نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1397/9/11    15:53:0     کد خبر : 286716     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/9/11      15:53:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:835ریشه های بدپوششی و راه های پیشگیری از آن


گروه اجتماعی- تولیدات رسانه ‏ای می‏ توانند منجر به افزایش آگاهی و تغییر نگرش در مخاطب شوند به همان اندازه نیز می‏توانند نیازها و الگوهای جدیدی در نحوه ‏پوشش و سبک زندگی را در بیننده تداعی کنند.

 

بی تردید پدیده «بد پوششی» یکی از معضلات و ناهنجاری های فرهنگی کشور در دوران حاضر است که باید بررسی و مطالعه آن را در ردیف معضلات دیگری چون تورم، بیکاری، اعتیاد و ... قرار داد و برای حل آن چاره اندیشی کرد. وضعیت نابهنجار برخی از زنان و دختران امروز، به گونه ای است که فاصله کمی با بی حجابی دارد و حتی می توان آن را نوعی «کشف حجاب نوین» نامید که در روایت مربوط به علائم آخرالزمان از آن به "کاسیات عاریات یا كاشفات عاریات" تعبیر شده است.

امروزه بر هیچ خردمندی پوشیده نیست که جبهه کفر و استکبار در نظر دارد بار دیگر از تجربه تاریخی و تلخ اندلس بر ممالک اسلامی، به خصوص جمهوری اسلامی ایران استفاده کند. آن هم با بهره گیری از فن آوری ها، تکنیک های نو و به کارگیری ابزار های شنیداری و نوشتاری از جمله ماهواره ها، داستان ها، فیلم ‏ها و سریال های به ظاهر خانوادگی، عشقی و حتی اکشن سعی در ترویج و القاء تفکرات شوم خود به قصد تخریب و تزلزل اعتقادات مذهبی جوامع و سوق به مقصد مورد نظر خویش و دستیابی به استثمار جوامع و حکومت ها می کند. بی گمان برنامه های آنان، از بین بردن حجاب اسلامی و جایگزین ساختن مدها و الگوهای غربی است.

ریشه های پدیده بد پوششی

1- تهاجم فرهنگی غرب

همانگونه كه می دانیم همزمان با آغاز پیروزی انقلاب اسلامی ناقوس مبارزه با فرهنگ اسلامی با محوریت تهاجم فرهنگی و گسترش ابتذال و مقابله با پدیده مقدس حجاب و عفاف توسط غرب به صدا درآمد و دشمنان دین و حكومت دینی با همه امكانات به مبارزه با فرهنگ پوشش و عفاف برای تهی ساختن درون نظام و حداقل جلوگیری از شیوع فرهنگ دینی و انقلاب های اسلامی در سطح دنیا برخاست كه از آن جمله می توان به تصویب طرح ممنوعیت حجاب در فرانسه در همان سال های نخستین اشاره کرد.

2-تغییرات اجتماعی و تبدیل ضدارزش به ارزش

ارزش و موقعیت واقعی در اثر تحصیل علم و فضائل اخلاقی به دست می آید. اما برخی از زنان که ممکن است فاقد این ارزش‏ها باشند با نمایش زیبایی ها و جاذبه های طبیعی و ساختگی زنانه خود سعی در جلب توجه دیگران دارند تا به این وسیله کمبودهای درونی خود را رفع کنند. غافل از این که هرگز کسی نمایش زیبایی های زنانه را دلیل بر شخصیت و جایگاه ارزشی او نمی داند.

3-تاثیرات رسانه بر نحوه پوشش

تولیدات رسانه ‏ای می‏ توانند منجر به افزایش آگاهی و تغییر نگرش در مخاطب شوند به همان اندازه نیز می‏توانند نیازها و الگوهای جدیدی در نحوه ‏پوشش و سبک زندگی را در بیننده تداعی کنند. لذا امروزه دیده می شود که شبکه های ماهواره ای و اینترنتی و حتی داخلی بیشترین برنامه های خود را با اصل تجمل گرایی عرضه می کنند که این نمی تواند پیام مناسبی داشته باشد.

پیامدهای بدپوششی در جامعه

1- تضعیف اعتقادات دینی

بد پوششی نشانه پایبند نبودن و بی مبالاتی تضعیف مبانی اعتقادی و احکام اسلامی در فرد است. زیرا زنان با بد پوشش خود، چشم های هوس آلود را متوجه خود می سازند و پایه های ایمانی مردم را سست می کنند و جامعه را به فساد می کشانند. (هر چند نمی توان این موضوع را همه گیر قلمداد کرد). هیچ راهی برای دشمنان اسلام بهتر از آن نیست که بدون جنگ و کشتار و تحمل هزینه های گزاف آن ایمان را از دل های مردم بزدایند. با توجه به این نکته که باورها و ایمان های راسخ نقش بسزایی در بالندگی جامعه ایفا می کند و زمانی که ایمان به سستی گراید، نفوذ دشمن در به انحراف کشیدن همین جامعه بالنده بیشتر و آسان تر خواهد شد. بد پوششی علاوه بر اینکه یک ناهنجاری اجتماعی به شمار می آید و جامعه را به بی بند و باری می کشد، می تواند زمینه ساز بسیاری از زشتی های اخلاقی دیگر نیز شود.

2- محدودیت در مشارکت اجتماعی

طبق قوانین اسلامی و اجتماعی و حقوق طبیعی زنان، آنها حق دارند كه در بسیاری از جوامع در فعالیتهای اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و ... شرکت کنند و سهم بسزایی در این زمینه ها ایفا کنند و لاجرم در جامعه مثل مردان حقِ زندگی و امنیت و آرامش دارند. یكی از تكالیف و ضروریات زنان برای حضور قوی و سالم در اجتماع كه زمینه ساز همین امنیت و آرامش و آزادی واقعی زنان در گستره فعالیت های اجتماعی نیز هست همین رعایت مسئله حجاب و عفاف و پوشش كامل اسلامی است. بنابراین اگر زن با بدپوششی و خودآرایی و خودنمایی وارد محیط كار و جامعه شود باید خود قبل از دیگران عوارض آن از جمله آسیب ها، خطرها و در نهایت محدودیت ها و ممنوعیت های اجتماعی را پذیرا شود.

3- آسیب های فردی بدپوششی

از بین رفتن حیا و عفت، گرفتاری در فساد و گناه، تضعیف باورهای دینی، گرایش به مظاهر مبتذل غربی، بی هویتی، عدم استقلال فکری، خوشگذرانی بی قید و بند.

4- آسیب های خانوادگی بدحجابی و بدپوششی

تخریب اصالت ها، سست شدن بنیان خانواده، انحرافات اخلاقی بین اعضاء، افزایش طلاق، کاهش کارکردهای کنترلی خانواده، از بین رفتن حجب و حیا در روابط خانوادگی، تقلید و الگوپذیری فرزندان از بدحجابی، سوءظن بین اعضای خانواده، سلب اعتماد از همسر.

5-آسیب های فرهنگی و اجتماعی بدپوششی

سقوط ارزش های اخلاقی و انسانی، بی بندوباری، افزایش مزاحمت های خیابانی، ترویج مدهای غربی، الگو شدن پوشش های غلط در جامعه، تغییر ارزش ها، فقدان نظام خود کنترلی، فرسایش فرهنگ ملی و بومی، تضعیف معنویت و اخلاق.

پيشنهادهای پليس

- آموزش خانواده ها در خصوص آگاه سازی جوانان و نوجوانان از میزان خطرات و آسیب های اجتماعی بدپوششی.

- بیان برخی از مصادیق و آسیب های وارده به افرادی که بر اثر بدپوششی دچار انحراف یا شکست شده اند.

- ارائه الگو و مدل اسلامی از زنان محجبه و عفیفه در دبیرستان ها و دانشگاه های کشور.

- تمرکز نشریات و روزنامه ها و سازمان های فرهنگی به ارائه مقالات علمی و اجتماعی با محوریت حجاب و عفاف.

- اهتمام ويژه در خصوص معرفي و ترويج فرهنگ عفاف به منظور نهادينه سازي و جذاب کردن آن با تولید و پخش فیلم ها و مستندات اجتماعی با موضوع خاص بدحجابی و آسیب های آن توسط سازمان صدا و سیما.

- اعلام حدود و ضوابط قانوني عفاف و ملاك‌هاي بدحجابي در جامعه به منظور تشخيص مصاديق آن توسط نیروی انتظامی.

- ايجاد ضوابط مشخص به منظور رعايت عفاف توسط تشكل‌هاي غير دولتي جوانان و نظارت بر آنان در اين زمينه و مطالعه جهت تعيين هنجارهاي روشن در زمينه توسعه فرهنگ عفاف متناسب با علايق جوانان و ارزش‌هاي جامعه توسط سازمان ملی جوانان.

- تقويت نظام تبليغ ديني در دو عرصه سنتي و مدرن در تعميق فرهنگ عفاف و حجاب توسط سازمان تبلیغات اسلامی.

- انجام تحقيقات لازم در مورد بسط حيا و عفاف در مدارس به منظور اجراي برنامه‌هاي فرهنگي، تربيتي و پرورشي در آن و اهتمام به مثبت نگري و زيباانديشي در مورد فرهنگ عفاف و حجاب در تأليف كتب درسي توسط وزارت آموزش و پرورش.

- حمايت از پايان‌ نامه‌هاي دانشجويي مرتبط با گسترش فرهنگ عفاف و حجاب توسط وزارت علوم، تحقيقات و فناوري.

- تهيه پودمان آموزشي ترويج فرهنگ عفاف براي خانواده‌ها توسط مركز امور زنان و خانواده.

- كنترل سالن‌ها و مجتمع‌هاي ورزشي بزرگ و كوچك از نظر رعايت پوشش و حجاب توسط سازمان تربیت بدنی.

- تبيين شاخص‌هاي حجاب اسلامي و تعيين موارد مخالفت با آن توسط ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر.

- اصلاح قوانين مجازات مجرمان و باندهاي اصلي گسترش فساد و فرهنگ ضد حجاب و ابتذال توسط مجلس شورای اسلامی.

- آشنا کردن برنامه‌ريزان كشور نسبت به ضرورت نگاه فرهنگي در حيطه عفاف و حجاب توسط سازمان مديريت و برنامه‌ريزي.

سخن پایانی

اكنون دیگر زمان آن رسیده كه شهادت طلبان دیروز در عرصه های جهاد و شهادت با عزمی جزم در صدد امر به معروف و نهی از منكر طبق اصول لازم آن وارد میدان شوند و عالمان دین، اساتید، پژوهشگران و نویسندگان حوزه های مختلف دینی، اجتماعی، سیاسی، روانشناسی تربیتی و خانواده، فقهاء و حقوقدانان وارد میدان عمل تالیف شده و با آموزش همگانی و تخصصی وعظ و موعظه و كار فرهنگی گسترده بپردازند و در اشاعه فرهنگ غنی حجاب و عفاف و نیز مبارزه با امر بدپوششی در جامعه اسلامی بکوشند.

 

تهیه و تنظیم: سرهنگ جهانگیر کریمی، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان

 


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر