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/8/27      18:30:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:411نقش عفاف و حجاب در سلامت جامعه


گروه اجتماعي- حجاب اسلامی مفهومی برآمده از قرآن کریم و فقه اسلامی و ساخت یافته در فرهنگ اسلامي که ناظر به پوشش شرعی در مقابل نامحرم، به ویژه برای زنان است.

 

حجاب گاه برگرفته از احکام شرع و گاه مربوط به قراردادهای اجتماعی و شرایط موقعیتی فرد است. حجاب یکی از احكام اسلامي است و این موضوع در تعدادی از حکومت‌ها، سبب اختلافات سیاسی و پیشنهادهایی در رابطه با ایجاد محدودیت برای حجاب شده است.

مقوله بی حجابی امروز به یک معضل کاملاً مشهود در جامعه درآمده؛ معضلی که فقط برای افراد بی‌حجاب مشکل ایجاد نمی کند، در واقع آسیب‌هایی که از بی‌حجابی ناشی می‌شود، تمام اعضای جامعه در را بر می‌گیرد.

حجاب و عفاف که یک دستور دینی است از مسائل مهم و کلیدی جامعه ما به شمار می آید و با بسیاری از مسائل پیوند خورده و دارای ابعاد سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است. این مسئله از آن جهت که خطابش با زنان است، به نیمی از جمعیت جامعه مربوط می شود و از آن جهت که در تنظیم روابط زن و مرد نقش دارد، به همه افراد جامعه ارتباط پیدا می کند. این حکم از آثار و برکات و نقش آفرینی های خاصی برخوردار است و اگر حقیقت آن برای انسان ها روشن و آشکار شود، بعید است که فطرت های سالم و خداخواه، تسلیم آن نشوند و آن را اطاعت نکنند.

رعایت حجاب نه تنها برای خود زن ارزش می‌ آفریند، بلکه می تواند خانواده، اجتماع و ... را نیز تحت تاثیر قرار دهد؛ بی توجهی به این مقوله نیز پیامدهایی منفی را به همراه دارد. شناخت تاثیر حجاب و نقش آن در کاهش آسیب های اجتماعی می‌تواند مسیر حرکت جامعه را به سوی ترقی و تعالی هموار سازد.

مسئله پوشش و حفظ عفاف، خاص دنیای اسلام و حتی ادیان دیگر نیست؛ بر اساس زمینه فطری، حتی جوامع اولیه و به دور از تمدن و مذهب نیز آن را مورد توجه خود قرار داده اند.

از آموزه های قرآنی این معنا به دست می آید که عفت و پاکدامنی، به معنای چیرگی عقل و مدیریت مهار قوای شهوانی به دست آن است، این حالت اگر به شکل ملکه ای در نفس انسانی درآید، شخص در حالتی قرار می گیرد که به سادگی تهییج نمی شود و قوای نفسانی نمی تواند سرکشی کند و او را به سوی گناه سوق دهد.

از نظر اسلام، همان اندازه که انسان نسبت به ایمان و عمل صالح خود مکلف و موظف است، همچنین نسبت به ایمان و اعمال دیگران نیز مسئولیت دارد؛ زیرا اسلام، دینی اجتماعی است و حوزه های فردی آن تا حوزه های اجتماعی کشیده شده و ایمان واقعی جز به رهایی از خود و دیگران معنا نخواهد یافت.

از این رو بر هر فردی این مسئولیت نهاده شده تا با حفظ حجاب، مانع از برانگیخته شدن هوای نفسانی دیگران شود بنابراین حجاب برای مرد و زن یک مسئولیت است. حجاب و پوشش اسلامی یکی از اوامر انسان ساز الهی و یکی از احکام حیات بخش اسلام در زندگی طیبه است و منطبق بر فطرت بشر و مبتنی بر نیازها و شرایط روانی او و زمینه ساز پویایی و کمال انسانی خواهد بود.

حیا و عفت، خصلتی انسانی است و آدمیان به حکم نهاد و آفرینش خویش بدان رغبت دارند. هنوز قوانین جهانی بر لزوم جلوگیری از کارهای خلاف عفت تاکید دارند، اگر چه رعایت آن در همه جا یکسان نیست و میزان به فعلیت رسیدن آن در افراد مختلف است. از پیامدهای زیانبار رعایت نکردن عفاف و حجاب، طلاق و جدایی زن و شوهر و از هم پاشیدن نظام خانواده است؛ طلاق در نظر اسلام منفورترین حلال ها می باشد که تنها در صورت اختلافات حل ناشدنی ضرورت می یابد.

معیارهایی از قبیل ایمان، آراستگی به فضایل اخلاقی و انسانی، اصالت خانوادگی و امثال اینها را برای انتخاب همسر شایسته، مقرر فرموده و حقوق و وظایفی را برای زوجین مشخص کرده است.

بدحجابی یا بدپوششی یا بی حجابی همگی از آثار غفلت است و هتک حریم حجاب و پوشش عفیفانه،ناشی از ضعف غیرت و نیز عدم احساس مسئولیت پدران و مادران و همسران می باشد که افراد جامعه را به سمت هوس های نفسانی سوق داده و باعث تباهی اخلاق آنان می شود.

ازدواج در واقع پیوند، اتحاد و مصاحبت روحی و جسمی زوجین است و این اتحاد در صورتی محقق می شود که دو روح در ابعاد والای انسانی از سنخیت و شباهت برخوردار باشند؛ لذت گرایی و آزادی غیر معقول زنان باعث یکسری ناهنجاری های اجتماعی شده که به از هم پاشیدگی خانواده ها منجر می شود.

بی بند و باری های بیش از حد در اجتماع، از یک سو باعث ایجاد ناهنجاری های اجتماعی و در نتیجه رواج دوستی های نامشروع می شود به گونه ای که کانون خانواده را مورد هدف قرار داده و در نتیجه پایه و رکن زندگی شیرین متزلزل می کند. خودنمایی دختران سبب انتخاب و گزینش غلط و نادرست آنان در ازدواج می شود و غفلت از معیارهای اصولی و سازنده در انتخاب همسر، مانع واقع بینی و در نتیجه پس از ازدواج و گذشت مدت زمانی متوجه شکست در ازدواج شده و به تدریج میان آنان فاصله می افتد و سرانجام کارشان به طلاق می انجامد.

انتقام جویی، خودآرایی و نمایش جاذبه های زنانه موجب می شود جوانان مجرد، از ظواهر آراسته و آرایش شده آنها فریب خورده و شیفته آنها شوند و پس از ازدواج و چند روز و سال دریابندکه همسرشان شایسته محبوبیت نبوده و در این پیوند زناشویی ناموفق و دچار زیان شده اند، در این صورت، عشق تبدیل به نفرت و دشمنی می شود و در صدد انتقام بر می آیند و ضمن تحقیر سرزنش و عیب جویی و سوءظن به همسران خود، در نهایت آنان را طلاق می دهند.

طرح حجاب از طرف مکتب مترقی اسلام، بیانگر آن است که حضور زن را در جامعه پذیرفته و برای سلامت این حضور، حجاب را مطرح می کند. با رعایت حجاب و عفاف از طرف مردان و زنان (به ویژه بانوان در زمینه حفظ حجاب) جامعه از بسیاری از خطرات حفظ خواهد شد و مهمتر از همه اینکه با حفظ حجاب کیان خانواده که اصلی ترین نهاد اجتماع است در معرض خطر قرار نمی گیرد.

برای رسیدن به این منظور باید فرهنگ حجاب در جامعه گسترش پیدا کند، و در این امر دولت، خود مردم، رسانه های گروهی می توانند نقش مؤثری بر ترویج حجاب داشته باشند که در صورت تحقق این موضوع جامعه از خطرات حفظ و آسیب های اجتماعی کاهش می یابد.

 

فرمانده انتظامي استان لرستان؛ سرتيپ دوم ستاد پاسدار حاجي محمد مهديان نسب

 


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر