نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1397/12/4    17:4:0     کد خبر : 289998     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/4      17:4:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:420نقش نگهبان محله در پيشگيري از وقوع جرم


گروه اجتماعي- امنيت محصولي جمعي و مشاركتي است و همه دستگاه ها،‌ نهادها، سازمان ها، رسانه هاي ديداري و شنيداري، اقشار مختلف جامعه و حتي نهاد خانواده در توليد امنيت نقش تعيين كننده اي دارند.

وظيفه نيروي انتظامي حفظ امنيت است نه توليد آن. امروزه نيروي انتظامي با بيش از 200 نوع ماموريت مستقيم و غيرمستقيم تامين امنيت در تمام نقاط و بخش هاي  كشور  را بر عهده دارد. اين تنوع ماموريت و حساسيت وظيفه باعث شده است كه تمامي اقشار جامعه، نهادها و دستگاه ها براي انجام امورات خود به نوعي با نيروي انتظامي تعامل و برخورد داشته باشند.

از طرفي  كليه دستگاه ها و نهادها و حتي اقشار مختلف جامعه در توليد امنيت نقش موثر دارند و ايجاد امنيت به تنهايي برعهده نيروي انتظامي  نيست، بلكه نياز مي شود براي تحقق اين مهم در پاره اي از ايام و اوقات از توان ساير افراد و اقشار مانند بسيج، نگهبانان محله ، اعضاي افتخاري و ... استفاده كرد.

در برنامه چهارم توسعه، ایجاد مؤسسات حفاظتی و مراقبتی که مظهر آن نگهبان محله است به قانون تبدیل شد و زیر نظر ناجا، فعالیت خود را برای حفاظت و مراقبت از محله‌ها، مراکز تجاری و تفریحی، مجتمع‌های اداری و مسکونی و شرکت‌های گوناگون آغاز کرد.

وظايف نگهبان محله :

برای نگهبان محله که تحت نظارت نیروی انتظامی قرار دارد و هر حرکت مشکوکی را باید به پلیس 110 خبر دهد،  وظایفی تعریف شده كه شامل موارد زیر است:

حفاظت و مراقبت از مجتمع‌های مسکونی، تجاری، صنفی و صنعتی

حفاظت و مراقبت از محله ها و شهرک‌ها

حفاظت و مراقبت از اماکن و تاسیسات فاقد رده حفاظتی

حفاظت و مراقبت از بانک‌های خصوصی، بنیادهای مالی، سیلوهای زیر 50000 تن، انبار‌ها،مخازن سوخت و غیره

حفاظت و مراقبت از واحدهای مسکونی

حفاظت و مراقبت از باغات، ویلاها و املاک شخصی

حفاظت و مراقبت حمل و نقل پول، اسناد و اشیاء بهادار

حفاظت و مراقبت اماکن عمومی مانند بوستان‌ها، فرهنگ‌سراها، تفریح‌گاه‌ها و نمایشگاه‌ها

حفاظت و مراقبت از اردوهای سیاحتی، زیارتی

حفاظت و مراقبت از اماکن درمانی، مذهبی و هنری

حفاظت و مراقبت و برقراری نظم و انتظامات مسابقات ورزشی، اجلاس‌ها و همایش‌ها

حفاظت و مراقبت از محل امتحانات، آزمون‌های سراسری، آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌ها

در واقع وظيفه اصلي نگهبانان محله مراقبت و پیشگیری از وقوع  جرم در حوزه  نگهباني مي باشد

تجهيزات نگهبان محله :

نگهبان مرد محلات، مجهز به تجهیزات امنیتی، از جمله باتوم، گاز اشک آور و دستبند برای مقابله با خطرات احتمالی و مجرمانه هستند. همچنین آموزش زنان نیز در دستور کار است.

در خصوص اهميت و نقش نگهبانان محله درپيشگيري از وقوع جرم، نظر سرهنگ "علي  بامشاد" رييس پليس پيشگيري فرماندهي انتظامي استان فارس را جويا شديم.

وي گفت: موسسات خدمات حفاظتي و مراقبتي  برابر ماده 122 قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي با هدف ارتقاء ظرفيت و توان ناجا در پيشگيري از وقوع جرائم و ارائه خدمات انتظامي، حفاظتي و مراقبتي به مردم با مجوز نيروي انتظامي فعاليت مي كنند.

اين مقام انتظامي منظور از بهره گيري از ظرفيت موسسات خدمات حفاظتي  را موارد زير اعلام كرد :

الف- تقويت امنيت عمومي و پيشگيري از وقوع جرايم با بهره گيري از تجهيزات و فناوري هاي نوين و نيروي مردمي

ب-جلب مشاركت مردم در برقراري امنيت عمومي.

ج- افزايش احساس امنيت در جامعه با گسترش حضور عوامل انتظامي و بهره گيري از متخصصان و صاحب نظران با تجربه نيروهاي مسلح و دستگاه هاي امنيتي.

د- بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي بخش غيردولتي در بخشي از امور اجرايي خدمات انتظامي
هـ - تسهيل و تسريع در ارائه خدمات اداري، انتظامي، حفاظتي و مراقبتي به مردم 

سرهنگ بامشاد ادامه داد : بالغ بر 800 موسسه خدمات حفاظتي و مراقبتي در كل كشور با بيش از 120 هزار نفر از بين نيروهاي مومن ومتعهد كه عمدتا بسيجي و بازنشسته نيروهاي مسلح مي باشند، در توليد امنيت به نيروي انتظامي كمك مي کنند و همانطور كه اطلاع داريد امنيت امري نسبي است و بر اساس وظايف ذاتي اين مهم را نيروي انتظامي با قوت و قدرت انجام مي دهد.

وي افزود: در ايجاد امنيت مطلق اين امكان براي نيروي انتظامي وجود ندارد كه براي تمام اماكن و محلات گشت پياده و خودرويي و موتوري مستقر کند و از طرفي در اكثر كشورهاي پيشرفته بالغ بر 90 درصد تامين امنيت مطلق توسط شركت هاي خصوصي توليد كننده امنيت تامين مي شود اين در حالي است كه سهم شركت هاي مراقبتي در ايران كمتر از يك درصد بوده  و استفاده از پليس محله در گذشته  وجود داشته و امروزه به شكل قانوني در آمده است كه هم نياز جامعه بوده و مردم خود نيز متقاضي اين مهم بوده و هستند و هر كجا كه نگهبان محله مستقر شده است جرایم يا اتفاق نيفتاده و يا كمتر از 2 درصد بوده است.

رئيس پليس پيشگيري استان در بخش ديگيري از صحبت هاي خود يادآور شد : نيروي انتظامي استان فارس تا كنون از هيچ ارگان و يا سازماني ( اعم از دولتي وخصوصي)  هزينه اي  بابت برقراري امنيت دريافت نكرده است و با تعامل و همكاري خوب و شايسته بسيج با عوامل انتظامي در تامين امنيت در حال حاضر پايگاه هاي مقاومت بسيج با برقراري ايست و بازرسي و ساير اقدامات محوله در تامين امنيت با مجموعه فرماندهي انتظامي استان فارس و كلانتري هاي محلات  همكاري و تعامل خوبي دارند.

اين مقام انتظامي خاطر نشان كرد: اكثر نگهبانان بانك ها در سطح كشور  از بسيجيان پايگاه هاي مقاومت بوده كه با معرفي نامه هاي نواحي مقاومت  بسيج بكارگيري شده اند و بالغ بر 70 درصد نگهبانان محله نيز بسيجي آموزش ديده و معرفي شده از پايگاه هاي مقاومت هستند كه در استان فارس  بيش از 3000 نفر بسيجي آموزش ديده در توليد امنيت  به عنوان نگهبان محله يا محافظ بانك به ناجا كمك مي کنند و باعث اشتغال آنها  نيزشده است.لذا ياد آوري مي گردد  استفاده از نگهبان محله موضوعي كاملا اختياري بوده كه هر روز رو به گسترش است چرا كه  امروزه با پرداخت حداقل شارژ، امنيت مطلق محلات تامين شده  و از طرفي خود باعث اشتغال عده اي جوان تحصيل كرده بيكار مي گردد.

در همين رابطه " ايوب آقا رحيمي" دارای دكترای  بررسي مسائل اجتماعي ايران و رييس اداره برآورد اجتماعي و افكارسنجي، اظهار داشت: تمام فعاليت هايي که در جامعه صورت مي گيرد در سايه امنيت است و بدون وجود امنيت پيشرفت و توسعه در ابعاد اقتصادي ، اجتماعي ، فرهنگي و... صورت نخواهد گرفت.

وي گفت:  بدون اهميت دادن به نقش مردم، توليد امنيت در سطح گسترده بسيار دشوار خواهد بود چراکه در گذشته امنيت تنها به امنيت جاني و مالي خلاصه مي‌شد، اما امروز با مطرح شدن امنيت در مفهوم گسترده آن از انواع گوناگون امنيت از جمله امنيت اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي، فضاي مجازي و ... شرايطي ايجاد شده است که نقش مردم، نهاد‌هاي مردمي و مؤسسات حفاظتي و مراقبتي که يکي از همين نهادها هستند، مي تواند محوري‌تر از گذشته باشد.

 آقا رحيمي با اشاره به اينکه همچنان که مردم به پليس اعتماد مي کنند به نگهبانان محله نيز اعتماد کنند، عنوان كرد: نگهبانان محله با صداقت و تلاش صادقانه خود اعتماد مردم را جلب كنند و فراهم نمودن زمينه اعتماد در مردم موفقيت پليس را به دنبال خواهد داشت.

وي با تاکيد بر بکارگيري افراد با کفايت و صلاحيت دار به عنوان نگهبان محله، گفت: نگهبانان محله به عنوان پل ارتباطي ميان مجموعه انتظامي و مردم با حضور فعال خود در سطح معابر، خيابان ها، فروشگاهها و اماکن تجاري در جهت ارتقاء امنيت اجتماعي و پيشگيري از جرایم  فعاليت مطلوب و موثري دارند.

آقا رحيمي گفت: مشارکت مردمي در عرصه هاي مختلف اجتماعي جامعه مهمترين اصل در توليد امنيت بوده  و طرح نگهبان محله و موسسات خدمات حفاظتي نمادي از مشارکت مردم در امر پيشگيري از جرائم  مي باشد هنچنين  نگهبانان محله کمک شاياني به پليس و دستگاه قضائي مي کنند و در تامين امنيت محلات ، نقش چشمگيري دارند .

سرهنگ  آقارحيمي تصریح کرد : همراهي مردم را جهت برقراري امنيت پايدار در جامعه ضروري دانست و گفت : طرح نگهبان محله و استفاده از ظرفيت هاي مردمي گامي در جهت توسعه امنيت پايدار است.؛ امروز ما همان مسئوليت ها را براي توسعه امنيت پايدار دوباره به مردم مي سپاريم تا امنيت به لايه هاي دروني جامعه نفوذ كند و در اين راه نخستين گام را با اجراي طرح نگهبان محله برداشته ايم.

رئيس اداره برآورد اجتماعي و افكارسنجي، مهمترين عوامل موفقيت در توليد امنيت را علم، دانش، امكانات، توان تصميم گيري سريع، برخورد مناسب با مردم، خويشتن داري، قانون مداري، انتقادپذيري و قاطعيت در انجام وظيفه برشمرد و بيان كرد: رعايت اين موارد باعث كارآمدي ما در تامين امنيت مي ‌شود. بکارگيري و مشارکت دادن مردم در توليد امنيت به صورت منسجم، متمرکز و سازمان‌يافته، در مجموعه نيروي انتظامي انجام شده است که البته در اين راه پيشينه فرهنگي مردم عزيز و ظرفيت ذاتي موجود در آنان براي تامين امنيت بسيار راهگشا بوده است.

نتيجه گيري

در پايان با توجه به اينكه اجرای این طرح درکشور توانسته موفقیت های قابل توجهی  را به دست آورد نتيجه مي گيريم : فعالیت نگهبانان محله در استان  فارس جداي از بحث اشتغالزايي جوانان،  بدون تردید در توسعه امنیت پایدار که یکی از تاکیدات سند چشم انداز بیست ساله می باشد بسيارتاثیرگذار است.  

تهيه و تنظيم : سرگرد "حميد افرامن"؛ رئيس مركز اطلاع رساني پليس فارس


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر