نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1397/12/4    17:2:0     کد خبر : 289997     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/4      17:2:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:265نوجوانی و شکل گیری هویت


گروه اجتماعی- نوجوانی مرحله مهمی در زندگی هر شخصی است، مرحله ای که شامل گذران از دوران کودکی و ورود به بزرگسالی است و توأم با تغییرات فیزیکی و روحی فراوان است

 

 سنین نوجوانی به لحاظ روان شناختی به 3 دوره تقسیم می شود: نوجوانی اولیه 12 تا 14سالگی، اواسط نوجوانی 14 تا 16 سالگی و اواخر نوجوانی 16 تا 19 سالگی.

اگر پدر و مادرها همیشه انتظار داشته باشندکه کودکشان با همان روش دوران کودکی در مقابل آنها رفتار کنند و واکنش نشان دهند، تصور بسیار غلطی است و می تواند عامل بسیاری از مشکلات روانی و رفتاری نوجوانان در آینده باشد.

پایان نوجوانی و آغاز جوانی و بزرگسالی که شروع مسئولیت ها و کسب بعضی از مهارت های جدید، از جمله گرفتن گواهینامه راهنمایی و رانندگی، رفتن به خدمت سر بازی، کسب حق رأی، کسب استقلال، تکمیل تحصیلات، انتخاب شغل و قبول مسئولیت های قانونی مانند ازدواج است.

بنابراین گذر از نوجوانی به شیوه مطلوب می تواند در انجام و قبول مسئولیت های دوره بزرگسالی، مؤثر وکارگشا باشد. بسیار مهم است که والدین در دوران رشد کودکان و عبور آنها از مرحله کودکی به نوجوانی و مسیر بلوغ دقت داشته باشند و تمایزات ایجاد شده را بفهمند و درک کنند.

هر نوع اختلال در مرحله نوجوانی، می تواند زندگی آینده شخص را با بحران های جدی رو به رو کند. دوره نوجوانی، دوره کسب هویت فردی است که توسط والدین و اجتماع پیرامون آنان و رفتار متولیان مربوطه می تواند به شیوه مطلوب محقق شوند.

شاید در مورد نوجوانان پسر، این تمایزات و تفاوت ها بیشتر باشد؛ چرا که با توجه به روحیات و نیازهای متفاوتی که در دختران و پسران رشد می کند، معمولا نوجوانان پسر دچار چالش های جدی تر و جدید تری با پدر و مادر خود می شوند؛ از این تمایزات می توان به حس شدید استقلال طلبی اشاره کرد.

در این دوره، از طرفی نوجوان مایل به کسب استقلال و جدایی از نفوذ و سیطره والدین خود است و از سوی دیگر، چون به لحاظ سنی و توانایی های محدود خود توانایی اداره زندگیش را به تنهایی ندارد، خواستار ادامه حمایت والدین است؛ بنابراین دچار تعارض و کشمکش می شود که می تواند خلق و خو و رفتارهای او را تحت تأثیر قرار دهد.

شاید افسردگی در نوجوانان پسر برای شما زیاد قابل درک نباشد و آنچه بیشتر انتظار دارید، پرخاشگری و بیش فعالی باشد؛ اما این گونه نیست. افسردگی همیشه علائم و نشانه های یکسانی ندارد و در نوجوانان پسر می تواند نشانه هایی داشته باشد که برای شما یا هر کس دیگری، کمتر قابل تشخیص است ولی یک مشاور و متخصص روان شناسی نوجوان می تواند به راحتی آن را تشخیص دهد. بنابراین همیشه در برداشت های خود به برخوردهای ظاهری نوجوان اکتفا نکرده و رفتارهایتان را بر آن استوار نکنید و حتما از متخصص و مشاور روان شناسی نوجوان مشورت بگیرید.

چنانچه والدین و اجتماع در مقاطع سنی سه دوره ذکر شده نتوانند با این تغییرات روحی و جسمی به طرز مناسب و مطلوب برخورد کرده و واکنش نشان دهند، ممکن است نوجوان از کانون خانواده و مدرسه گریزان شده و به دوستان و بعضی اوقات به مراکزی پناهنده شود که او را در معرض خطرات جدی تری قرار می دهند.

اگر والدین نوجوان در شرف طلاق یا قبل تر از آن، از هم جدا شده باشند، احتمال انجام اعمال بزهکارانه در او بیشتر خواهد بود؛ پس کسانی که به شکلی با نوجوان سر و کار دارند(خانواده، مدرسه و مراکز نگهداری کودکان بی سرپرست) لازم است نسبت به این تغییرات و نیازهای نوجوانان آگاهی داشته باشند و تا حد ممکن، در ارضای این نیازها به صورت معقول و منطقی بکوشند.

در این دوره سنی، خطرات زیادی نوجوانان را تهدید می کند. دوستان نامناسب، میل به مصرف مواد افیونی از انواع مختلف، رفتارهای نامناسب جنسی، اضطراب و ترک خانواده و دین گریزی از مهم ترین آفات و تهدیدات نوجوان در این دوره است؛ به منظور پرهیز از قرارگرفتن نوجوانان در معرض چنین خطرات بالقوه ای، والدین و مسئولان باید نیازهای آنان را شناسایی کرده و در ارضا و رفع نیاز آنان، تمام سعی و تلاش های خود را به کار گیرند.

تهیه و تنظیم: مرکز خدمات روانشناسی آرامش پلیس کرمانشاه


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر