نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1397/10/25    9:50:0     کد خبر : 288416     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/10/25      9:50:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:718مفهوم امنیت اجتماعی


گروه استان‌ها- مركزي - امنیت یکی از بارزترین وجوه بالندگی یک جامعه و زمینه‌‌‌‌ساز رشد، توسعه و ثبات آن محسوب می‌شود.

شکوفایی اقتصادي یک جامعه، سرمایه‌گذاری، برنامه­ ریزي براي توسعه، پیشرفت و هرگونه فعالیتی که ‌‌‌‌می‌تواند عاملی مؤثر براي بهبود اوضاع اقتصادي، اجتماعی و سایر ابعاد جامعه باشد، همه در سایه استقرار امنیت هستند.

احساس امنیت

مهم‌ترین اهداف، منابع و ارزش‌‌‌‌هاي اصولی پایدار جامعه امنیت و مهم‌تر از امنیت، احساس امنيت است. احساس امنیت هم به‌اندازه وجود امنیت لازم، حتمی و ضروري است؛ براي مثال ممکن است در یک جامعه اقدامات ‌‌تأمینی به ‌شدت توسط نهادها و دستگاه‌‌‌‌هاي انتظامی و پلیسی صورت گیرد‌‌، اما افراد احساس امنیت نکنند.

در واقع امنیت اجتماعی حکایت از حفظ فرد در مقابل خطراتی دارد که اجتماع، آن را برای افراد رقم ‌‌‌‌می‌زند‌‌. فرد را در مقابل خطراتی که مسبب آن‌‌، زندگی جمعی است، همانند‌‌ بیکاری‌‌، فقر‌‌، گرسنگی‌‌، عدم دسترسی به بهداشت‌‌، آموزش ‌و پرورش حمایت ‌‌‌‌می‌کند‌‌ .

‌‌ این واژه با مقوله امنیت در مطالعات امنیت ملی بسیار فاصله دارد و به­ گونه‌‌ای ‌‌‌‌می‌توان ادعا کرد که از حوزه امنیت ملی خارج است؛ چراکه اگرچه سازمان‌های وابسته به بیمه‌‌‌‌های اجتماعی نمایندگان اصلی در جامعه هستند که باید به‌طور رسمی جبران‌‌‌کننده ناملایمات برای افراد باشند‌‌، با این اوصاف این سازمان‌‌‌‌ها در پی از میان بردن دلیل به وجود آمدن این تهدیدات و آسیب‌‌‌‌ها برای افراد هستند‌‌.

امنیت در بعد عینی آن مورد مطالعه قرار می‌‌‌گیرد‌‌؛ اما باید امنیت را در بعد ذهنی نیز مورد توجه قرارداد و صرف‌نظر از حفظ سرزمین و حاکمیت به چگونگی زندگی نیز نظر داشت و این مقوله‌‌ای ‌‌‌‌‌است که امنیت اجتماعی به آن پرداخته و ساز و کارهای استمرار آن را مورد ملاحظه قرار ‌‌‌‌می‌دهد‌‌.

وجوه امنیت و ناامنی به پهنای معنای خود تعیین ‌‌‌‌می‌شود و هرچه خود کوچک­تر و محدودتر باشد‌‌، به همان نسبت امنیت نیز ساده و مشخص است و بالعکس به نسبت وسعت گرفتن ابعاد خود و پیچیدگی خود‌‌، به وسعت خود افزوده ‌‌‌‌می‌شود و دامنه بیشتری پیدا ‌‌‌‌می‌کند‌‌. به‌طور مثال درگذشته نه‌چندان دور‌‌، خود در ‌‌تأمین معیشت و گذراندن زندگی ساده دوران اولیه صنعتی خلاصه ‌‌‌‌می‌شد‌‌، بنابراین امنیت نیز به همین سادگی در وجه ‌‌تأمین حیات فیزیکی فرد تعریف ‌‌‌‌می‌شد‌‌؛ اما در حاضر‌‌، خود‌‌، لایه‌‌‌‌های درهم­تنیده از ابعاد اطلاعاتی‌‌، سیاسی‌‌، فرهنگی را تشکیل دهد‌‌.

امنيت در جامعه‌شناسی

امنیت در جامعه‌‌شناسی حداقل دارای سه وجه است‌‌: بقا‌‌، توسعه و رضایت‌‌، رهایی و زیبایی‌‌. بقا به مصونیتی معطوف است که حیات و ادامه هستی را تضمین ‌‌‌‌می‌کند‌‌. بسیاری مواقع فرد زنده است، ولی هرگز از زنده ماندن خویش رضایت ندارد و هرلحظه حاضر است به زندگی خویش پایان دهد‌‌. زیبایی‌‌، دربرگیرنده رهایی است و بر وجوه آزادگی و آزاد‌اندیشی توجیه ‌‌‌‌می‌کند‌‌. امنیت با تضمین و ‌‌تأمین این ابعاد‌‌، زندگی را حفظ‌‌ و خوشنودی از حیات را فراهم ‌‌‌‌می‌کند و سپس زیبایی حیات را تداوم ‌‌‌‌می‌بخشد.

امنیت مفهومی است که دارای دو بعد ذهنی و عینی است. از بعد عینی، امنیت اجتماعی به معنای ایجاد شرایط و موقعیت ایمن برای افراد جامعه است و از بعد ذهنی، امنیت به معنای احساس امنیت است. بر این اساس امنیت، ارتباط مستقیمی با ذهنیت و ادراک مردم دارد. اگر مردم جامعه‌‌ای احساس کنند پدیده امنیت کمرنگ شده یا کاهش‌یافته، ممکن است در مرحله اول آن را فقط به عنوان یک واقعیت ذهنی تلقی کنند، اما در مرحله بعد و به نحو ناخودآگاه به‌عنوان پدیده‌‌ای بیرونی تجلی خواهد یافت؛ در واقع، نداشتن یا ضعیف دانستن امنیت، در وهله اول، تحت عنوان یک احساس تلقی شده اما در مرحله حادتر به‌صورت یک واقعیت یا پدیده اجتماعی بروز ‌‌‌‌می‌کند که در این مرحله به یک معضل و آسیب اجتماعی تبدیل‌شده و ‌‌‌‌می‌تواند اقتدار و مشروعیت خرده نظام سیاسی را به‌عنوان ‌‌تأمین‌‌‌کننده امنیت تضعیف کرده و با زیر سؤال رفتن این اقتدار و کاهش مشروعیت خرده نظام سیاسی، آن را با بحران نیز مواجه کند‌‌.

منابع:

نویدنیا، منیژه ‌‌(‌1385). گفتمانی پیرامون امنیت اجتماعی، فصلنامه مطالعات امنیت اجتماعی، سال2، شماره405

نبوی و همکاران ‌‌(‌1389). بررسی عوامل اجتماعی و اقتصادی مؤثر بر احساس امنیت اجتماعی. فصلنامه دانش انتظامی، سال10.

کلاهچیان، محمود ‌‌(‌1384). راه‌کارهای تحقق امنیت اجتماعی، مجموعه مقالات همایش امنیت اجتماعی، تهران: نشر گلپونه.

سردار كيومرث عزيزي فرمانده انتظامي استان مركزي


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر