نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1397/11/28    10:47:0     کد خبر : 289707     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/28      10:47:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:152بيراهه‌اي در مسیر يك جوان!


گروه اجتماعي - خيالم راحت بود پسرم چشم و گوش بسته است و به قول معروف سر و گوشش نمي جنبد، اما اين بچه خام و كم تجربه به بيراهه رفت و ...

 

دستي به موهاي جوگندمي‌اش كشيد و در حالي كه شدت عصبانيت و موجي از نگراني در چشم هايش نمايان بود، گفت: يك عمر با آبرو زندگي كردم و آخر عمري اين بچه ناخلف مي خواهد حيثيت خانوادگي ما را لكه‌دار كند.

مرد ميان سال افزود: روزي كه پسرم را راهي دانشگاه كرديم به او گفتم هركاري از دستم بر بيايد براي آينده‌ات انجام مي دهم. با اين كه بازنشسته هستم و وضع مالي ام تعريفي ندارد او را به دانشگاه فرستادم. فكر مي كردم درس مي خواند و براي خودش كسي مي شود.

خيالم راحت بود پسرم چشم و گوش بسته است و به قول معروف سر و گوشش نمي جنبد. اما اين بچه خام و كم تجربه، قدر اين موقعيت و جواني‌اش را نمي‌داند. متاسفانه آشنايي او با جواني كه فروشگاه پوشاك دارد باعث شد قبح يك سري مسائل برايش شكسته شود و به بيراهه برود.

مرد ميان سال افزود: سه چهار ماه پيش متوجه شديم سيگار مي كشد؛ بعد هم در فضاي مجازي با يك دختر خانم آشنا شد؛ من و مادرش بعد از آن كه در يك درگيري، برادر دختر مورد علاقه اش را مورد ضرب و شتم قرار داده بود، فهميديم پسرمان چه كار مي‌كند.

پس از اين درگيري كارشان به كلانتري و دادگاه كشيد و ما به خاطر اين كه رضايت شاكي پرونده را بگيريم چهار ميليون تومان پول بي زبان هم دو دستي تقديم كرديم.  

مرد ميان سال افزود: بعد از اين ماجرا، گوش بچه ام را حسابي كشيدم و گفتم دست از اين كارها بردار. حتي قسمش دادم كه ديگر به مغازه دوستش نرود.

اما هر كلكي زدم نتوانستم رابطه اش را با دوست نابابش قطع كنم تا اين كه با خودروي من دنبال دوستش رفته و قرار بود با هم بيرون شهر بروند. دوستش سر راه از او مي خواهد به خانه اي مراجعه كنند. اين بچه هم از همه جا بي خبر همراهش مي رود و با ورود به محل، ماموران انتظامي هم سر مي رسند. پسرم با ديدن پليس تازه مي فهمد اين خانه متعلق به يك توزيع كننده موادمخدر است و اين طوري بود كه دستگيرشان مي كنند.

از دست كارهاي اين بچه دارم ديوانه مي شوم. در خانواده ما هنوز كسي لب به سيگار هم نزده و نمي دانم چرا با اين كارهايش سرنوشت خود را به بازي گرفته است. حالا هم گريه مي كند و مي گويد روح او خبر نداشته دوستش چه كار مي كند و براي چه به آن خانه رفت و آمد دارد.

مرد ميان سال افزود: اين بچه تك پسر خانواده است و شايد محبت هاي بيش از اندازه و حمايت هاي  شديد مادرش باعث شده اين طوري بار بيايد. باورتان مي شود هنوز هم از ترس همسرم نمي‌توانم حرفي بزنم. البته اين را هم بگويم كه از همسرم خيلي گلايه دارم. متاسفانه شريك زندگي ام از روز اول مرا با شوهر خواهرش مقايسه مي كرد و جو خانه را به هم مي‌ريخت. او مي گفت بايد براي پسرمان همه امكانات را فراهم كنيم تا از پسرهاي خاله اش كم نياورد.

البته بچه‌هاي باجناقم نيز اوضاع شان بي‌ريخت است و صد درجه از پسر من بدتر هستند. اميدوارم اين بار سر پسرم به سنگ خورده باشد و ديگر دست از اين كارهايش بردارد. البته تصميم گرفته ام همراه او و همسرم  به مركز مشاوره آرامش پليس خراسان رضوي برويم و براي حل مشكلات‌مان راه درستي پيدا كنيم.   

 

نظریه کارشناس

درباره اين ماجرا نظر يكي از كارشناسان مجرب مركز مشاوره آرامش پليس خراسان رضوي را جويا شديم.

"طيبه روغنگر" مي گويد: تربیت و پرورش صحیح فرزند مهمترین مشغله ذهنی پدر و مادر است و با ورود نوزاد به کانون گرم خانواده، زندگی زن و شوهر وارد مرحله تازه‌ای می شود.

وي افزود: والدين پس از تولد فرزندشان فقط همسر یکدیگر نیستند، بلکه در برابر فرزندشان به عنوان پدر و مادر نیز وظایفی دارند.

اين مدرس مهارت هاي زندگي افزود: به محض اینکه نوزاد شما به دنیا می آید و متوجه می شوید جنسیت او پسر است، با نگاه به چشمانش، هزاران امید و آرزو برای آینده‌اش پیدا می کنید.

اما يك سوال در اينجا بايد از خود بپرسيد و آن اين كه آیا قادر هستید از او یک انسان مسئول بار بیاورید؟!

كارشناس ارشد مشاوره گفت: پدر نقش مهمي در تربیت پسر دارد پس باید به فرزندخود آموزش دهد که درک و بیان احساساتش یک موضوع است و رفع و پیدا کردن راه حل برای آن موضوعی دیگر.

يك پدر بايد به پسر خود ياد بدهد اگر اتفاق بدی برای اورخ می دهد نباید بیش از حد آن را ادامه دهد و روی آن تمرکز کند.

پسرها بیش از تمرکز بر روی احساس خود بر روی مشکل تمرکز می کنند و وظیفه والدین این است که از زندگی عاطفی پسران نيز محافظت کنند. 

طيبه روغنگر تاكيد كرد: خانواده ها بايد به فرزندان خود همدلی را آموزش دهند و به اين مساله توجه داشته باشند كه پیام هایی كه به فرزند خود مي دهند، نقش عمده ای در رشد اعتماد به نفس آنان دارد.

وي خاطر نشان كرد: اگر پسر جوان اين داستان، اعتماد به نفسش بالا بود هیچ گاه درگیر چنین روابطی نمی شد.

 نكته مهم اين كه هنگامی که پسر يك خانواده در سنین خردسالی است، بوسیدن و در آغوش گرفتن والدين خود را بسیار می‌پسندد، ولی هنگامی که به سن نوجوانی می رسد این کار را نمی پسندد و این امر کاملا طبیعی است. پسرها در این سنین سعی می کنند با جدا شدن از مادر خود به استقلال برسند. اما به یاد داشته باشید که حتی مردان بزرگ نیز به محبت مادر خود نیاز دارند. مادران می توانند به کودکان خود آموزش دهند که چگونه  انسان خوبی باشند، ولی پدرها می توانند مرد بودن را به آنها نشان دهند.

وي در پايان در خصوص مقايسه هاي بي جا و چشم و هم چشمي هاي مخرب نيز گفت: خانواده ها بايد با پرهيز از اينگونه اشتباهات، نقاط مثبت و توانمندي هاي خود را بشناسند و براي ساختن آينده اي مطلوب و شايسته همت، تلاش و پشتيباني از همديگر را مدنظر داشته باشند تا از وقوع چنين آسيب هايي در امان بمانند.

 

نويسنده: غلامرضا تديني راد؛ كارشناس رسانه معاونت اجتماعي خراسان رضوي 


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر