نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1397/11/28    11:1:0     کد خبر : 289713     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/11/28      11:1:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:275مردم داری و جامعه محوری، دستاورد های پلیس در طول چهل سالگی انقلاب


گروه اجتماعی - مردم داری و جامعه محوری یکی از بهترین دستاوردهای ناجا در کنار دیگر موفقیت‌ها و توفیق‌های اطلاعاتی، انتظامی، امنیتی و تجهیزاتی در چهار دهه گذشته نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده است.

 

با ورود به دهه چهارم انقلاب اسلامی بر خلاف نظریه‌سازی‌های دشمنان کماکان نظام جمهوری‌ اسلامی ایران مقتدرانه در عرصه‌های مختلف به پیش می‌رود و می‌توان به وضوح پیشرفت‌های کشور را در عرصه‌های مختلف علمی و اقتصادی، عمران، فرهنگی، آموزشی، امنیتی، دانشجویی، فن‌آوری و دیگر حوزه‌ها شاهد بود.

اما نباید فراموش کرد که همه این پیشرفت‌ها در سایه امنیت و تلاش مجاهدان بی‌ادعا و ثمره خون هزاران شهید والامقام است.

به طور جد ایجاد رعب و وحشت و نا‌امنی داخلی با ترور بسیاری از چهره‌های خوش فکر و خدوم انقلاب را کسی از یاد نمی برد، اما تلاش های صورت گرفته که در بعد امنیتی هم اینک ایران را به جزیره‌ای امن و با ثبات در منطقه تبدیل کرده است.

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه قابل مقایسه با هیچ یک از کشورهای منطقه نیست و می‌توان با صراحت عنوان کرد که در برابر ایران افکار این کشورها پلیسی ندارد.

همچنین حقوق شهروندی، جامعه محوری و تکریم ارباب رجوع و شهروندان در کنار قدرت و اقتدار پلیس زمره‌ ویژگی‌های پلیس جمهوری اسلامی ایران است که به یک الگوی منطقه‌ای و حتی جهانی در بین سایر کشورهای اسلامی تبدیل شده است.

از دیگر ویژگی‌های مهم پلیس در تراز جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است در اولویت قرار دادن آموزه‌های دینی و مبانی اسلامی مبتنی بر مردمداری و رعایت حقوق شهروندی است این موضوع که روز به روز احتمال مردم نسبت به فرزندان خودشان در پلیس افزایش می یابد و ما نیز بر آنیم تا این مسیر را در نهایت صداقت و خدمت به مردم ولایت مدار و با کمک و همراهی مردم این کشور عزیز طی طریق کنیم.

از طرفی شاید برخی کشورهای اروپایی از نظر فناوری اطلاعات در بخش‌هایی جلوتر از پلیس ایران باشد اما انسانیت و حقوق شهروندی در آنها رعایت نمی‌شود.

وقتی وضعیت کشور را در چهل سالگی انقلب مرور می‌کنیم در حوزه آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، دانش‌های تخصصی، اقتصاد، فناوری و اطلاعات، قدرت بازدارندگی، قدرت سیاسی و حتی امنیتی در می‌یابیم که این پیشرفت‌ها قابل مقایسه با گذشته نیست و همه این ها جزء در همراهی، هم‌سویی و تعامل همکاری، تلاش و جدیت نیروهای جوان جامعه محقق نشده است و پیشرفت‌های علمی و فنی پلیس نیز در این زمینه برگرفته از دانش و توان همین جوانان است.

از طرفی دیگر یکی از توفیق‌های پلیس مردم محوری است و برخلاف قبل از انقلاب که چهره خشن از پلیس در بین مردم نمایان بود.

هم اینک مردم، پلیس را همراه و همگام خود می‌دانند و بخش اعظمی از برنامه‌های اجتماعی و فرهنگی پلیس از سوی مردم اجرا می شود که با همین هدف یعنی تعامل بیشتر با مردم و بهره‌مندی از توان و تخصص مردمی در ناجا معاونت اجتماعی راه اندازی و فعالان در این معاونت پل ارتباطی با مردم شدند.

بی شک وقتی مردم تعهد و همراهی پلیس را با خود می بینند متعهدانه در انجام ماموریت‌ها همراه و کمک کادر پلیس خواهند بود و ما امروز خوشبختانه در چهلمین سال استوار نظام مقدس جمهوری اسلامی و ورود به دهه پنجم انقلاب اسلامی شاهد پلیس مردمی در جمهوری اسلامی هستیم که باید پاسخ‌گو اعتماد مردمی باشیم و بر اساس آخرین نظرسنجی‌ها 74 درصد مردم از عملکرد پلیس رضایت کافی دارند.

پلیس در راستای ایجاد نظم و آرامش اجتماعی مطمئنا برخورد هایی با هنجار شکنان خواهند داشت اما تمام تلاش ما بر آن است تا در این برخورد ها کوچکترین آسیب به مردم وارد نشود، چنانچه در ناآرامی‌های سال گذشته پلیس آسیب دید اما به مردم آسیبی وارد نکرد و این به معنای مردم داری ناجا است.

در گذشته بسیاری از ماموریت ها و کشفیات پلیس به شکل سنتی و دستی بود اما همینک با توجه به گسترش فناوری های نوین استفاده از تجهیزات الکترونیکی در ماموریت‌ها افزایش داشته است.

هر چند گسترش تجهیزات روند و شیوه فعالیت مجرمان و معاندان نظام را تغییر داده اما تلاش ناجا برای نفوذ ناپذیری از این حوزه بیشتر شده است.

مهارت آموزی و آشنایی با علوم روز برای فرماندهان و نیروهای نظامی و انتظامی و امنیتی یک اولویت به شمار می رود چرا که کسب مهارت و مسلح شدن به دانش روز در کشف علمی جرم کمک می کند.

در سال های اخیر میزان جرایم سایبری روند افزایشی داشته است با این وجود برای تقابل با این قبیل تخلفات پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات (فتا) فعالیت خود را شروع کرد.

در این حوزه در گام نخست برای پیشگیری از افتادن به دام کلاهبرداران موضوع آموزش در دستور کار قرار گرفت و در کنار آموزش شناسایی مجرمان سایبری و برخورد با کلاه برداران و مزاحمان اینترنتی با قوت انجام شد و حدود 75 تا 80 درصد مجرمان این حوزه دستگیر شده اند.

چنانچه استفاده از ابزار الکترونیکی سرعت، صحت و دقت عمل پلیس را بالا برده است و موجب شده ماموران کمتر به صورت فیزیکی وارد عمل شوند.

برقراری تعامل با اساتید دانشگاه و نخبگان و فرهیختگان علمی پیش تر مغفول مانده بود اما در این راستا دفتر تحقیقات کاربردی در ناجا ایجاد شدکه این دفتر ارتباط مستمر با پژوهشگران و اساتید مجرب مراکز علمی دارد و برای بسیاری از معظلات جامعه با هم فکری و تعامل مجموعه های علمی چاره اندیشی می شود.

بیشتر افراد برای بیان مطالبات و شکایات خود باید حضوری به کلانتری و پاسگاه ها و سایر واحد های انتظامی مراجعه می کردند اما با راه‌اندازی مرکز فوریت‌های پلیسی 110 از اتلاف وقت مردم جلوگیری شد که این همان شعار ما است: «پلیس شما باشیم».

پلیس برای واکنش سریع در برابر متخلفان نظم و امنیت مراکز 110 را در مرکز استان تجمیع کرد و به منظور حصول اطمینان از دقت، سرعت، صحت و تکریم ارباب رجوع وضعیت رسیدگی به مطالبات مردم رسیدگی می شود.

سامانه 197 نیز با عنوان شما پلیس ما باشید نیز آمادگی دریافت پیشنهادات تشویقات، انتقادات به طور شبانه روز نیز در خدمت مردم خوب خراسان شمالی و ایران اسلامی است چکار کنیم که انشاالله نظام اسلامی کماکان تداوم داشته باشد:

  1. حفظ جهت‌گیری الهی انقلاب اسلامی
  2. درک و فهم صحیح از اسلام و پایبندی به شعار اسلام خواهی
  3. شناخت اصل مترقی ولایت فقیه و التزام به تبعیت از آن
  4. ایمان و عمل صالح و استقرار و گسترش اخلاق اسلامی به ویژه در بین مسئولان
  5. زنده نگه داشتن ارزش انقلاب نظیر تقوا، ذهد، جهاد و شهادت طلبی، ایثار، صفا و مروت و...
  6. اخلاص، صبر، استقامت، مقاومت، ایثار در مسیر حرکت به سوی اهداف نهایی انقلاب
  7. حفظ اتحاد و یکپارچگی ملت در جلوگیری از بروز تفرقه
  8. تسلیم ناپذیری در مقابل دشمن
  9. باور نمودن نسل جدید و پرورش آنها با هویت صحیح

 

نویسنده: سرهنگ حسین بدری؛ جانشین فرمانده انتظامی خراسان شمالی


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر