نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1397/11/27    8:3:0     کد خبر : 289642     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/27      8:3:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:219ضرورت رعایت حجاب و پوشش اسلامی


گروه اجتماعی - رعایت حجاب و پوشش اسلامی نه تنها مانع حضور زنان در صحنه های سیاسی و اجتماعی نمی باشد بلکه بر عکس، تشریع حکم حجاب از سوی شارع مقدس، در حقیقت مجوز حضور زنان در صحنه های اجتماعی به حساب می آید.

 
نشستن در منزل و ماندن در کنار اعضای خانواده، رعایت نوع حجاب مورد نظر را نمی خواهد تا درباره آن حکمی صادر شود بنابراین صدور حکم پوشش اسلامی از سوی شرع مقدس بهترین دلیل بر این مطلب است که دین مبین اسلام نه تنها با فعالیت های اجتماعی و فرهنگی زنان مخالف نیست بلکه خود زمینه حضور آنان را در فعالیت های اجتماعی فراهم کرده است.

شرط حضور در اجتماع و فعالیت های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی به خصوص برای قشر خانم ها، ایجاد امنیت لازم در جامعه خواهد بود و از جمله عوامل بسیار مهم و اساسی که در جهت آرامش و آسایش فرد و خانواده و امنیت در اجتماع، نقش ایفا می کند؛ داشتن حجب و حیا، رعایت اصول و ارزش های دینی و مذهبی از جمله رعایت حجاب و پوشش اسلامی توسط زنان و مردان مؤمن و متدین خواهد بود.

اگر به آیات شریفه قرآن کریم و احادیث معصومین در ارتباط با پوشش اسلامی دقت کرده و اشاره ظریف و لطیف آن، مورد ارزیابی قرارگیرد، این اصل و استنباط به دست خواهد آمد که حجاب، محدودیت نیست بلکه مصونیت است، مصونیتی که فرآیند و محصول مبارک آن، سلامت، بهداشت و آرامش افراد خانواده ها و امنیت در جامعه خواهد بود.

قرآن کریم، زنان و مردان مؤمن را مورد خطاب قرار داده و به آنان دستور می دهد: "چشم چرانی نکنید، دامن های خود را آلوده نساخته و حفظش کنید." به زنان تأکید بیشتری کرده و می گوید: «حجاب و پوشش اسلامی را رعایت کرده، زینت های خود را آشکار نسازید و در نشست و برخاست هم به گونه ای عمل کنید که متوجه زیورآلات شما نشوند.» و با خودنمایی، خودآرایی و لباس های بدن نما از خانه خارج نشوید.

همه این دستورات برای آن است که رعایت آن، علاوه بر اسقاط تکلیف و امتثال اوامر الهی، سلامت و بهداشت روحی و روانی و آرامش و امنیت فردی و اجتماعی را به دنبال دارد و تخلف و سرپیچی از آن، یعنی چشم چرانی، آلوده کردن دامن، آشکار ساختن زینت و زیورآلات، صحبت کردن نادرست با لهجه های مخصوص و مهیج و پوشیدن لباس های بدن نما، هر کدام به نوبه خود، باعث فساد، عیاشی، تجاوزگری و اضطراب و نا­امنی می شود و جامعه را به هرج و مرج می کشاند.

در احادیث نورانی که از معصومین نقل شده، نگاه کردن به نامحرم و چشم چرانی، به عنوان تیر زهرآلود شیطانی، معرفی شده است، لذا امام صادق(ع) می فرماید: «نگاه و چشم چرانی تیری از تیرهای مسموم شیطان است.» در حدیث دیگری بازهم از امام صادق(ع) می خوانیم: «نگاه کردن تیر زهرآلودی از ناحیه شیطان است چه بسیار نگاه هایی که بعدها، حسرت و تأسف طولانی را به دنبال خواهد داشت».

امام علی(ع) نیز می فرماید:«کسی که نگاهی را رها سازد، حسرت و تأسف او زیاد می شود.» در جای دیگری می فرماید: «چه بسیار نگاه هایی که آه و حسرت به دنبال دارد» و در جملات دیگری آن امام همام می فرماید: «نگاه و چشم چرانی، پیشاهنگ تمام فتنه هاست» «چشم ها، دام های شیطان هستند» و «چشم راهبر دل است».*


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر