نسخه چاپي خبر :: سایت اطلاع رسانی نیروی انتظامی جهموری اسلامی ایران
News.police.ir

نسخه چاپي / ساعت و تاريخ مخابره خبر : 1397/12/14    15:18:0     کد خبر : 290383     ارسالی از :


نمایش جزئیات خبر / زمان مخابره خبر :1397/12/14      15:18:0    تعداد بازديد كنندگان خبر:297مدیریت فضای مجازی بر فضای حقیقی در دنیای امروز


گروه استان ها - کردستان - در دنیای امروز؛ فضای مجازی، فضای حقیقی را مدیریت می کند و اصولا قدرت این طیف از رسانه ها در تنویر و یا تشویش افکار اجتناب ناپذیر است.

 

به وجود آمدن اینترنت و افزایش تولید تلفن همراه هوشمند سبب شد گروه های کثیری از افراد جامعه با سنین مختلف به دنیای مجازی راه پیدا کنند. رشد شتابان فناوری های نوین اطلاعاتی و ارتباطی علاوه بر فراهم آوردن امکانات ارتباطی و دسترسی بشر به اطلاعات در حجمی که قابل مقایسه با هیچ عصری از زندگی بشر نیست، الگوهای ارتباطات فردی، گروهی و جوامع را نیز دچار دگرگونی، تحول و تکامل کرده اند. شکل گیری فضای مجازی در کنار جهان فیزیکی و حضور انبوهی از انسان ها در هر دو فضا، انقلابی در فرآیند ارتباطات و فرهنگ به وجود آورده است. شناخت و توصیف این فرآیند و فرهنگ نوین ارتباطی و اثرات آن بر ساختارهای مختلف نیازمند مطالعات وسیع و گسترده می باشد. لزوم بررسی اثرات فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی بر روابط انسانی برای درک شرایط کنونی برکسی پوشیده نیست.

مطالعه شبکه های اجتماعی مجازی از جمله فیسبوک  یکی از زمینه های بررسی هایی از این دست می باشد. فضای تعاملی این شبکه ها، سهولت برقراری ارتباط فارغ از محدودیت های زمانی و مکانی، گسترش ارتباطات انسانی به لحاظ کمی و کیفی، تغییر الگوهای ارتباطی به گونه ای که هر کاربر همزمان تولیدکننده و انتشاردهنده اطلاعات و محتوا می باشد و بسیاری ویژگی های دیگر فناوری های نوین در عرصه رسانه های اجتماعی و دیجیتال، فرآیند ارتباطات و تعاملات را دچار تحو ل کرده است.

شبکه های اجتماعی مجازی زمینه ساز نگرشی نوین در تعامل و ارتباطات انسانی شده اند. این شبکه ها، با از بین بردن فاصله های زمانی و مکانی، ارتباط افراد با یکدیگر را در تمام نقاط دنیا برقرار می سازند. ارتباطات در فضای مجازی با افراد مجازی و با هویت های مجازی و ساختگی علاوه بر ایجاد بحران هویت در فرد باعث غفلت فرد در ارتباط چهره به چهره با افراد واقعی می شود.

امر قابل توجه در ارتباط گیری از طریق اینترنت این است که خصوصیاتی که معیار قضاوت ما درباره افراد در دنیای غیرمجازی است، در دنیای مجازی اینترنت عمدتاً مشاهده ناپذیر هستند. نکته طنزآمیز قضیه در این است که مشخصه ارتباطات از طریق اینترنت یعنی فقدان رابطه چهره به چهره، نبود حضورجسمی-که فریبکاری و جعل هویت آشکار را ممکن می کند-درعین حال مانع گرایش به کلیشه پردازی و هویت سازی می شود. البته نباید در مورد این نتیجه گیری مبالغه کرد.

حتی در روابطی که کاملاً به واسطه کلمات نوشته شده است، مثلاً درگپ های اینترنتی، ما هنوز درباره افراد به داوری هایی دست می زنیم که فراتر از شواهد موجود است. اما به هرحال این احتمال وجود دارد که در این نوع ارتباط های اینترنتی عمدتاً بر اساس محتوای واقعی ارتباط با یک شخص داوری کنیم، که با احتمال بیشتری بیانگر جنبه هایی از شخصیت افراد است که خودشان آنها را مهم می شمرند.

پیامد این نکته این است که ما در ارتباط های اینترنتی نسبت به ارتباط های معمول روزمره کنترل بیشتری بر آن جنبه هایی از شخصیت مان که به دیگران عرضه می کنیم؛ اعمال می کنیم. از این رو در مورد فریبکاری در روابط اینترنتی نگرانی وجود دارد. اگر با کنترل کردن جنبه هایی از شخصیت مان در ارتباط های آن لاین(بر روی شبکه) بتوانیم از اثرات بدتر گرایش مان به داوری کردن براساس کلیشه های توجیه ناپذیر و بی دلیل اجتناب کنیم، آنگاه امکان دارد ارتباط هایی ازطریق اینترنت، دست کم در برخی جنبه ها، نسبت به اغلب ارتباط های روزمره همراه با حضور جسمی، کمتر تحریف شده و بیشتر «واقعی» باشد.

فضاي مجازي بايد به فرصت تبديل و از آن براي ارتقاي رسانه بهره برداري شود. فنآوری های جدید ارتباطی و اطلاعاتی، با توجه به ویژگی های زیر، تمام قواعد حقوقی را در هم ریخته اند و آسیب های اجتماعی را دامن زده اند و امنیت اخلاقی را به خطر انداخته اند. به طوری که صحبت از فصلی جدید در حقوق بین الملل می شود که جلوی سوء استفاده های موجود از این فن آوری ها را بگیرد. اما برخی از کشورهای جهان دست به کار شده اند و در سطح ملی سیاستگذاری کرده اند و قوانین مربوط را به تصویب رسانده اند.

این فن آوری های جدید حریم خلوت و اختصاصی افراد و خانواده ها را برهم زده اند و بدون هر گونه پرده پوشی و یا رعایت هنجارهای اخلاقی، زشت ترین و زننده ترین تصاویر و صحنه های مستجهن و مبتذل را در معرض دید همگان قرار می دهند.

بررسی های مطالعاتی اداره برآورد اجتماعی معاونت اجتماعی این فرماندهی نشان می دهد در حال حاضر عملکرد وسایل ارتباط جمعی ما جهت مشخصی ندارد و سیاست دقیقی در زمینه مقابله با فرهنگ حاکم جهانی و تقویت ویژگی های جامعه فعلی بشریت به مختصات یک جامعه در حال گذر است.

وضعیت حاکم به سرعت به سوی وضعیتی جدید تغییر شکل می دهد؛ حافظه تاریخی ما ریشه در ثبات و آرامش دارد و لذا نظام فکری و ادراکی آمادگی رویارویی با یک دوران بی قراری، سرگشتگی و بحرانی را ندارد. مهم ترین مشکل، معرفتی است که وارد دورانی شدیم که دانش و معرفت آمادگی دورانی بحرانی را ندارد. اولین گام برای رویارویی با این دوران آماده سازی برای معرفت این دوران می باشد، هرچند متولی ندارد.

در دنیای امروز فضای مجازی، فضای حقیقی را مدیریت می کند و اصولا قدرت این طیف از رسانه ها در تنویر و یا تشویش افکار اجتناب ناپذیر است.

آسیب های اجتماعی صرفاً موضوعی مدیریتی و حاکمیتی نیست، بلکه سرنوشت همه ما، خانواده و فرزندان و خویشاوندان ما با آن مرتبط است.

با توجه به اینکه خانواده کوچکترين نهاد اجتماعي بوده و نقشي بالنده و اساسي در تکوين جامعه دارد خانواده با التزام عملي به اصول اعتقادي خود زمينه ساز تشکیل جامعه کلان فرد است که بايستي روابط اجتماعي، عاطفي، سياسي و فرهنگي آن در مسیر ارزش هاي انساني قرار گيرد.

لذا تاکيدات مکرر دين مقدس اسلام بر استحکام خانواده و اینکه خانواده سالم زمينه ساز جامعه سالم است که در صورت ایجاد چنین وضعیتی در جامعه؛ وقوع جرايم و آسيب ها در اين گونه جوامع بسيار نادر خواهد بود.

با توجه به اينکه آسيب هاي فضاي مجازي تهديد جديدي براي خانواده ها محسوب مي شود، ساده ترين راهکار مقابله با اين تهديدات، آموزش درست و فرهنگ سازي براي فرزندان است.

راهکار مقابله با اين معضل، برخورد قهري و فيزيکي نيست؛ بلکه بايد به ارتقاء فرهنگي جامعه کمک کرد و دولت، سازمان ها و نهاد هاي مردمي هر کدام نقش مهمي در پيشگيري از آسيب ها و مشکلات فضاي مجازي بر عهده دارند که بایستی به نحواحسن به آن عمل کنند.

فضای مجازی روابط انسانی را به گونه ای جدید تعریف می کند. هر روز شاهد آن هستیم که افراد بیشتری به استفاده از این فضا روی می آورند. با وجود مزایای بسیاری که این فضا دارد، مشکلات خاص خود را نیز به همراه دارد. با استفاده از فضای مجازی مفهوم هویت دچار تحول شده است. استفاده و سوء استفاده از این فضا هر دو با هم، با سرعت زیاد پی در پی افزایش می یابد. مراقبت و کنترل بسیار خوب است و تاکنون نتایج درخشانی نیز داشته ولی شرط کافی نیست. آنچه کمبود آن به شدت حس می شود؛ آموزش های همگانی برای استفاده صحیح از فضای مجازی است.

فضای سایبر با ارائه محیط بدون کنترل و گسترده و با اهداف مختلف به کاربران امکان برقراری روابط مختلفی را می دهد و زمینه شکل گیری روابط گسترده را بین آنها فراهم می آورد. این روابط که با دیدی فارغ از محدودیتها و نا شناخته بودن در بین افراد در فضای سایبر شکل می گیرد؛ سبب شکل گیری و القای دیدگاه های خاص در افراد می شود. این روند شکل دادن بدون واهمه و مرز به روابط با سایر افراد و به ویژه جنس مخالف زمینه های ایجاد روابطی تعریف نشده،گسترده و در خیلی از موارد چالش بر انگیزی را در بین افراد چه در فضای سایبر و چه به صورت بازخورد آن در فضای واقعی بوجود می آورد و آسیب های متعدد جسمی و روانی به فرد و در سطح بالاتر به جامعه و امنیت اجتماعی وارد می کند.

راهکارها و پیشنهادها

1-نظارت والدین بر عملکرد فرزندان نوجوان وجوانان شان درخصوص استفاده از فضای مجازی بارویکردی آرام و به دوراز تنش.

2-آموزش همگانی در خصوص فضای مجازی با تاکید برآموزش های نمایشی و تصویر ی و با محوریت تاکید بر مصادیق آسیب های این فضا.

3-ممنوعیت استفاده از گوشی های هوشمند و... درمدارس ونظارت توسط مدارس دراین زمینه.

4-تلاش والدین به منظور هدایت فرزندان در گرایش به امور درسی خود و سایر زمینه های کاری مناسب و مفید به منظور پیشگیری از بیکاری و رهایی از احساس بیهودگی و پوچی(امور تخصصی واوقات فراغت).

5- آشنایی و درمعرض قراردادن فرزندان توسط والدین جهت قبول مسئولیت وپذیرش وظایف اجتماعی وکاری وخانوادگی در آتی.

6-نظارت و بررسی بر روحیه وحالات فرزندان توسط والدین به منظور درک کامل از رویکرد رفتاری فرزندان که چنانچه با توجه به خطرات زندگی اجتماعی کنونی با مشکلی مواجه شده باشند (اینترنت و فضای مجازی) موضوع به زودی زود در نطفه خاموش شده وباعث آسیب جدی به فرزند نشود.

7-اقدام در فعال کردن فرزند در فعالیت و مشارکت های اجتماعی مثل شرکت فرزند در نماز جماعات و حضور در مساجد و ...

8-اشتغال به کار، ازدواج، تشکیل خانواده و قبول مسئولیت جوان و نوجوان با هدایت و نظارت والدین فرد را از آسیب پذیری و از افتادن به ورطه آسیب های اجتماعی(فضای مجازی) نجات خواهد داد.

9-فرهنگ سازی استفاده صحیح و بهینه از مزایای فضای مجازی به دور از معایب و پلیدی های آن نه سرکوب آن.

نویسنده: سرتیپ دوم ستاد علی آزادی فرمانده انتظامی کردستان


انتهاي خبر// پایگاه خبری پلیس ایران // News.police.ir


چاپ خبر