نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1397/10/19    15:45:0     کد خبر : 288226     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/10/19      15:45:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:394سارقان گوشى‌هاى تلفن همراه اپل به دنبال سرقت اپل آى‌دى هستند


گروه استان ها- خراسان رضوی- رئيس پليس فتا استان خراسان رضوى از شگرد جديد مجرمان سايبرى در سرقت گوشى‌هاى تلفن همراه اپل خبر داده و هشدارهايى را به دارندگان محصولات اين شركت ارائه كرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، سرهنگ" جواد جهانشيرى" در تشريح اين خبر گفت: در پى‌مراجعه تعدادى از شهروندان كه سابقا گوشى تلفن همراه اپل آنها به سرقت رفته بود، اين شهروندان عنوان داشتند كه پس از مدتى پيامكى از سوى شركت اپل مبنى بر پيداشدن گوشى مفقود شده، به دست آنها رسيده كه پس از وارد شدن به سايت شركت اپل هيچ مشخصاتى از گوشى تلفن همراه خود را مشاهده نكرده و پس از آن حساب كاربرى اپل (Apple ID) آنها نيز به سرقت رفته است.

سرهنگ جهانشيرى افزود: با توجه به اظهارات اخذ شده، رسيدگى به موضوع در دستور كار كارشناسان پليس فتا قرار گرفته و پس از انجام تحقيقات و بررسى‌هاى فنى مشخص شد پيامكى كه براى مال باختگان ارسال شده جعلى بوده و آنها را به يك سايت فيشينگ هدايت كرده است.

وی در تشریح این شیوه گفت: سارقانى كه قبلا گوشى را به سرقت برده بودند با یک تله فیشینگ اقدام به ارسال یک پیامک جعلی و ارسال لینکی در پوشش جعلی شرکت اپل آی‌دی کرده و از مالکان محصولات اپل درخواست رمز و نام کاربری اپل آی‌دی و مکان مفقود شدن یا سرقت گوشی را می‌کنند و از اين طريق پس از ارسال اطلاعات خواسته‌شده، به تمامی اطلاعات موجود در سیستم کاربر دسترسی پیدا می‌کنند.

سرهنگ جواد جهانشيرى با اشاره به این ‌که برای استفاده از نرم‌افزارها و امکانات محصولات اپل نظير آی‌پد و آیفون که سیستم عامل IOSدارند نیازمند داشتن یک حساب کاربری فعال اپل یا همان اپل آی‌دی هستیم، افزود: این امر باعث شده تا در صورت سرقت اين محصولات بتوان با استفاده از شبكه ابرى ICloud اپل موقعيت گوشى تلفن همراه و ساير اطلاعات داخل آن را از راه دور به محض اتصال به اينترنت كنترل کرد. از اين رو سارقان هم كه از اين موضوع مطلع هستند و به دنبال دست يافتن به مشخصات حساب كاربرى اپل و سرقت آن هستند.

اين مقام انتظامى به دارندگان محصولات اپل هشدار داد: در صورت سرقت تلفن همراه به ياد داشته باشيد كه سارقان به دنبال سرقت اپل آى‌دى شما نيز هستند از اين رو لازم است دارندگان این محصولات نسبت به رعایت مسائل امنیتی و پرهیز از افشای رمز اپل آی‌دی خود و ارسال به صفحات شبیه‌سازی شده و جعلی اجتناب کنند.

شايان ذكر است پليس فتا از كليه كاربران مي‌خواهد درصورت مشاهده موارد مشکوک از طریق سایت پلیس فتا به نشانى www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی آن را ثبت كرده و از آخرين رويدادها از جمله اخبار و حوادث سايبرى مطلع شوند.#


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر