نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1397/12/8    9:53:0     کد خبر : 290123     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/8      9:53:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:183توصیه ها و هشدارهای استفاده از مواد محترقه در چهارشنبه آخرسال


گروه اجتماعی- با نزدیک شدن به روزهای اخر سال شاهد حوادث و صحنه های ناگواری از بی احتیاطی و آتش بازی افراد به ویژه جوانان هستیم که باید برای پیشگیری از صدمات ناشی از آن به چند نکته توجه کرد.

 

استفاده از مواد آتش بازي هرگز به طور کامل ايمن نيست، حتي در صورتي که کاملاً مراقبت صورت گيرد. حوادث نه تنها ممکن است براي کساني که از آن استفاده مي کنند به وجود آيد، بلکه براي کساني که اين مواد را درست مي کنند نيز ممکن است اتفاق بيفتد.

با نزدیک شدن به روزهای آخر سال همواره شاهد حوادثی ناگوار در این خصوص هستیم و لازم است موارد ذیل را مد نظر قرار داده و از آسیب های آتش بازی خود و خانواده را محافظت کنیم:

-کليه موادي که در نارنجک، ترقه، منور و ساير مواد آتش زا و محترقه استفاده مي شوند، از مواد منفجره و آتش زا هستند که ماده اي خطرناک است و صدمات جبران ناپذيري را به دنبال خواهد داشت.

-اين مواد خاصيت انفجاري و آتش زایي به خودی خود را دارند. لذا از نگهداري آنها حتي به مقادير بسيار کم در منازل، زيرزمين، محل کار و... جداً خودداري کنيد.

-از حمل مواد محترقه و آتش زا و انفجاري حتي به مقادير بسيار کم، در جيب لباس و کيف جداًً خودداري کنيد.

-کودکان و نوجوانان از اقشار آسيب پذير هستند ،استفاده از اين مواد توسط آنان خطرات جدي به همراه داشته، سلامت آنان را به خطر انداخته و مرگ را به دنبال خواهد داشت.

-بقاياي مواد آتش بازي را سريعاً جمع آوري نکنيد. حتماً 15 تا 20 دقيقه صبر کنيد. بعد آن را جمع آوري کرده و در يک سطل محتوي آب بريزد.

-هميشه در مواقع آتش بازي جهت اطفاء حريق، آب در دسترس داشته باشيد.

-کودکان به هيچ عنوان شخصا نبايد از مواد آتش بازي و محترقه استفاده نمايند.

-مواد آتش بازي (منفجره و محترقه) را به طرف افراد ديگر پرت نکنيد.

-هيچگاه مواد آتش بازي را در جيب خود نگذاريد، زيرا ضايعات جبران ناپذير به همراه خواهد داشت.

-هيچگاه مواد آتش بازي (منفجره و محترقه) را در ظروف شيشه اي يا فلزي قرار ندهيد، زيرا در صورت انفجار ذرات شيشه يا فلز، به اطراف پرتاپ شده و سبب صدمات و خطرات جاني خواهد شد.

-از نزديک شدن به موادي که براي انفجار يا احتراق آماده کرده اند، دوري کنيد، زيرا خطر از دست دادن عضوي از بدن و يا مرگ را به همراه خواهد داشت.

-هر ساله شاهد حوادث رقت آوري در ايام چهارشنبه آخر سال از جمله سوختگي هاي شديد، از دست دادن چشم يا پاره شدن پرده گوش هستيم. اين مواد را شوخي نگيريد زيرا با زندگي خود بازي کرده ايد

-هيچگاه مواد محترقه و منفجره اي که يک بار استفاده شده است را مجدداً استفاده نکنيد.

-از آتش زدن لاستيک، هيزم، کارتن خالي و امثال آن چه در واحدهاي مسکوني و چه در معابر ، کوچه و خيابان خودداري نماييد.

-پرتاب مواد آتش زا مانند فشفشه و موشک بر روي درخت ها، بام و بالکن منازل از عوامل عمده بروز آتش سوزي است. شايسته است به طور جدي از انجام آن بپرهيزيد.

-صاحبان فروشگاه هاي مواد شيميايي و رنگ فروشي ها از فروش هر گونه مواد آتش زا و مواد شيميايي به کودکان و نوجوانان جداً خودداري نمايند.

-از ريختن مواد سريع الاشتعال مانند نفت، بنزين و غيره بر روي مواد آتش زا جداً خودداري شود. همچنين از قرار دادن ظروف تحت فشار از جمله کپسول، اسپري، حشره کش ها و غيره بر روي آتش خودداري شود.

-حتي الامکان وجود يک کپسول خاموش کننده ي آتش پودري در نزديک محوطه آتش ضروري است .

-در صورت امکان يک شيلنگ آب در نزديکي محوطه آتش آماده گردد تا در صورت لزوم، بتوان از آن استفاده کرد. حتماً قبل از ترک محل، از خاموش شدن آتش مطمئن شويد.

تهیه و تنظیم: سرهنگ"حیدر اقبالی مطلق" معاون اجتماعی پلیس خراسان شمالی


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر