نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1397/11/28    10:42:0     کد خبر : 289705     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/28      10:42:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:122ازدواج های اینترنتی؛ فرصتی برای سوءاستفاده کنندگان!


گروه استان ها - ازدواج های اینترنتی و سایت‌های همسریابی در حال تبدیل شدن به مشکلی بزرگ برای خانواده‌ها و فرزندان دلبند آنها در فضای مجازی هستند.

 

ازدواج‌های اینترنتی و سایت‌های همسریابی در حال تبدیل شدن به مشکلی بزرگ برای خانواده‌ها و فرزندان دلبند آنها در فضای مجازی هستند. این گونه فعالیت‌­ها موقعیتی سوء، برای انجام انواع کلاهبرداری‌­ها، مزاحمت­‌ها و هتک حرمت و حیثیت هموطنان از طریق فریب و دسترسی به اطلاعات شخصی و خانوادگی آنان و نقض حریم خصوصی افراد بویژه بانوان فراهم می­‌سازد.

اینترنتی شدن روابط اجتماعی در جامعه امروز ایران بیان کننده این واقعیت است که گپ و گفت‌ها و مراودات دوستانه در دنیای مجازی به طرز ناباورانه‌ای در حال تبدیل شدن به فرهنگی پذیرفته شده است.

امروزه هموطنان ما استفاده از وسایل ارتباطی مدرن چون اینترنت و رایانه را جزء لاینفک زندگی خود می‌دانند. دنیای جدید نیز شیوه نوین را برای زندگی می‌طلبد و از همین رو زندگی نسل جدید با نسل گذشته متفاوت شده است به طوری که بسیاری از افراد ترجیح می دهند امور روزمره و گاه ضروری زندگی خود از جمله ازدواج و تجارت را از طریق اینترنت پیگیری کنند.

سایت‌های همسریابی و محیط‌­های گفتگوی اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی، این روزها بستری برای انجام اینگونه فعالیت­‌ها فراهم ساخته است. با این که مراجع مسئول مانند وزارت ورزش و جوانان برنامه‌هایی برای ساماندهی سایت‌­های مزبور دارند و هشدارهای متعددی نیز در این زمینه از طرف این پلیس داده شده است اما متاسفانه هنوز کاربرانی هستند که به امید باز شدن بختشان و بدون آگاهی یا داشتن اطلاعات لازم، به عضویت این سایت‌ها در می‌آیند و دچار آسیب می‌­شوند.

در رابطه با اینکه این سایت ها چقدر بتوانند در برقراری و توسعه روابط اجتماعی و یا حل مشکل ازدواج جوان‌ها موثر باشند طبیعتاً باید در حوزه مربوطه و بوسیله پژوهشگران و متخصصان رشته های مرتبط مانند علوم اجتماعی و روانشناسان بحث و اظهارنظر شود.

با اینکه اتکا به اینترنت و فضای مجازی ممکن است در نگاه اول راهی آسان­ برای همسر­یابی تلقی می شود ولی واقعیت آن است که فضای نامطمئن مجازی می تواند فرصتی را برای سوءاستفاده کنندگان نیز فراهم نماید تا با دام افکنی اقدام به کلاهبرداری و فریب و آسیب به متقاضیان این خدمات نمایند.

لذا لازم است که والدین گرامی ضمن همراهی با فرزندان خود در فضای مجازی آگاهی و دانش لازم را بویژه به جوانان و امیدهای آینده خود بدهند تا احتمال آسیب را در این فضا برای خانواده و اطرافیان خود به حداقل برسانند

لازم بذکر است که سایت‌های همسریابی که امروزه فعالیت می‌کنند اغلب بدون مجوز می‌باشند و عمدتاً نیز محیطی برای سوءاستفاده از افراد شده‌اند. برخی از سوءاستفاده­‌ها، آسیب­‌ها و کلاهبردارهای واقع شده در این گونه سایت‌ها به شرح زیر بوده است:

  1. با توجه به اینکه مدیران سایت‌ها به تمامی اطلاعات وارد شده توسط کاربر(نام و نام‌خانوادگی، کد ملی، آدرس، شماره تماس و...) دسترسی دارند. می‌توانند از کاربرانی سوءاستفاده نمایند.
  2. این سایت‌ها می توانند اطلاعات وارده را در اختیار افراد غیر مجاز قرار دهند.
  3. در این سایت‌ها اعضا می‌توانند با جلب اعتماد سایرین اقدام به سوءاستفاده از تصاویر و اطلاعات خصوصی و اخاذی از آنها نمایند.

با توجه به اینکه برای عضویت ویژه در این سایت‌ها نیاز به واریز پول به حساب مدیران سایت می‌باشد در بیشتر مواقع مدیران به تعهدات خود در قبال کاربران عمل نکرده و پول واریز شده آنان را به سرقت می برند.

 

تهیه و تنظیم: اداره اطلاع رسانی معاونت اجتماعی کرمانشاه


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر